Irský setr: pracovitý i kamarádský lovecký pes

Zdroj: reddogs / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

První zmínky o specifických loveckých plemenech, takzvaných setrech, jejichž vystavování usednutím je charakteristické, jsou z roku 1570. Jistý doktor Johannes Caius tehdy psal o takzvaných „sitting“ španělech, z čehož se dá usoudit, že původ ostrovních ohařů je odvozován od starších loveckých španělů, kteří se na britské ostrovy dostali již v 9. století.

Zbarvení irských setrů jasně naznačuje oblast původu. Mimo sytě červeného zbarvení se mezi těmito setry objevili také jedinci, kteří byli zbarveni červenobíle a připomínají svého předka, tedy anglického špringršpaněla. Tento typ zbarvení byl znovu uznán na počátku 90. let minulého století a byl dokonce zaregistrován jako samostatné plemeno.

Stavba těla, popis

Tělo má proporční tvary, kohoutek je jemně značený, lopatky jsou hluboké a skloněné dozadu. Hrudník by měl být pokud možno co nejhlubší. Pánevní končetiny jsou dlouhé a svalnaté, hrudní končetiny pak působí více šlachovitě. Pro přední i zadní nohy platí, že disponují silnými kostmi.

Hlava je protáhlá a dlouhá, s dobře vyjádřeným týlním hrbolem, s přiměřeně hlubokou čenichovou partií. Nos je zbarvený do tmavě mahagonové nebo ořechové barvy, případně je celý černý. Oči lze považovat spíše za menší, jsou oříškově zbarvené, někdy do tmavohnědé. Uši jsou přiměřené, jemných linií, nasazené dost nízko.

Zuby disponují nůžkovým skusem, povoluje se ale i klešťový. Krk je dlouhý, s velice vyvinutým svalstvem. Tlapy irských setrů jsou vzhledem k tělu poměrně malé, přitom ale pevné, se silnými prsty a uzavřenou klenbou. Ocas bývá nasazený spíše nízko, v kořeni je silný a zužuje se směrem ke konečku. Je přiměřeně dlouhý vzhledem k tělu.

Srst těchto psů je jemná a krátká, na čelní straně končetin, na konci uší a také na hlavě je plochá bez zkadeření. Na ostatních tělesných partiích dosahuje větší délky.

  • Kohoutková velikost psa: 62-66 cm
  • Kohoutková velikost feny: 57-61 cm

Zbarvení

  • Kaštanové – sytě zlaté: u tohoto zbarvení je charakteristická bílá barva na hrudi, na hrdle, na bradě nebo na prstech, případně malá bílá hvězda v předhrudí. Vyskytnout se může také proužek či lysinka na nose nebo ve tvářích.
  • Červenobílé: základní barvu tvoří bílá, červená je pak dobře ohraničená. Přípustné je v tomto případě pouze grošování nebo tečkování v obličeji, na tlapkách, hrudních končetinách a pánevních končetinách.

Charakteristické vlastnosti

Irští setři jsou velmi inteligentní, někdy ale poněkud tvrdohlaví psi, kteří se ale při dobrém vedení můžou stát výborně ovladatelnými při tréninku. Pokud budete tohle plemeno chovat pro lovecké účely, budou nároky na výcvik ještě vyšší. Irský setr je výtečný lovec, který má skvělý čich a také se vyznačuje pracovitostí při lovu, odvahou a temperamentem.

Chovatelé si tohle plemeno oblíbili také pro jeho hravou náturu a dobrý vztah k celé rodině. Přítulnost mu rozhodně neschází a k lidem se chová přátelsky. Platí to také pro děti, od kterých si někdy nechá líbit i horší zacházení.

U irských setrů se setkáte také se spolehlivostí při plnění úkolů, značnou odolností a vytrvalostí a v neposlední řadě také dobrou schopností hlídat. S ostatními zvířaty, stejně jako s dalšími psy, se tento setr velice dobře snáší, nemá sklony k dominantnímu chování.

Zdroj: reddogs / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-10

Výcvik, péče

Pohyb je pro irského setra důležitý a aktivita by měla být zajištěna celoročně. Vhodné jsou delší vycházky, ale také koupání, tohle lovecké plemeno si z vody nic nedělá. Při nedostatku péče a v malých prostorách můžou mít psi náchylnost k obezitě, nebo dokonce utíkat.

U srsti je nutné pročesávat zejména v období línání, což je na podzim a na jaře. Kromě toho můžete česat také mimo dobu línání, doporučuje se alespoň jednou za týden. Srst je navíc odolná proti vlhkosti.

Při výcviku je nutná velká dávka trpělivosti, ale i méně zkušení chovatelé můžou z těchto psů vychovat poslušné a výborně zvladatelné jedince.

Využití plemene

Využití v minulosti bylo jednoznačné a spočívalo v práci při lovu a vystavování vsedě. Dnes jsou již irští setři spíše rodinným plemenem, které se rozšířilo po celém světě.

Zajímavost

  • V Česku se objevili první irští setři koncem 19. století, v souvislosti se značným rozvojem chovatelství, ale také myslivosti. V současné době je již v České republice registrováno velké množství chovných stanic.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.