Francouzský buldoček: z bojovníka rodinným bavičem

Fotografie: francouzský buldoček
Zdroj: grigory_bruev / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Menší francouzský buldoček je podobný anglickému buldokovi a do Francie se dostal zřejmě s tkalci, kteří ho s sebou přivezli v 70. a 80. letech 19. století při svém návratu z Anglie. Menší dogovití psi ovšem byli v Evropě známí již mnohem dříve, konkrétně ve Španělsku se nachází jejich vyobrazení již z roku 1625. Na obraze je buldok, který se jmenoval Dogue de Burgos.

V krvi tohoto plemene je zastoupena i složka krve teriérů, podle které má jako jediná rasa tohoto typu takzvané „netopýří“, tedy vztyčené uši. Ty mu dodávají jeho nezaměnitelný vzhled, na jehož základě ho pozná každý i méně zkušený chovatel.

Díky své milé a přátelské povaze si získal francouzský buldoček velkou oblibu nejprve ve Francii a zbytku Evropy, posléze ale také za oceánem, ve Spojených státech amerických.

Stavba těla, popis

Tělo francouzského buldočka se vyznačuje širokým a hlubokým hrudníkem, žebra jsou zaoblená, hřbet svalnatý. Bedra jsou krátká, zavalitá, břicho a slabiny vtažené mírně dovnitř. Záda jsou mírně šikmá. Hlava je mohutná, čtverhranná, dosti krátká.

Oči jsou nízko posazené, velké, kulaté a tmavě zbarvené. Mají velmi živý výraz. Uši se dají označit za středně velké, u kořene se rozšiřují. Jejich nasazení je dosti široké, vzpřímené nesení je nutností.

Zuby nejsou standardizovány, za vadu se ovšem považuje podkus dolní čelisti, nebo příliš značný předkus dolní čelisti. Končetiny francouzského buldočka jsou krátké, ale dobře osvalené, s malými a oblými tlapkami. Tlapy jsou podobné kočičím a je u nich přípustné i rohovinové zbarvení.

Ocas je krátký, nízko nasazený, zatočený nebo přirozeně lomený. I za klidu je nesený pod hřbetní linií. Srst se pěkně leskne, je přiléhavá a hladká.

Velikost dospělých jedinců se pohybuje od 8 do 14 kilogramů.

Zbarvení

  • Žíhané – vrchní srst je směsicí černé a zlaté, přípustné jsou bílé znaky na hrudi a na hlavě
  • Bílé a žíhané – základ tvoří bílá barva, na které je žíhání v podobě ploten, možností je také celá bílá

Charakteristické vlastnosti

Francouzský buldoček se velmi rád mazlí a je přátelský ke všem členům rodiny i domácnosti. Jeho povaha není zvláště komplikovaná a dokáže se velmi dobře přizpůsobit bytovým podmínkám a městskému ruchu, přesto, že dříve byl chován jako jedno z plemen bojového zaměření.

Tento pes se svou povahou hodí také pro seniory, nevyžaduje až tolik pozornosti a není náročný na dlouhé procházky či otevřený prostor. Francouzský buldoček se příliš neozývá a skoro vůbec neštěká, a když už zaštěká, je to znamení pro chovatele, že se skutečně něco děje. Není agresivní vůči cizím lidem ani zvířatům, přitom však disponuje značnou odvahou a dokáže vycítit nebezpečí.

Kromě toho je francouzský buldoček hravým psem, se značnou zvídavostí. Rád si hledá různou zábavu. Pokud se mu pán nevěnuje delší dobu, může se začít trochu nudit, někdy bývá i malinko žárlivý.

Zdroj: Tatiana Katsai / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Výcvik francouzského buldočka se nepovažuje za náročný, je to dáno především jeho inteligencí a schopností rychlého učení. Chovatelé těchto psů ale dobře vědí, že je velmi citlivý na intonaci, proto není ideální příliš zvyšovat hlas nebo na psa dokonce křičet. Do výcviku a tréninku je vždy dobré zapojit také herní prvek pro určité odvedení pozornosti a uvolnění smyslů.

Péče o srst také není náročnou záležitostí, bude stačit běžné pročesání jednou až dvakrát za týden. Procházky francouzský buldoček rovněž nevyhledává, bude mu stačit přiměřený výběh na dvorku, kde bude moci provádět své veselé kousky. Toto plemeno je charakteristické svým malým čenichem, který je dosti náchylný na zadýchání, především v teplém počasí, dejte proto pozor na přehřátí.

Využití plemene

Jedna z teorií o vzniku plemene francouzský buldoček hovoří také o jeho původu v zápasnických arénách. Podle některých zdrojů byl hojně využíván k zápasu s býky a dalšími psy. Také byl chován za účelem lovu nebezpečné zvěře a není pochyb o tom, že se v minulosti účastnil mnoha válečných tažení po boku svého lidského pána a přítele. Dnes je francouzský buldoček především rodinným a bytovým psem značné inteligence, který vás budou stále bavit svým šibalstvím.

Zajímavost

Francouzský buldoček byl postupně vyšlechtěn tak, aby u něj byly potlačeny lovecké pudy. Důsledkem je neagresivita a také omezení štěkání, nevydává se na vlastní pěst na lovecké a dobrodružné výpravy – neutíká.

Tip: Prohlédněte si také ostatní psí plemena a vyberte si toho nejlepšího čtyřnohého parťáka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama