Kamzík bělák: mistr ve šplhu i v maskování

Kamzík bělák
Zdroj: DANIIL DUBOV / 123RF.com

Reklama

Kamzík se vyskytuje na Aljašce

Kamzík bělák je savec, zástupce sudokopytníků, který obývá jihovýchodní část Aljašky. Je rozšířen ve státech Idaho, Oregon, Mackenzie a Yukon. Tato drsná a nehostinná krajina vytvořila pro život kamzíka ideální podmínky. Kamzík bělák dokáže vystoupat až do výšky 4000 metrů, ve které spolehlivě unikne svým nepřátelům. Před zimou a mrazem jej chrání hustá bílá srst.

Sudokopytník s bílým a huňatým kožichem

Jak vypadá kamzík bělák? Čím se živí? Jakou má povahu? Kamzík bělák (Oreamnos americanus, moutain goat) je svým vzrůstem mohutnější než příbuzný kamzík horský. Kamzíci jsou v podstatě divoké kozy. Na první pohled je také asociují. Tento živočich má úzké, špičaté a zahnuté rohy včetně dlouhých vousů. Samec dosahuje váhy až 140 kilogramů a výšky 120 centimetrů.

Samice je výrazně menší a drobnější. Váží pouhých 60 kilogramů a měří jen 90 centimetrů. Žádné jiné výraznější rozdíly ve vzhledu mezi oběma pohlavími nenaleznete. Kamzík se může pochlubit hustým bílým kožichem v krémovém odstínu s dlouhou podsadou. U krku si lze povšimnout huňatého límce. Protože kopce Aljašky jsou běžně pokryté sněhem, bílá barva mu slouží jako dokonalé maskování před nepřáteli.

Zdroj: imagecom / 123RF.com

Je přeborník ve šplhání do kopců

Navzdory své mohutnosti a objemnosti umí kamzík bělák výborně šplhat. Pohybuje se vysoko na sněhových polích, kde už jej dravci či jiní predátoři nepronásledují. V zimě, kdy mrzne a hustě chumelí, kamzíci často sestupují do nížin a přibližují se až k mořskému pobřeží. Nežijí tedy jen na holých pláních, v nepřízni počasí své útočiště hledají i v jeskyních a skalních úkrytech.

Kamzíci jsou býložravci a utváří stáda

Kamzíci žijí ve stádech tvořených ze stálých párů. Samičky jsou březí přibližně 7 měsíců a přivádějí na svět jedno až dvě mláďata. Malý kamzík je velmi aktivní, navzdory tomu jej matka střeží jako oko v hlavě a do krve ho brání před nevítanými predátory. Stejně jako další kopytníci, tak i kamzíci běláci patří mezi býložravce.

Živí se výhonky a pupeny rostlin, mechem a lišejníky. Jako potrava jsou naopak vyhledáváni aljašskými medvědy, pumami či vlky. Kamzík bělák je chován také u nás v Čechách. Můžete jej spatřit v zoologické zahradě v Plzni nebo v Děčíně.

Tip: Poznávejte živočichy z našich i vzdálenějších končin.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama