Historie plemene
Roku 1776 došlo v anglickém Norfolku poprvé k ustanovení pravidel takzvaného coursingu, tedy štvanice chrtů ve volné přírodě. Takovýchto závodů se účastnili výhradně chrti používaní do té doby pouze k lovu, kteří přišli na britské ostrovy velice pravděpodobně již s dávnými Kelty z oblasti Iberského poloostrova. Na něm jsou tito psi známí jako španělský galgo. Jejich nejbližší příbuzní jsou angličtí greyhoundi nebo také chrti.
S rozšiřováním sportovních dostihů pro chrty jsou spojovány také kluby, které byly nazývány Coursing clubs, a ve kterých došlo ke zdokonalení právě tohoto plemene pro sportovní potřeby. Tihle chrti dosahují rychlosti i přes 60 kilometrů v hodině a řadí se tak pochopitelně k těm nejrychlejším psím plemenům. Plemenná kniha greyhoundů byla založena již roku 1882.
Stavba těla, popis
Greyhound má proporční a ladné tělo, s dobře klenutými žebry a mocnými bedry. Hrudní končetiny jsou mezi lokty a tlapami rovné, jejich osvalení je velice kvalitní. Pánevní končetiny jsou ještě lépe vybaveny svalstvem, vyznačují se širokými a silnými stehny. Hlezna u nich nejsou ani vbočená, ani vybočená.
Hlava je střední šířky, podlouhlá a dost malá v poměru k tělu. Oči jsou velmi jasné a inteligentní, mají oválný tvar a jsou posazené poněkud zešikma. Uši jsou malé, složené vzad, říká se o nich, že mají tvar růže. Zuby sedí v silných čelistech, disponují pravidelným nůžkovým skusem.
Krk těchto elegantních psů působí velmi ladně, je dlouhý a svalnatý. Tlapy jsou přiměřeně dlouhé a mají uzavřené kostnaté prsty se silnými polštářky. Ocas je nasazený hodně nízko, postupně se zužuje směrem od kořene ke špičce. Srst má velmi jemnou strukturu, výrazně přiléhá k tělu, takže psi vypadají jako téměř bezsrstí.
- Ideální kohoutková výška psa: 70-76 cm
- Ideální kohoutková výška feny: 68-71 cm
Zbarvení
Povolená jsou následující zbarvení greyhoundů:
- Bílé
- Černé
- Červené
- Modré
- Plavé
- Pískové
- Žíhané
- Kombinace všech těchto barev s bílou
Charakteristické vlastnosti
Greyhound dokáže vyvinout až neuvěřitelnou rychlost na dráze, přesto je to plemeno dost klidné a zdrženlivé. Někteří jedinci pak mohou mít dokonce až sklon k lenivosti, spíše ale výjimečně. Greyhoundi jsou inteligentní a svému pánovi oddaní psi, kteří si rádi hrají a mnohdy tropí veselé kousky.
Při chovu tohoto plemene je žádoucí dávat pozor na rychle se pohybující objekty, tedy i menší domácí zvířata, po kterých tito chrti často „jdou“. Je to následek jejich loveckého využití. Greyhound velmi dobře snáší přítomnost dalších chovaných zvířat, včetně jiných plemen psů a ani děti mu nečiní žádné potíže, naopak si k nim vytvoří příkladný vztah. Pouze k cizím návštěvám se může někdy chovat trochu odtažitě.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Plemeno greyhound nemá náročnou srst a nemusíte o ni až tolik pečovat, bude stačit i jemnější kartáč. Pravidelně zastřihujte drápky a kontrolujte čistotu očí, uší i tlapek. Pokud chováte výstavního psa, budou na výchovu a výcvik poněkud jiné nároky než u psů chovaných na závodní dráhu.
Greyhound je dobře vybavený proti chladu, proto ho můžeme chovat i v chladnějším počasí ve venkovní boudě, ovšem takový příbytek by měl být dostatečně větraný a suchý. Tohle zajímavé plemeno se dožívá poměrně vysokého věku, který je u psů méně obvyklý.
Využití plemene
Greyhoundi slouží dodnes jako lovečtí psi, kdy se vyznačují rychlostí a schopností uchvátit především drobnější zvěř a ptáky. Dnes už se ale chovají spíše pro zmiňované závody chrtů a samozřejmě také pro výstavní účely. Pokud hovoříme o výcviku, ten by měl být alespoň základní a poté uzpůsobený využití plemene.
Tihle psi milují i delší a klidnější vycházky a někteří z nich rovněž oslňují na soutěžích agility, zejména při rychlostních disciplínách, ale také při psím tanci.
Zajímavost
Zajímavostí tohoto plemene je nesporně schopnost využívat při lovu mnohem více zrak než čich.
Tip: Další zajímavá psí plemena najdete zde.