Jak a kdy odčervovat psy nebo kočky

Fotografie: Pes a kočka a jak na odčervování psů a koček
Zdroj: Olga Yastremska / 123RF.com

Reklama

Psi a kočky mají z pohledu lidí vcelku nechutnou zálibu: kde co olizují, berou do tlamy a žerou. Tento podivný koníček jim značně zvyšuje riziko vnitřních parazitů. Nejčastěji se u nich vyskytují škrkavky a tasemnice. Abychom předešli nepříjemným následkům, měli bychom své čtyřnohé kamarády pravidelně odčervovat. Jak na odčervování psů a koček?

Čím jsou cizopasníci škodliví?

Cizopasníci tropí v těle neplechu. Způsobují trávicí potíže, především plynatost a koliky, snižují obranyschopnost a mnohdy přenášejí nebezpečné nemoci. Napadené zvíře rovněž ubývá na váze a často trpí chudokrevností, protože mu cizopasníci ubírají živiny.

Paraziti se mohou přenést i na páníčky, obzvlášť pokud má domácí mazlíček přístup na gauč a do postele. Nejrizikovější skupinou jsou malé děti, které ještě nemají dostatečné hygienické návyky.

Jaké jsou možnosti odčervování psů a koček?

Zřejmě nejrozšířenější metodou jsou odčervovací tabletky. Podávají se před krmením nebo během něj, dávkují se podle návodu v příbalovém letáku. Psi a kočky ovšem nevědí, že je tableta pro jejich dobro, a mnoho z nich proti ní vzdoruje. Někteří jsou dokonce tak vychytralí, že tabletku schovají pod jazyk, a vyplivnou ji teprve, když se páníček raduje z domnělého vítězství. Pro takové mazlíky existují další formy antiparazitních prostředků.

Odčervovací pasta je ochucená, aby potěšila zvířecí jazyk. Aplikuje se na kořen jazyka. Bývá to sice trochu boj, ale jakmile se vám to povede, můžete si gratulovat. Když chvíli podržíte tlamu zavřenou, pasta se rozpustí. Vyplivnutí je pak prakticky nemožné.

Nejpříjemnější formou jsou odčervovací pamlsky, které se vzhledem ani vůní nijak neliší od běžných dobrot. Pokud váš mazlíček nepatří k vybíravým, bude se na každé odčervování těšit.

Přípravky proti cizopasníkům seženete u veterináře, v obchodech s chovatelskými potřebami i v běžných lékárnách.

Tip: Pečujte o své čtyřnohé mazlíky s láskou a dopřejte jim bylinnou péči od Energyvet.

Zdroj: serezniy / 123RF.com

Kdy odčervovat?

Přítomnost vnitřních parazitů lze poznat podle článků jejich těl ve výkalech či kolem řitního otvoru. Znatelné to ovšem je až po delší době, proto je lepší odčervovat pravidelně. Koťata a štěňata v útlém věku se odčervují minimálně jedenkrát za měsíc, dospělá zvířata preventivně pak jednou za 3-4 měsíce. Kočky, které nechodí ven, stačí odčervovat až po šesti měsících.

Odčervení je na místě také po každém odblešení, neboť blechy mohou přenášet larvy některých vnitřních parazitů, například tasemnice psí.

Pečujte o zdraví svých mazlíčků, aby byli spokojení a v dobré kondici.

Tip: Přečtěte si i další zajímavé články jak na péči o zvířata.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články