Hovawart: hlídač s krásným kabátkem

Fotografie: Hovawart
Zdroj: Sandra Dombrovsky / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Hovawart, nebo také nádvorní pes, dříve nazýván také hofewartem či hofwächterem, je skutečně starým plemenem, které bylo již od středověku zmiňováno v německé literatuře. Poprvé zřejmě v jistém právním spise z poloviny třináctého století, kde byla určena kupodivu také nominální cena tohoto psa.

Vzhledem k poslání hovawarta, které spočívalo v ochraně majetku, byl vždy dáván větší důraz na vlastnosti a také sílu. Nepochybné ale je, že základ krve hovawarta tvoří původní evropští ovčáci. Plemeno se objevilo také na obrazu známého umělce Dürera z roku 1513. Německým chovatelům se podařilo dosáhnout standardizovaných vlastností a ustálit tohle plemeno ve 20. a 30. letech minulého století.

V chovu byl použitý také bernský salašnický pes, německý ovčák, gordonsetr, leonberger, pyrenejský horský pastevecký pes, kuvasz a novofundlandský pes.

Stavba těla, popis

Tělo hovawarta je široké, s hlubokou hrudí a pevným hřbetem. Hlavu má tento pes velmi silnou a širokou, s klenutým čelem a těsně přiléhající kůží. Stop je lehký, ale dost zřetelný. Pysky mají charakteristický tmavý pigment. Oči jsou kulaté až oválné, nevystupují, ani nezapadají. Barva očí je středně až tmavě hnědá.

Uši mají tvar trojúhelníku, jsou volně zavěšené a přiléhající. Umístění uší od sebe je hodně široké. Zuby těchto psů jsou mohutné, chrup je úplný, s nůžkovým skusem. Přípustný je ovšem také klešťový skus. Hrudní končetiny jsou rovné a silné, vyznačují se kvalitním svalstvem a mírně šikmým předloktím. Pánevní končetiny jsou dobře zaúhlené a svalnaté, jejich hlezna dosahují velké mohutnosti. Tlapy má hovawart uzavřené a kvalitně klenuté, můžou se u nich vyskytnout paspárky, které se odstraňují.

Ocas bývá nesený podle nálady buď nad hřbetní partií, nebo je svěšený a sahá až do poloviny hlezen, nikoliv k zemi. Srst je velmi nápadná a krásná na pohled, lehce se vlní a je uzavřená. Nejvíce je vyvinutá na hrudi, na nohách a na ocase.

  • Kohoutková velikost psa: 63-70 cm
  • Kohoutková velikost feny: 58-65 cm

Zbarvení

Hovawarti se vyskytují v těchto povolených barevných variantách:

  • Černá
  • Plavá
  • Černá s pálením

Charakteristické vlastnosti

Hovawarti jsou veselí a hraví, jejich dobromyslná povaha je jedním ze základních rysů chování. K tomu můžeme přidat ještě klidnou inteligenci, věrnost a přítulnost a máme zde dokonalého rodinného psa. Hovawart je výborným a ostražitým hlídačem, je to pes velice pozorný.

Tito psi mají výtečný čich, proto se používají také při stopování. S domácími zvířaty vychází velice dobře, ale podmínkou je soužití s nimi již od mladého věku. Pokud hovoříme o dětech, tak k těm si dokáže hovawart vytvořit vskutku příkladný vztah, a podobně jako jiní velcí psi, tak i on je v jejich přítomnosti klidný a snáší i trochu horší zacházení.

Příliš ale nevítá cizí osoby, k těm se chová odtažitě a také ostražitě. Hovawarti jsou k sobě hodně tvrdí, někdy můžou být i svéhlaví, pokud ale zvolíte správný přístup, budete mít psa, na kterého bude spolehnutí v každé situaci.

Zdroj: Sandra Dombrovsky / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

K základní péči patří zastřihávání drápků, kontrola čistoty slechů a také kartáčování. To ale může být pouze občasné, zejména pak v období línání.

Využití plemene

Plemeno hovawart bylo zpočátku zejména ozdobou dvorů bohatých, ovšem zde plnilo také funkci ostražitého hlídače. Díky výbornému čichu se hodí ke stopování a ke hledání osob v závalech či lavinách. I v současnosti, kdy je tento pes mnohdy rodinným kamarádem, dokáže stále ohlídat majetek, a to za každou cenu. Má i obranářské schopnosti, takže vždy ochrání pána i zbytek rodiny, ve které žije.

Zajímavost

  • Název plemene hovawart znamená stráž domu či dvoru, vychází z němčiny.
  • Dnes je plemeno nejvíce oblíbené ve své zemi původu, tedy v Německu, ale také ve Velké Británii.

Tip: Prohlédněte si také další zajímavá plemena psů a vyberte si chlupáče přesně pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama