Kerry blue teriér: „modrý kavalír“ s plnovousem

Fotografie: kerry blue teriér
Zdroj: Georgiy Pashin / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Kerry blue teriér, který je někdy nazýván také „modrým kavalírem“, pochází z hrabství Kerry v jihozápadním Irsku. Podobně modře zbarvení teriéři se v této oblasti ovšem vyskytovali již dávno předtím, než se tohle plemeno roku 1913 objevilo prvně na výstavě, která se konala ve městě Cork.

Blízkými příbuznými tohoto psa jsou glen of imaal teriér, bedlington teriér, irský teriér a především pak soft coated wheaten teriér, o němž se ví, že ještě před dvěma staletími byl také zbarven šedomodře.

Původně se jednalo o psy ryze venkovského typu, kteří byli všestranně využíváni sedláky v hospodářství, ale také při lesních činnostech. V současné době je tento elegantní a svým vzhledem poněkud nevšední pes především výborným společníkem pro člověka, který ale vyžaduje velmi specifickou péči o srst.

Stavba těla, popis

Tělo se vyznačuje středně dlouhým hřbetem a hlubokým hrudníkem. Hlava je silná a dobře vyvážená, bohatě osrstěná, stop je naznačen jen lehce. Hlavní charakteristikou lebky je nezaměnitelný fous, který překrývá její přední část a je žádoucím znakem plemene.

Oči kerry blue teriéra jsou tmavé nebo tmavě oříškově hnědé, jejich velikost je střední. Uši jsou tenké, ne právě největší, klopené trochu dopředu nebo ke stranám hlavy. Zuby jsou velké a bílé, disponují klešťovým skusem. Krk lze považovat za proporční, dobře nasazený a přiměřeně dlouhý.

Kerry blue teriér patří k temperamentním plemenům, vyznačuje se veselostí, ale také značnou přítulností. Hrudní končetiny těchto psů jsou rovné, s dobrými kostmi, pánevní končetiny jsou dobře zaúhlené, se svalnatými stehny. Tlapy jsou uzavřené, se silnými polštářky a černými drápy.

Ocas je tenký, kvalitně nasazený, většinou nesený vztyčeně a zvesela. Srst kerry blue teriérů je krásně měkká, zvlněná a celkově bohatá.

  • Kohoutková velikost psa: 45-50 cm
  • Kohoutková velikost feny: 45-48 cm
  • Dospělý pes dosahuje maximální hmotnosti kolem 18 kilogramů, fena o něco méně

Zbarvení

Barva srsti je signifikantně modrá s jakýmkoliv odstínem, s černým stínováním nebo bez něj. Zcela černé zbarvení je přípustné pouze u těch psů, kteří ještě nedosáhli věku 18 měsíců, podobně je to také s tříslovým nádechem, který je známý jako tan.

Charakteristické vlastnosti

Kerry blue teriér patří k temperamentním plemenům, vyznačuje se veselostí, ale také značnou přítulností. Jeho zevnějšek ho předurčuje k tomu, aby vždy bavil své okolí různými vtipnými kousky. Kerry blue teriér je rychlý a ostražitý pes, kterého ale lze naučit dobré poslušnosti.

Tito psi se hodí rovněž k lovu, především pak drobné a vodní zvěře, patří k dobrým stopařům. V rodinném kruhu se chovají přátelsky a pozorně, baví neustále svou neutuchající veselostí. Jsou milí k dětem, což zdaleka neplatí pro všechny teriéry. Milují vodu a vodní radovánky a řadí se k těm nejzdatnějším plavcům ve světě psů.

Kery blue teriéři se počítají k vynikajícím hlídačům a hlásí vetřelce stejně jako neobvyklé situace na pozemku. Tohle radostné plemeno je známé výtečnou pamětí, někdy může být ovšem trochu tvrdohlavé, nezřídka se vyskytnou jedinci s nadměrnou snahou o dominanci nad ostatními psy. I přes dobrou schopnost střežit nejsou tito psi hluční a jejich štěkot lze označit za sporadický.

Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Srst kerry blue teriérů je náročná na údržbu a je třeba vědět, jak o ni pečovat. Pakliže si nejste jisti, navštivte raději psí salón, kde se o vašeho miláčka dokonale postarají. Pokud se chystáte se svým svěřencem na výstavu, o srst byste měli začít dokonale pečovat již asi 3-6 týdnů před touto událostí. Kvalitní údržba srsti je pak nutností také u jedinců, kteří nejsou připravováni na výstavu, zejména je důležité udržovat správnou délku. Srst by měla být pravidelně stříhána v ušních boltcích, aby nedocházelo k zánětům.

Celkově by měla být výchova kerry blue teriéra důsledná, již v mladém věku by měl být seznámen s kočkami i dalšími doma chovanými zvířaty. Ideální je chovat tyto psy po celý rok v bytě nebo v domě, venku by měli trávit poněkud méně času než je tomu u jiných teriérů.

Využití plemene

Tito psi jsou dnes především vynikající společníci a hvězdy výstav, nezklamou ani při hlídání a skvěle se hodí pro různé psí sporty a soutěže agility. K lovu se v současnosti využívají spíše sporadicky, a to se zaměřením na menší zvěř nebo ptactvo.

Zajímavost

U tohohle plemene je zajímavé, že mu línají pouze sekundární chlupy, jejichž kartáčování může být příčinou plstnatění srsti.

Tip: Prohlédněte si také ostatní psí plemena a vyberte si parťáka a čtyřnohého nejlepšího přítele.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama