K veterináři, na návštěvu, na výlet, příležitostí k cestování se psem je hodně. Nejpohodlnější je k tomuto účelu auto. Víte, jak pejska bezpečně přepravovat a jak mu cestu co nejvíce zpříjemnit? Poradíme vám, jak na cestování se psem v autě a dozvíte se i tipy, jak předejít psí cestovní nevolnosti.
Bezpečí je na prvním místě
Lidé mají bezpečnostní pásy, děti navíc sedačky. Ale co pes? I jeho musíte nějakým způsobem zajistit. Kdyby byl v autě na volno, ohrožoval by sebe i ostatní členy posádky. Vám by za to navíc hrozila tučná pokuta.
Pro malé pejsky jsou ideální cestovní schránky. Vyrábějí se z plastu nebo textilu. Vyberte takovou, kterou lze podobně jako dětskou sedačku zabezpečit tříbodovým pásem. Velké psy přepravujte v kufru, ideálně v kleci.
Někteří chlupáči jsou zásadně proti přepravkám a mřížím. Chtějí být blízko svých páníčků a udělají pro to vše, i kdyby mělo jít o nepřetržité dvouhodinové kňučení, vytí nebo hrabání. Kupte jim raději bezpečnostní pás pro psy. Pozor! Připínejte ho jedině na postroj, v žádném případě na obojek.

Jízda autem nesmí být utrpení
Jestli má cesta trvat deset či dvacet minut, nemusíte pohodlí nijak zvlášť řešit. Na delších výletech se snažte jízdu pejskovi co nejvíce zpříjemnit.
- Před odjezdem vyrazte na pořádnou procházku. Nejde jen o to, aby se pejsek vyprázdnil, měl by se také projít a unavit, aby většinu cesty prospal a nenudil se.
- Dejte mu do auta deku, ať se mu leží co nejpohodlněji.
- Vezměte s sebou hračku. Raději se vyhněte pískacím kouskům. Pes by je možná ocenil, vaše uši rozhodně ne.
- Přestávky nejspíš budete pravidelně dělat i kvůli sobě. Pokaždé, když zastavíte, vezměte pejska ven, projděte se a pokuste se najít alespoň kousek trávníku.
- Nezapomínejte pejskovi pravidelně nabízet vodu!
Jak předcházet nevolnostem z jízdy
Některým psům nevadí ani ty nejzakroucenější serpentiny, jiným se dělá špatně na dálnici. Obzvlášť štěňata bývají náchylná na kinetózu.
- Zvykejte psa na jízdu postupně. Začněte krátkým okruhem v blízkosti domova, dobu jízdy postupně prodlužujte. Teprve po poctivém tréninku vyrazte na velký výlet.
- Nepodávejte psovi příliš mnoho jídla, ale nenechte ho cestovat ani na lačno. Na dlouhé cestě mu dávejte malé svačinky, ideálně v podobě piškotů.
- Co nejčastěji větrejte. Nikdy v autě nekuřte ani nepoužívejte silné vůně.
- Pozorujte psa. Když bude vypadat, že mu není dobře, raději si dejte pauzu. Nevolnost poznáte podle nápadně zrychleného dechu a nadměrného slintání.
Pro jistotu se vybavte ubrousky a náhradní dekou, kdo je připraven, není překvapen ani případnou nehodou. Pevně věříme, že až si pejsek na cestování zvykne, přestanou ho nevolnosti obtěžovat.