Irský vodní španěl: lovec a milovník vodních radovánek

Fotografie: irský vodní španěl
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Irský vodní španěl, nebo také Shannon, disponuje „krysím ocasem“, případně je to pes s holým ocasem, taková jsou přízviska pro psy, kteří se objevili v 11. století na jihu Irska, v údolí řeky Shannon. Nepochybně šlo o předchůdce současných irských vodních španělů, a zároveň portugalských vodních španělů s označením cao de aqua, kteří byli přivedeni již dávnými keltskými osadníky o několik století dříve.

Zmínky o využití těchto psů k lovu se objevují na počátku 16. století. Poprvé bylo toto plemeno prezentováno na výstavě v roce 1862 a první klub chovatelů vznikl roku 1890. Hned chvíli poté bylo plemeno uznáno za samostatné. Současné rozšíření není příliš velké, a platí to také pro Českou republiku, kde se objevilo jen několik jedinců.

Stavba těla, popis

Tělo irského vodního španěla má sudovitý vzhled a přiměřenou velikost. Hlava je vysoce klenutá, čenichová partie značně dlouhá a hranatá. Oči jsou poměrně malé, mají barvu tmavého jantaru či lískového ořechu. Výraz očí je velmi inteligentní. Uši jsou dlouhé a dosahují tvaru laloku, jsou nízko nasazené.

Zuby irských vodních španělů nejsou standardizovány, krk je dlouhý a silný, pevně posazený na plecích, na jeho zadní straně a po stranách se nachází zkadeřená srst, hrdlo je hladké.

Hrudní končetiny jsou tvořeny pevnými kostmi a dobře stavěnými lopatkami, končetiny pánevní se vyznačují rovněž silou a dobře klenutými skloněnými bérci. Tlapy jsou velké, spíše zakulacené, dobře kryté srstí nad prsty i mezi prsty. Ocas těchto psů je krátký, silný a rovný, zužuje se do špičky a nedosahuje až k hleznům. Nesený je v úrovni hřbetu.

Srst je tvořena hustými a přirozeně mastnými kudrnami, celý hrudník je bohatě osrstěný. Vpředu je srst kratší a hrubší, pod končetinami je pak hladká, na zadní straně kudrnatá až po tlapky.

  • Kohoutková velikost psa: 53-58 cm
  • Kohoutková velikost feny: 50-55 cm

Zbarvení

Zbarvení irských vodních španělů je nejčastěji velmi syté, laděné do játrově hnědé. Bílé zbarvení na hrudní partii je považováno za nežádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Lovecké vlastnosti irského vodního španěla jsou nezpochybnitelné, disponuje vynikajícím čichem a dokáže dohledat téměř každou kořist, kterou pak vystavuje. Velice dobře se hodí také na aportování. Je to nepochybně velmi aktivní psí plemeno, které dává svůj temperament najevo, k tomu je pracovitý a houževnatý.

Jednou z hlavních charakteristik těchto psů je jejich láska k vodě, rádi plavou a provozují nejrůznější vodní radovánky. Díky chytrosti se umí snadno naučit základní i pokročilejší povely, někdy se ale mohou objevit poněkud tvrdohlavější jedinci.

V rodině jsou irští vodní španělé skvělými kamarády a věrnými společníky s milou povahou. Ale zapomeňte na klidné povalování se na gauči, tito psi jsou neustále v pohybu. Dokážou také solidně hlídat a projevují se ostrým štěkotem, k cizím lidem chovají vždy určitý odstup, agresivní však nejsou. Malé děti je třeba trochu poučit, plemeno se s nimi pak dokáže výborně sžít.

Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Vzhledem k tomu, že irský vodní španěl inklinuje k dominanci, je vhodné začít s důslednou výchovou již od raného věku. Do tréninku zakomponujte hodně pohybových aktivit i náročnější práci, abyste ukrotili jeho temperament, který je takřka bezmezný.

Důležité jsou také pravidelné procházky, při nichž můžete zajít i někam k vodě, kde se tento pes bude doslova vyžívat v plavání.

Péče o srst by měla být přiměřená, česání se pak nedoporučuje příliš často, aby nedocházelo k nadměrnému kadeření či štěpení chlupů. Koupání je z hlediska kvality srsti nutností. Velkou výhodou při línání je, že chlupy zůstávají v srsti a postupně odumírají, tudíž se nemusíte obávat „chlupaté domácnosti“.

Využití plemene

Přes svou danou specializaci na vodní lov jsou dnes irští vodní španělé využíváni na mnoha místech světa k všestrannému lovu, pro svůj temperament a inteligenci jsou ale také výbornými společníky pro rodinu, která žije aktivním způsobem života.

Zajímavost

  • Pokud hovoříme o loveckých vodních psech, jako jediný disponuje irský vodní španěl takzvaným „krysím ocasem“.

Tip: Prohlédněte si i ostatní chlupáče, které najdete v kategorii plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama