Evropský saňový pes: vždy vás dotáhne až do cíle

Evropský saňový pes
Zdroj: Radek Procyk / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Evropský saňový pes pochází z křížení greyhounda, krátkosrstého ohaře a pointera, po čase byly přidány také geny sibiřského huskyho a aljašského malamuta. Tím vznikl dokonalý pes k tahání saní, původně využíván také pro tahání lyžařů s povozy a samotných běžkařů. Tito psi mají svou domovinu v Norsku, kde také probíhala převážná část šlechtění a kde jsou dodnes nejrozšířenější.

Trochu problematické je to se zařazením evropského saňového psa, u něhož se mohou objevit velmi rozdílné povahové rysy. Někteří jedinci se tak více blíží pointerům, jiní zase aljašskému malamutovi či greyhoundovi. Většinou chovatelů je ovšem považován za tažného psa typu ESP, ten ale musí splňovat určitá kritéria. Měl by v sobě mít alespoň 50 procent genů z krátkosrstého ohaře či pointera.

Stavba těla, popis

Tělo evropských saňových psů je svou stavbou podobné zejména ohařům, je celkově vyrovnané a má ušlechtilé držení. Díky skvěle vyvinutému svalstvu jsou tito psi schopni běhat rychle a dlouho. Zadní i přední končetiny jsou přímé a bez deformací, disponují pružnými svaly. Ocas bývá ve většině případů nasazený hodně vysoko, postupně se ztenčuje do úzké špičky.

Hlava je široká, s dobře vyvinutou mozkovnou. Oči mívají nejrůznější tmavé odstíny hnědé, dokonce až dočerna. Čenich je vpředu rozšířený a směrem k hlavě se zužuje. Uši připomínají písmeno V, mají výrazně zakulacenou špičku, visí podél hlavy. Zuby jsou uspořádány v nůžkovém skusu.

Srst evropského saňového psa je hustá a krátká, může se u ní objevit jak hrubá, tak i jemnější struktura, záleží na tom, jaké geny jsou dominantní.

  • Kohoutková výška psa: 65-73 cm
  • Kohoutková výška feny: 60-70 cm
  • Váha dospělých psů: 20-30 kg
  • Dožívají se 12-14 let

Zbarvení

Barva srsti tohoto plemene může být hnědá, černá, béžová, žlutá, ve formách černý bělouš, hnědý bělouš či s grošováním. Výjimku netvoří ani kombinace bílé a černé nebo bílé s hnědou.

Charakteristické vlastnosti

Evropský saňový pes je učenlivý a velmi inteligentní, nechybí mu ani velká dávka temperamentu, který možná překvapí, vzhledem ke vzniku v severských podmínkách. Přitom ale skvěle poslouchá a při výcviku je tvárný. Známou a chválenou vlastností těchto psů je nepochybně jejich pracovitost, která je spojená s houževnatostí a vytrvalostí. Jejich výdrž je téměř nekonečná.

S dětmi se snáší velmi dobře, mohou se pro ně stát věrnými a hravými kamarády. Podobně pozitivně dokážou vyjít i s dalšími doma chovanými zvířecími druhy, ať už hovoříme o kočkách, nebo třeba hlodavcích. Evropští saňoví psi mají rádi vodu a plavání, tyto radovánky pak můžete spojit třeba s aportováním, které je nesmírně baví. K tomu jim nedělá potíže hlídání, při kterém se může naplno projevit jejich příkladná odvaha.

Tip: Přírodní a bylinnou péči pro čtyřnohé chlupáče nabízí veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: Radek Procyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Evropský saňový pes si žádá spoustu pohybu a není pro chovatele, kteří žijí v malém bytě. Jeho srst není na péči tolik náročná, vyplatí se ale pravidelně kontrolovat čistotu uší, v nich se může objevit veliké množství ušního mazu. V zimním období dobře pečujte o nohy a zejména spodní část tlapek tohoto psa, nic nepokazíte ani se speciálními návleky. Polštářky tlapek je třeba chránit a udržovat pružné, jen tak budou psi podávat stoprocentní výkon v tahu.

Využití plemene

Evropští saňoví psi patří k silným jedincům, kteří najdou své využití v nejednom odvětví. Využívají se tedy při sportovním i pracovním tažení saní, ale i jiných typů vozidel, například v teplejší části roku jsou to vozíky a povozy. Svým naturelem jsou vhodní v podstatě pro všechny psí sporty, nejvíce ale pro mushing.

Zajímavost

  • Plemeno evropský saňový pes vyžaduje vysoce kvalitní stravu, nejlépe v suchém podání, ideální je volit některé kompletní typy suché stravy z prémiových řad výrobců.

Tip: Podívejte se i na další lovecká, přítulná i hravá psí plemena a vyberte si to nejvhodnější pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama