Jed sršně zdravému člověku neublíží
Jedovatá sršeň obecná nažene hrůzu snad každému smrtelníkovi. Nejdříve lze zaslechnout silné bzučení, které je prvním znamením. Sršeň obecná se k vám řítí. Ale není důvod k velkým obavám. Sršeň bezdůvodně neútočí. Tedy pokud nenapadáte její pracně vystavěné hnízdo.
Sršně žijí v koloniích a mají královnu
Sršeň obecná (Vespa crabro) patří do čeledi sršňovitých. V porovnání s vosou je mohutnější, větší a výrazněji zbarvená. Stejně jako vosy a včely, tak i sršně vytvářejí kolonie, v jejichž čele stojí královna. Královna dosahuje velikosti kolem třech centimetrů. Ve srovnání s vosou je až dvakrát větší. Sršně dále rozlišujeme na několik poddruhů, které se liší výskytem, zbarvením a jinými detaily.
Žihadlo mají samičky, ale bezdůvodně neútočí
Jak je to s bodnutím tohoto letce? Dnešní pohled na sršeň je velmi přeceňován. Vžilo se mínění, že je nebezpečným útočníkem, neprospěšným živočichem, který budí přílišný respekt. Nebezpečným žihadlem jsou vybaveny pouze samičky sršně obecné, které obvykle útočí pouze v ohrožení. Sršně nelze provokovat prudkými pohyby, nelze ničit jejich hnízda. K hnízdu se přibližujte maximálně na vzdálenost dvou metrů. Pokud vám sršeň vlétne do pokoje či do auta, dejte pozor a opatrně ji vyžeňte. Vždy si kryjte oči, ústa a krk. Žihadlo sršně není pro zdravého člověka nijak nebezpečné. Přesto však může být jedno bodnutí smrtelné. Rizikovou skupinou jsou děti, senioři a lidé alergičtí na bodnutí. Jed sršně není natolik intenzivní, jako je tomu u včelího. Na rozdíl od včely dokáže sršeň obecná bodnout opakovaně. Zvýšenou pozornost věnujte bodnutí do oka, krku nebo jazyka. Postižené místo chlaďte, ledujte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nezanedbávejte ani preventivní opatření a svou domácí lékárnu vybavte léky, které tlumí alergické reakce. Volně takto zakoupíte například Zodac.
Sršně napadají slabé včelí kolonie
Neškodný sameček sršně obecné se vyznačuje drobnější velikostí. Jak jej rozeznat? Sameček je vzrůstem podobný sršní dělnici. Černá ohnutá tykadla a zadeček se skládají ze sedmi článků. Tělo samičky disponuje pouze šesti dílky. Sršeň nepatří k hojně se vyskytujícím živočichům v našich končinách, i přesto se s ní můžeme setkat při česání ovoce, sušení sena, ve městě či na venkově. Ačkoliv sršeň obecná saje nektar z květin, nepovažuje se za významného opylovače. Sršně jsou užitečné zejména proto, že konzumují drobnější hmyz. Bohužel, často napadají i oslabené kolonie včel.
Hnízdo samečků je neškodné
Sršní hnízda se tak mnohdy neopodstatněně likvidují. Pokud chcete nechat odstranit sršní hnízdo, přesvědčte se, zda se nejedná o samčí kolonii. Takový zásah je pak opravdu zbytečný. Do likvidace se nepouštějte sami. Svěřte ji raději hasičům nebo specializované firmě. Zatímco v Čechách je likvidace sršních hnízd povolena, v sousedním Německu se trestá pokutou ve výši až 50 tisíc eur.
Tip: Podívejte se i na další informace ze světa zvířat a poznávejte živočichy žijící nejen na území ČR.