Holandský ovčácký pudl: dětmi milovaný „huňáč“

Holandský ovčácký pudl
Zdroj: Edwin Butter / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Nedochovaly se v podstatě žádné oficiální informace o tom, jak vzniklo plemeno holandský ovčácký pudl, nicméně se předpokládá, že jedním z hlavních předků byl německý ovčácký pudl, dnes již vymizelé plemeno. Za zemi původu je považováno Nizozemí, vzhledem k tomu, že se zde objevily první věrohodné zmínky v historických spisech.

V roce 1947 vznikl chovatelský klub plemene holandský ovčácký pudl a mezinárodní chovatelská organizace FCI ho uznala za samostatné plemeno roku 1971. Po druhé světové válce ale bylo téměř ztraceno, když opadl zájem v Holandsku i jinde ve světě. Chov se ale podařilo zachránit právě díky vzniku chovatelského klubu a v současnosti je na světě každoročně registrováno asi 300 vrhů těchto psů.

Stavba těla, popis

Tělo holandského ovčáckého pudla je menší velikosti, avšak zavalité a huňaté, kohoutková výška o něco přesahuje délku trupu. Celkově je stavba kostí lehká, což těmto psům umožňuje pružný pohyb a typický klus. Celé tělo je zakryto dlouhou a hustou srstí, to platí i pro končetiny.

Hlava tohoto pudla je poměrně objemná, ale způsobuje to hlavně značná vrstva osrstění. Oči jsou větší a zakulacené, ani nezapadají, ani nejsou vypouklé. Charakteristické pro ně je, že nejsou po straně hlavy, ale přímo v přední části, podobně jako u většiny dalších pudlů a podobných plemen. Uši visí podél lebky a jejich posazení je nízké, celkově jsou dost masivní.

Srst holandských ovčáckých pudlů se pyšní značnou hustotou a kvalitně vyvinutá je také její podsada. Při doteku působí srst drsně, vytváří vlnky. Krk mají tito psi svalnatý a krátký, ocas je výrazně osrstěný a nesený v klidu dolů, při vzrušení se napřimuje.

  • Kohoutková výška psa: 45-50 cm
  • Kohoutková výška feny: 42-45 cm
  • Váha dospělých psů: 25-33 kg

Zbarvení

Nejoblíbenější barvou pro holandského ovčáckého pudla je zřejmě modro-šedá s černými znaky, přípustná jsou ale všechna zbarvení.

Charakteristické vlastnosti

Holandský ovčácký pudl je známý skvělou schopností ohlídat majetek, je to stále pes, který si uchoval některé honácké pudy. Patří k těm nejostražitějším psím plemenům, s důrazným přístupem k vetřelcům, ovšem bez zbytečné agresivity. Můžeme říct, že tito psi jsou velmi kamarádští a milují celou rodinu svého pána, dokonce se velice dobře snáší s malými dětmi. A to je u těchto plemen spíše výjimečné. Hravost je pro ně naprosto příznačnou vlastností.

U těchto psů oceníte nejen jejich lásku k dětem, ale také bezproblémový přístup k dalším zvířatům, která chováte ve vaší domácnosti, dokonce tolerují ve své blízkosti i kočky, pokud jsou na ně navyklí. Navíc hovoříme o velmi chytrém a bystrém plemenu, jehož tvárnost při výcviku vám přinese potěšení.

Ke své lidské rodině dokážou holandští ovčáčtí pudlové velice úzce přilnout a při osamocení mohou strádat. Když ucítí, že je pán nebo člen rodiny v ohrožení, budou ho bránit s nečekanou odvahou.

Tip: Dopřejte svému chlupatému mazlíčkovi přírodní péči s veterinárními produkty od Energyvet.

Zdroj: Edwin Butter / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Srst holandského ovčáka má samočisticí schopnost, tudíž nevyžaduje koupání a mytí, snad jen po návratu z přírodní procházky v horším počasí. Kartáčování je ovšem nutné, a to alespoň jednou za týden, zejména proto, že u srsti se často tvoří chuchvalce. To ale neplatí pro mladé psy, u kterých dosud nebyla srst naplno vyvinuta.

Při výcviku a výchově jsou tito psi dobře přizpůsobiví a chápaví, rádi se učí a práce jim nečiní potíže, ale nutnou podmínkou je vždy dostatek pohybových aktivit. Neměli byste zanedbávat pravidelné přírodní dlouhé procházky, pak bude pes klidný a bez jakýchkoliv neduhů.

Využití plemene

Holandští ovčáčtí pudlové se řadí k pasteveckým psům, kteří jsou určeni k hlídání stád ovcí, stále více se ale prosazují jako lidští společníci. Nejvíce rozšíření jsou v Holandsku, ale i tady se najdou pouze nízké počty jedinců.

Zajímavost

  • Koupání plemene holandský ovčácký pudl je globální chovatelskou organizací zakázáno, povoluje se pouze v případě extrémního zašpinění psů. Je to dáno hlavně samočisticí schopností srsti, která by mohla být narušena.

Tip: Prohlédněte si i další plemena psů a najděte pro sebe toho nejlepšího parťáka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama