Gordonsetr: útěkář s vysokou inteligencí

Fotografie: Gordonsetr
Zdroj: dragonika / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Pro čtvrtého vévodu z Richmondu a Gordonu, který je známý jako Alexander, se moc nehodila velikost a houževnatost ohařů, kteří byli v Anglii doposud využíváni jako lovečtí psi a byli charakterističtí svým usednutím při vystavování zvěře. Proto posílil místní typicky černě zbarvené psy s pálením svatohubertským plemenem. Jednalo se o původního vysokonohého honiče z oblasti mezi Belgií a Francií a na britských ostrovech pak v podstatě zdomácněl pod názvem bloodhound.

Čichové schopnosti tohoto psa byly výrazně posíleny, ovšem k hlavní změně došlo u jeho způsobu práce při stopování. Od ostatních ohařů se liší gordonsetr tím, že stopuje s „nízkým nosem“.

Není vyloučeno, že na formování gordonsetra se podíleli i ovčáčtí psi typu kolie z této oblasti. Na výstavě se objevilo plemeno poprvé již v roce 1859.

Stavba těla, popis

Tělo gordonsetra je přiměřeně dlouhé, s hlubokým hrudníkem. Hlava má mozkovnu širší než je tomu u čenichové partie, je okrouhlá a širší mezi ušima. Stop je jasně vyznačený. Nos těchto psů je černý a poměrně dost velký. Oči mají temně hnědou barvu, přičemž nejsou zapadlé, ani příliš výrazné, mají inteligentní výraz.

Uši gordonsetrů jsou tenké, nízko nasazené, visí těsně u hlavy. Zuby mají pravidelný a úplný nůžkový skus a jsou posazené v silných čelistech.

Hrudní končetiny bychom mohli označit za silné, rovněž jsou přímé a mají silné ploché kosti. Pánevní končetiny jsou svalnaté a široké, velmi kvalitně zaúhlené. Tlapy nohou jsou zakulacené, s bohatým osrstěním mezi jednotlivými prsty.

Ocas je rovný až lehce šavlovitý, dosahuje až k hleznům, u kořene je silný. Nejčastěji bývá nesený vodorovně, nebo pod hřbetní linií. Srst je na hlavě, předních stranách končetin a na konečcích uší krátká a jemná, její délka je přiměřená. Na některých částech těla je až hedvábná.

  • Kohoutková velikost psa: 66 cm
  • Kohoutková velikost feny: 62 cm

Zbarvení

Charakteristické zbarvení gordonsetrů je uhlově černé bez rezavého nádechu, se znaky sytého červenavě kaštanového pálení, které je umístěné nad očima, na stranách čenichu, na hrudi a hrdle a na vnitřních stranách končetin. Přípustná je rovněž velmi malá bílá skvrna na hrudi, ale jiné zbarvení není tolerováno.

Charakteristické vlastnosti

Gordonsetr je pes s ušlechtilým charakterem, který se vyznačuje především kamarádskou povahou. Přitom si ale zachovává určitou hrdost a vždy je klidný, snad s výjimkou situace, kdy zavětří zvěř. Při práci ve vodě jsou tito psi velice aktivní a dokážou skvěle aportovat. A nesmíme zapomenout na jejich vztah k dětem, které gordonsetři opravdu milují. Tento pes by členu rodiny nikdy neublížil.

Plemeno gordonsetr je dost aktivní a někdy má dokonce náklonnost utíkat, především tehdy, když je určitým způsobem zanedbané. Podobně má také tendenci honit se za rychle se pohybujícími předměty a někdy i osobami, takže se může stát, že při nezajištění se bude vydávat na „lov projíždějících cyklistů“.

Na rozdíl od jiných setrů je gordonsetr poněkud těžkopádnější při pohybu, líný ale rozhodně není. Pokud byste ho chtěli využívat jako skvělého hlídače, tak zapláčete, neboť je to pes, který má rád i cizí lidi. Dobře se pak snáší také s dalšími domácími zvířaty i psy a je vhodný do smečky.

Zdroj: dragonika / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik gordonsetrů by měl být důsledný, stejně jako by jim měl být dán dostatečný prostor pro pohyb. Ten tito psi milují a nejvíce se budou těšit ze stopování zvěře nebo aportování. Vůbec jim nevadí vodní prostředí a umí dobře plavat.

Péče o srst tohoto plemene je poměrně náročná, je třeba pročesávat a odstraňovat chuchvalce starých a línajících chlupů. Občas neuškodí ani psí šampon, díky kterému půjdou chlupy lépe rozčesat. Zvláště po procházkách v přírodě dbejte na skutečně kvalitní a okamžitou očistu.

Využití plemene

V současné době, a především v minulosti, byl gordonsetr vyhlášeným lovcem vodního ptactva a drobné zvěře, vyznačuje se inteligentním chováním. Dnes už o něm můžeme říci, že se přizpůsobil člověku a rodinnému životu, je to výborný společník.

Zajímavost

V některých zemích jsou gordonsetři využíváni jako služební psi, především pomáhají záchranářům, ale také policistům. Skvěle se osvědčili při vyhledávání drog.

Tip: Prohlédněte si také jiná zajímavá psí plemena a vyberte si čtyřnohého parťáka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama