Hlemýžď je býložravec a hermafrodit
Hlemýžď zahradní je plž o velikosti téměř pěti centimetrů, který obývá křoviny, lesíky i zahrady. Miluje zejména vlhká a stinná místa. Tento fakt se mu v kombinaci s jeho nenápadným zbarvením často stává osudným. Dokáže se zamaskovat nejen před predátory, ale i před člověkem. Snadno se pak stane obětí zašlápnutí podrážkou.
Plž, který si nosí svůj domeček na zádech
Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) patří do čeledi hlemýžďovitých, která samozřejmě zahrnuje i konstitučně menší šneky. Právě tento druh hlemýždě je největším žijícím druhem na našem území. Je charakteristický svou kulovitou ulitou v hnědém odstínu. Samotné tělo hlemýždě, který se dokáže pohybovat rychlostí přibližně 5 metrů za hodinu, měří zhruba 10 centimetrů. Pokud použijete přirovnání ,,táhnout se jako šnek“, budete zveličovat. V případě, že by se hlemýžď svou maximální rychlostí pohyboval 24 hodin, překonal by vzdálenost až 120 metrů.
Díky tykadlům hlemýždi vidí a slyší
Mezi další výrazné tělesné znaky hlemýždě zahradního patří kromě ulity i dva páry tykadel. Delší tykadlo plní funkci očí, kratší tykadlo hlemýžď využívá k čichu a sluchu. Hlemýžď je na dotek slizký, stejně jako další plži. Tento hlen vylučuje proto, aby se mohl pohybovat. Potravu přijímá tzv. radulou, orgánem, který je opatřen drobnými šupinkami. Slouží ke strouhání či rozmělňování potravy. Tento orgán můžeme přirovnat k lidskému jazyku. Je typický pro všechny měkkýše. Hlemýžď zahradní je býložravec. Během jednoho dne přijme takový objem potravy, který se vyrovná jeho váze.
Jsou lahůdkou v některých státech
Hlemýždi jsou velmi populární mezi lidmi. Někomu připadají roztomilí, jiní lidé se jich štítí kvůli slizu. Hlemýždi jsou však velmi oblíbenou pochutinou. Připravují se například ve Francii, ale lze je ochutnat i v některých českých restauracích. V Čechách se hlemýžď nepovažuje za ohroženého, zatímco v sousedním Německu je označen za zvláště chráněný druh. Hlemýždi mají poměrně rychlý rozmnožovací cyklus. Dožívají se věku až 7 let. V přírodě nemají mnoho přirozených nepřátel. Své stavy zvládají bez problémů doplňovat.
Obecně jsou rozšířeni v mnoha státech Evropy. Kuriozitou je, že je hlemýžď zahradní využíván i k hlemýždím závodům. Zajímavostí je i samotné rozmnožování hlemýždě zahradního. Možná víte, že hlemýždi jsou řazeni mezi hermafrodity. Produkují současně vajíčka i spermie. Proces páření hlemýžďů trvá několik hodin. Do země pak kladou do padesáti kusů vajíček, ze kterých se líhnou mláďata.
Tip: Poznejte i další zajímavé živočichy z vodní i suchozemské říše.