Hrdý černý bojovník jménem gorila

Fotografie: Gorila
Zdroj: Ramon Grosso Dolarea / 123RF.com

Reklama

Ohrožený druh opice

Svalnaté paže, vysoké čelo, klidný, sebevědomý pohled. A přece to není akční hrdina. Je to gorila. Gorily jsou primáti z čeledi hominidů. V dnešní době patří k velmi ohroženým druhům. Vyskytují se pouze v tropických a subtropických lesích střední Afriky. Gorily rozlišujeme na horské a nížinné.

Gorila je býložravec

Přestože tato mohutná opice při svých 160 cm a 130 kg může působit hrůzostrašně, jedná se o čistě býložravé stvoření. Běžně si pochutnává na stoncích a výhoncích bylin či šťavnatých plodech, sem tam slupne termita. Při obstarávání potravy jsou gorily samostatné jednotky. Stravují se okolo druhé hodiny ranní a mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední.

Zdroj: lexan / 123RF.com

Gorla – Primát žijící v tlupách

Nepochybně malé zásluhy za povědomí o faktu, že gorily žijí v tlupách, připišme filmovému hrdinovi z džungle, Tarzanovi. Gorilí tlupy mají průměrně 17 členů. Může jich být ale až 30. Celá tlupa je stále v pohybu, na cestách. Denně ujdou i několik kilometrů. Tedy pokud není počasí pod psa. To se pak nikomu nikam nechce a tak gorily zůstávají v hnízdech, které si každý večer postaví. Pokud při svém putování narazí na jinou tlupu, nedochází k žádnému zastrašování či boji. Naopak se většinou spojí a putují dál společně.

Tlupě vládne samec. Jemu jsou podřízeni všichni ostatní – samci i samice. Pokud se v tlupě objeví nový dominantní samec, může vyzvat stávajícího vůdce k souboji. Vládnoucí samec se vyzyvatele nejprve pokouší zastrašit. Buší si do hrudníku, láme větve, vydává hrůzné skřeky a odhaluje špičáky. Když tato gesta nefungují, musí bojovat. Gorily jsou hrdé a mají svou čest. Stávající vůdce by neunesl prohru. Proto, pokud vyzyvatele neodežene, se raději nechá zabít. Nový vládce pak změní barvu srsti. Zešediví.

Tip: Přečtěte si zajímavé informace i o jiných zajímavých živočiších žijících na této planetě.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama