Frízský ohař – Stabyhound: neúnavný a stále vstřícný

Frízský ohař
Zdroj: Ivonne Wierink / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Stabyhound, u nás frízský ohař, pochází z Holandska, za jeho příbuzná plemena jsou považováni drentové, avšak předchůdcem byl zřejmě zástupce španělů, kteří byli dovezeni do Nizozemska při napadení španělskými vojsky. Původně byl chován jako víceúčelový a lovecký pes, to se ale postupně měnilo s dalšími přicházejícími pracovními plemeny, zejména setry a pointery.

První zmínky o těchto psech se objevily v 16. století v Nizozemí, do současné podoby se ale dostali až na konci 18. století. Stabyhound byl využíván jako výborný lovec, což ale dnes platí jen částečně, hovoříme o psech spíše vzácných, chovaných jen zřídkavě, dokonce i v zemi svého původu.

Stavba těla, popis

Frízský ohař má vyvážené tělesné znaky, disponuje širokým hrudníkem a lehce vtaženým břichem. Zadní končetiny jsou mohutnější a svalnatější než přední, přičemž celkově hovoříme o poměrně krátkých nohou vzhledem k velikosti těla.

Hlava těchto psů je zaoblená a přiměřeně velká k celému tělu, mozkovna je podobně dlouhá jako čenichová partie. Celkově je lebka široká. Čenich je velmi zřetelný a velký, jeho linie jsou rovné, nemělo by se zde vyskytovat žádné klenutí ani prohlubně. Oči jsou tmavě hnědé barvy, dobře uložené, nevystupují ani nejsou příliš zapadlé, u méně tmavých plemen mohou být světlejší. Uši jsou posazené poměrně vysoko a visí kolem hlavy, postupně se ztenčují směrem ke špici a jsou porostlé srstí, kratší na špičce.

Ocas stabyhounda je porostlý výraznou srstí a dosahuje značné délky. Nejčastěji je nesený ve svěšené pozici, s mírně nadzvednutým koncem. Srst má střední délku a je měkká, nejdelší je na hřbetě, bývá lehce zvlněná, což je povoleno. Kudrnatost je ale nepřípustná. Nejkratší srst nalezneme na hlavě.

  • Kohoutková výška psa: cca 53 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 50 cm
  • Váha dospělých psů: 15-20 kg

Zbarvení

Srst frízských ohařů může být zbarvena dohněda, černě nebo oranžově se světlými znaky. Rovněž jsou přípustné směsi těchto barev, nejčastěji se vyskytují černo-bíle strakatí jedinci.

Charakteristické vlastnosti

Stabyhound patří k těm nejlepším psím společníkům, miluje svého pána a nejraději by trávil veškerý svůj čas s lidskou rodinou. Má skvělé vztahy s dětmi, i zde by ale měly být ratolesti nejprve poučeny o správném přístupu k tomuto domácímu miláčkovi. S dobrou poslušností a velkou dávkou inteligence frízského ohaře velmi úzce souvisí výtečná ovladatelnost při výcviku.

Tito psi se už nepoužívají k lovu, i tak se u nich ale zachovaly některé lovecké pudy, takže pozor při procházkách do přírody. Velmi dobře a rychle se učí nové věci, přitom se neustále projevují velkou dávkou elánu. Zajímají se pozorně o své okolí, sledují, co se kde děje a nic jim neunikne. Frízští ohaři jsou výbornými hlídači, kteří štěkají pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné.

S ostatními psy vychází stabyhound uspokojivě a skvěle se dokáže sžít s dalšími domácími zvířaty, a to i s kočkami. A nepřátelský není ani k cizím lidským návštěvám, to ale neznamená, že by je snad hned nadšeně a kamarádsky vítal. Při práci se tito psi vyznačují značnou výdrží a silou.

Tip: Pohlazení přírody a bylinnou péči pro vaše čtyřnohé parťáky najdete u Energyvet.

Zdroj: Ivonne Wierink / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik a výchova vám nebudou dělat až takové starosti, frízský ohař je tvárný, chápavý a pracovitý. Poněkud složitější je to se srstí, kterou je nutno pravidelně pročesávat a kartáčovat. Rozhodně by neměl chybět dostatek a klidně i nadbytek pohybu, vytrvalost tohoto plemene to dovoluje.

Využití plemene

Z původního loveckého psa se s postupujícím časem stal domácí společník pro člověka, který si některé lovecké schopnosti stále uchovává. Stabyhound je výborný při hlídání, ale také třeba při aportování a některých dalších psích sportech.

Zajímavost

  • Frízští ohaři se pyšní výbornou odolností vůči nepřízni počasí a jsou skoro neúnavní. Voda jim nevadí, ba naopak, plavou s nadšením.

Tip: Podívejte se i na další psí plemena a vyberte si parťáka, který je pro vás nejvhodnější.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama