Italský volpino: neohrožený malý nezbeda

Italský volpino
Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Italský volpino je pes s velmi dlouhou historií, která sahá dokonce až do doby bronzové. Našly se kosti tehdejších psů, kteří žili společně s člověkem a již byli velmi podobní dnešním špicům, zejména těm evropského typu. Podle nálezů je zřejmé, že tohle plemeno, které patří mezi špice, je staré více než 6 tisíc let.

Plemeno je příbuzné rovněž s německými špici, má stejné předky. Některé zkazky z minulosti prokazují, že italský volpino našel velikou oblibu na královském dvoře a mezi tehdejšími italskými šlechtici. Ale také obyčejní lidé využívali volpina poměrně hojně, zejména k hlídání.

Vrcholnou érou těchto psů byla zřejmě první polovina devatenáctého století, kdy byli nejvíce chováni v italském Římě nebo ve Florencii. Bohužel, i tohle plemeno bylo fatálně stiženo probíhající druhou světovou válkou a téměř zcela vymizelo. Jedinci, kteří přežili, pak byli vyhledáni roku 1984 a posloužili jako základ nového chovu. I tak se ale jedná o velmi vzácné plemeno, například u nás v ČR nejsou v současné době evidováni žádní tito psi.

Stavba těla, popis

Již na první pohled poznáte, že italský volpino patří do skupiny špiců. Je menšího vzrůstu, s delším krkem a rovnou hřbetní linií. Hrudník sahá až k loktům a disponuje velmi dobře utvářenými žebry. Břicho je lehce zatažené. Přední končetiny jsou poněkud méně silné než zadní, i tak ale disponují kvalitním osvalením.

Hlava má tvar ostrého trojúhelníku a je opatřena typicky vlhkou nosní houbou. Nos je černý s velkými nozdry, tlama pak působí velmi ostře, je úzká. Pysk italského volpina má na okrajích tmavší zbarvení, zuby uvnitř tlamy jsou jasně bílé barvy, spíše tenké a s nůžkovým i klešťovým uspořádáním skusu. Oči volpina jsou pěkně zakulacené, s duhovkou barvy okru. Uši jsou spíše kratší, ve tvaru trojúhelníku, vzdálené od sebe jen velmi málo.

Ocas těchto psů bývá nejčastěji zatočený nad hřbet, je vybavený hustou srstí, konec-konců podobně, jako většina dalších pinčů. Srst na celém těle je dlouhá a hustá, na některých místech je jí méně.

  • Kohoutková výška: 27 až 30 cm, feny jsou o něco menší
  • Váha dospělých psů: cca 5 kg
  • Tito psi se dožívají až 16 let

Zbarvení

Zbarvení srsti italských volpinů nemusí být pouze bílé, i přesto, že ho spatříte zřejmě nejčastěji. Rovněž se můžete setkat s červenou nebo šampaňskou barvou.

Charakteristické vlastnosti

Italský volpino se vyznačuje velkou dávkou temperamentu, ale také tolerance vůči lidem. Je to malý nezbeda, který miluje přítomnost člověka a neustále udivuje svou inteligencí a bystrostí. Řadí se k malým plemenům, která můžete bez výraznějších překážek chovat i v menším bytě.

Svému pánovi, ale také celé zbývající lidské rodině, jsou italští volpinové nesmírně věrní, a to až natolik, že při odchodu majitelů se budou cítit velice opuštění a smutní. Tohle plemeno pinče se chová velmi sebevědomě a odvážně, často si troufá i na větší psy, spíše ale na úrovni škádlení. Jinak se s dalšími psy snese velmi dobře, což ovšem neplatí pro cizí lidi, a zvláště pak pro jiná zvířata. K nim se bude volpino pravděpodobně chovat skoro až agresivně, k tomu patří především ostrý štěkot.

Italští volpinové jsou výborní při hlídání a svým ostrým hlasem upozorní na jakoukoliv hrozbu. Vztah k menším dětem je velmi dobrý, dokonce si nechají dost líbit, což není u pinčů zdaleka pravidlem.

Tip: Dopřejte svým chlupatým společníkům tu nejlepší péči a vyzkoušejte přírodní veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Velkou výhodou při chovu plemene italský volpino je absence jakýchkoliv genetických poruch a chorob. Poměrně pečlivou péči byste ovšem měli věnovat srsti, která se musí v pravidelných intervalech pročesávat pomocí speciálního kartáče. Časté koupání se nedoporučuje, vzhledem k tomu, že by mohlo dojít k výrazné ztrátě chlupů. Naštěstí postačí umytí jednou za čas, tito psi se pyšní srstí se schopností odolávat nečistotám.

Využití plemene

Již od počátku byli italští volpinové využíváni k hlídání, rovněž byli chováni jako domácí mazlíčci šlechty. A mezi oblíbené psí mazlíky se řadí dodnes, můžeme je tedy považovat i za plemeno společenské.

Zajímavost

  • Na celém světě se dnes nachází pouhých cca 2 tisíce příslušníků plemene italský volpino.
  • Mezi majitele tohoto kdysi nesmírně oblíbeného psa se řadil také slavný umělec Michelangelo.

Tip: Vyberte si toho nejvhodnějšího čtyřnohého parťáka pro vás a prohlédněte si i ostatní plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama