Historie plemene
Javánská kočka byla vyšlechtěna uměle v USA a Velké Británii křížením orientální kočky s kočkou balinéskou. Z jejich spojení vznikly nejdříve orientální kočky s krátkou srstí, ovšem s vlohami pro dlouhosrstost. V následných generacích se plemenitbou podařilo získat jedince se zbarvením orientálních plemen, ale bez siamských odznaků. Srst těchto koček již byla dlouhá.
Javánské kočky jsou typickým představitelem uměle vytvořeného plemene, a také proto se řadí mezi nejmladší ve světě chovatelů. Jsou to vlastně polodlouhosrsté kočky orientální, nebo také balinesky, u kterých chybí odznaky. Společně s balineskami, siamkami a orientálními kočkami se řadí do stejného standardu, pokud hovoříme o typu. Z toho vyplívá, že je možné společné křížení.
Dosud není javánská kočka tolik známá z výstav, přesto se jedná o perspektivní plemeno, zvláště pokud vezmeme v úvahu, že lze použít více dalších plemen k chovu.
Velkou oblibu si javánská kočka získala ve spojených státech a v Anglii, FIFe ji uznala v roce 1986 za samostatné plemeno. Jsou to kočky, u kterých je možné dosáhnout mnoha barevných variant.
Stavba těla, popis
Štíhlé tělo javánské kočky je pružné a kvalitně osvalené. Plece nedosahují větší šířky než kyčle. Hlava dosahuje střední velikosti a je dobře vyvážená, s klínovitými a přímými liniemi. Ze strany je lehce konvexní. Nos je dlouhý a přímý. Uši javánských koček jsou velké, zašpičatělé, široké na bázi. Oči jsou střední velikosti, mají tvar mandle a vyznačují se živostí. Barva očí je zářivě zelená.
Končetiny javánské kočky lze považovat za elegantní a dlouhé, s malými oválnými tlapkami. Ocas je hodně protáhlý a tenký, v nasazení vybíhá do tupé špičky. Srst je jemná, jednotně modrá a na dotek velmi příjemná. Na límci je delší.
Dospělí jedinci dosahují střední velikosti, okolo 5 kilogramů, výjimku pak netvoří ani kocouři o velikosti 6 kg.
Zbarvení
Javánská kočka se shoduje v mnoha znacích s kočkou balinéskou, ale má jinou barvu srsti i barvu očí. FIFe uznává přes 150 barevných variet tohoto plemene v základním i ředěném provedení, některé variety dokonce nejsou ověřené a existují pouze teoreticky. Nejvíce rozšířené varianty barev jsou modrá a modře tygrovaná.
Charakteristické vlastnosti
Hlavní předností javánské kočky je zřejmě její veliká hravost a také schopnost učit se novým věcem. Velmi ráda si hraje s čímkoliv a kdekoliv, nejlépe ovšem se svým majitelem nebo oblíbeným členem rodiny. Nesnáší dobře samotu a vyžaduje hodně pozornosti, z čehož lze vyvodit, že není příliš vhodná pro majitele, který jí nemůže zajistit společnost.
Mimo svou hravost je javánka také velice mazlivá, podobně jako její příbuzná – orientální kočka. Dostatek pozornosti a prostoru je téměř nutností i pro její výraznou pohyblivost a chuť na různé kousky.
Zvláště americký hrubosrstý typ javánské kočky je nejen přítulným společníkem, ale také výborným lovcem, který se hodí na farmu. Obecně jsou to velice přizpůsobivá zvířata, která mají ve většině případů ráda děti a skvěle se snáší s ostatními plemeny koček.
Březost, koťata
- Délka říje: 7-14 dní
- Délka březosti: cca 63 dní
- Počet koťat: 3-6
Výchova, péče
Této kočičce zajistěte především dostatek hraček a prostoru na dovádění. Potřeba kartáčování srsti je malá, snad jen pro lepší lesk můžete čas od času pročesat. Jednou za čas také zkontrolujte sluchovody a délku drápků. Pokud chováte javánku bez škrabadel a jiných pomůcek pro obrušování, zastřihujte.
Tipy, zajímavosti
- Chovatelskou novinkou uznanou až v roce 1990 je kupříkladu varieta cinnamon, tedy skořicová.
- Přitažlivost těchto koček je dána především jejich nevyčerpatelnými barevnými variacemi, které lze získat poměrně snadno křížením orientálních koček s balineskami
Tip: Podívejte se i na další kočičí rasy a vyberte si pro sebe čtyřnohéhou kočičí přítelkyni.