Jak naučit králíka chodit na toaletu

Zdroj: Marco Carbonini / 123RF.com

Reklama

Psi chodí vykonávat potřebu ven, kočky si snadno přivyknou na kočičí toaletu. Je možné naučit hygieně i zakrslého králíka? S laskavým přístupem a zároveň důsledností to půjde.

Přirozená potřeba: Místo k odpočinku musí zůstat čisté!

Králík si nerad zašpiní trusem místo, na kterém odpočívá a tráví většinu času. Je pro něj přirozené vykonávat potřebu někde stranou. To vám učení na toaletu značně usnadní.

Možná rychle zpozorujete, že se většina bobků hromadí v jednom místě. Pravděpodobně to bude v některém rohu klece. Na toto místo umístěte králičí toaletu se savou podestýlkou. Ve zbytku klece by měl být jiný povrch, aby ho králík od záchodu odlišil.

Externí toaleta

Když jsou králíčci sami doma, bývají obvykle zavření v kleci. Po příchodu majitelů si mohou protáhnout nohy volným pohybem po pokoji či dokonce celém bytě. Ale co s jejich bobky? Málokterý ušák odhopká dobrovolně zpátky do klece. Ba naopak – vykonání potřeby venku vnímá jako plus, protože si tak nezaneřádí „své“ území.

Vyjděte mu vstříc a pořiďte ještě jednu, externí toaletu. Postavte ji tam, kde se králík nejčastěji vyskytuje. Jestli se bobky hromadí na jednom místě, dejte záchod tam. Králík už o jeho umístění rozhodl místo vás.

Zdroj: PISETSAK PUKAEWPUEAK / 123RF.com

Učíme králíka na toaletu

Nejdůležitější je trpělivost. Králík je poměrně učenlivé zvíře, ale používání toalety nenatrénujete ze dne na den. S učením začněte co nejdříve. Mládě sice ještě nedokáže vyprazdňování dost dobře ovládat, ale princip pochopí. Je to podobné jako s malými dětmi – i když ještě nosí plenky, vědí, k čemu je nočník a dokážou ho použít.

Králík dokáže z tónu hlasu pochopit, zda máte radost nebo se zlobíte. Když ho vidíte vykonávat potřebu mimo toaletu, dejte mu najevo nespokojenost. Moc to ale nepřehánějte, aby se králíček nevylekal. Zůstaňte u slovního kárání, rozhodně ho nikdy nebijte.

Pokud ho naopak uvidíte vykonávat potřebu na toaletě, nešetřete pochvalami, hlazením a pamlsky. Díky tomu brzy pochopí, že dělá radost, a bude to opakovat stále častěji. Kdyby vám připadalo, že králík neví, k čemu záchod slouží, sbírejte do něj nějakou dobu bobky, které skončí jinde. Jejich pach králíkovi napoví.

S chválením i káráním buďte důslední, aby bylo jasné, že to myslíte vážně. V opačném případě by králík nebral vaše připomínky v potaz a učení na toaletu by se protahovalo.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články