Historie plemene
Exotické kočky jsou v podstatě krátkosrstou obdobou kočky perské. Je to typický příklad plemene, které bylo vytvořené uměle. Tyto kočky byly kříženy stejně jako mnoho moderních ras v USA, kde již před mnoha lety chovatelé spojovali perské kočky s americkými krátkosrstými. Nejvíce chovatelé uznávali výrazný typ perské kočky, ale zároveň chtěli dosáhnout krátkosrsté varianty, která je snazší na péči.
První kříženci perských koček s americkým plemenem krátkosrstým byli vystavováni v USA již počátkem 60. let, ale pouze jako varieta kočky domácí, bez plemenné příslušnosti. Až v roce 1966 bylo rozhodnuto o tom, že by tyto kočky měly být chovatelsky zařazeny. Byl vytvořen standart plemene a vznikl také současný název – exotická kočka.
Stavba těla, popis
Tělo exotické kočky je zavalité, na krátkých nohách, se širokou hrudí. Hlava má kulatý tvar a je poměrně masivní, s kvalitními proporcemi a širokou lebeční částí. Čumák je krátký a široký. Brada je silná a široká, podobně jako čelisti. Chybou u tohoto plemene je výrazný předkus, který se objevuje poměrně často.
Uši má exotická kočka umístěné velmi daleko od sebe, jsou špičaté a nepoměrně malé k velikosti lebky. Uvnitř boltců uší se nachází chlupové chomáčky.
Tlapky jsou velké, kulaté a silné, mezi prsty jsou rovněž chomáčky chlupů. Ocas tohoto plemene je krátký, silný, s tupým zakončením.
Srst je krátká s hustou podsadou, působí hedvábně a je velice příjemná na dotek. Oči exotické kočky bývají ve většině případů žluté či zlatavé.
Zbarvení
Existuje asi 150 barevných variant exotické kočky, proto si uveďme jen některé, ty nejvíce známé mezi chovateli.
- Černá
- Černě želvovinová
- Modrobílá
- Modře želvovinová
- Červeně mramorovaná
- Stříbřitě černá
- Černě zlatá
Charakteristické vlastnosti
Svou povahou jsou exotické kočky podobné perským, to znamená, že se chovají mírně a vůči jiným kočkám jsou poměrně dosti vstřícné. Je to takový rozvážný plyšový medvídek, kterého budou milovat děti a celá rodina. Na rozdíl od jiných krátkosrstých plemen je exotická kočka méně aktivní až pohodlná, ovšem když je třeba, dokáže ukázat, že je to stále ještě lovec, u kterého byly zachovány náležité instinkty.
U tohoto plemene se podařilo spojit společenskou, láskyplnou a klidnou povahu perské kočky s hravostí americké kočky krátkosrsté, v základních rysech je však bližší kočce perské.
Březost, koťata
- Březost trvá jako u většiny ušlechtilých koček cca 63 dní
- Počet koťat ve vrhu je průměrně 6
Výchova, péče
Údržba srsti exotické kočky je vlastně velmi jednoduchá, není třeba až tak pravidelné vyčesávání. Postačí dejme tomu 1-2krát za měsíc. Stejné je to také s koupáním, zde bude stačit očista jednou za měsíc. Trochu náročnější je to ale u výstavních jedinců, kde už je potřeba určitých zkušeností a dokonalé znalosti složení srsti, stejně jako její správné výživy. Zde je dobrou možností takzvané protrhávání, na které ale musí být kočička zvyklá, takže nejlepší je naučit ji na tuto proceduru již od malička.
Tipy, zajímavosti
Exotické kočky jsou dosud málo početným plemenem, které je často zaměňováno s perskou kočkou a není divu pro jejich podobu. Chovatelských stanic, které se zabývají přímým chovem a plemenitbou výhradně exotických koček, je v Evropě velice málo, o něco lepší je to v Americe.
V Česku byl postupně vyšlechtěn takzvaný černý exotický kocour, který se objevil krátce na výstavách, kde se stal šampionem, k chovu však použitý nebyl.
Tip: Další neméně zajímavé kočky najdete v sekci plemena koček.