Erdelteriér: fousatý kamarád do deště

Fotografie: Erdelteriér
Zdroj: Roman Zhuravlev / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Zemí původu erdelteriéra je Velká Británie, konkrétně pochází přímo z oblasti povodí středoanglické řeky Aire v Yorkshire, z toho také jeho originální název Airedale Terier. Erdelteriér pes byl používán k lovu, kde jeho schopnosti přesahovali typické vlastnosti a dispozice jiných teriérů. Nezapře v sobě minulost honiče, je to výtečný hledač vysoké a umí spolehlivě aportovat. Toto plemeno bylo postupně křížením s vydrařem vyšlechtěno pro vodní práce, kde se velmi osvědčilo.

Kromě Anglie se plemeno dosti rozšířilo také do Německa, kde se erdelteriér uplatnil jako vynikající služební pes. Jako jedno z vůbec prvních plemen bylo cvičeno pro policejní účely, později dokonce pro potřeby armády. Zejména v první světové válce byl erdelteriér hojně využíván jako pomocník v zákopech.

Stavba těla, popis

Erdelteriér je pes střední velikosti se silným krátkým hřbetem a středně širokým hrudníkem. Celkově se jedná o svalnaté a štíhlé plemeno.

Hlava je dlouhá a plochá, mezi oběma slechy není příliš široká. Horní i dolní čelisti jsou silné a výrazně fousaté. Oči má erdelteriér tmavě zbarvené, působí trochu smutně. Uši se vyznačují tvarem V, jsou nesené po stranách hlavy a sklopené. Zuby jsou silné a mají nůžkový skus, pro chovatele je přípustný také takzvaný skus klešťový.

Tlapky jsou menší, zakulacené, se silnými polštářky. Ocas vysoko nasazený, kupíruje se tak, aby jeho špička byla zhruba ve výši hlavy.

Srst je rovná, tvrdá a hustá, k tělu přiléhá rovně. Nejtvrdší chlupy mají tendenci se kroutit nebo lehce vlnit. Jejich zbarvení může být u sedla šedavé nebo černé. U první varianty hovoříme o odstínu grizzly. Sedlo se výrazně táhne od začátku krku až ke špičce ocasu. Ostatní partie erdelteriéra bývají pálené pískové barvy, snad s výjimkou uší, které mohou být tmavší.

  • Velikost v kohoutku: pes: 58-62 cm, fena: 56-58 cm
  • Váha psa v dospělosti: 20-30 kg
  • Dožívá se 13 let

Charakteristické vlastnosti

Vedle své charakteristické přátelské povahy si erdelteriér zachovává také určitou dávku temperamentu. Na jednu stranu je klidný, ale dokáže se také pěkně rozparádit. Jeho hravost je až překvapivá, velmi ho baví aportování a spousta aktivního pohybu. Plemeno je vhodné na vycházky do přírody, ale také do města, kde se projevuje značnou zvídavostí.

Tento teriér je o něco klidnějším plemenem než ostatní teriéři a dá se považovat za nesmírně houževnatého psa. Vydrží i velkou fyzickou zátěž, při hlídání objektu je nesmlouvavý. K pánovi se ovšem chová kamarádsky a je velice věrný. Dokáže snášet přítomnost dětí a dokonce si v ní libuje. Erdelteriér je odvážný a nebojí se za vás postavit, bránit vás a váš majetek v jakékoliv situaci.

Zdroj: ???????????? ?????? / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: 63 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

U výcviku bude třeba velké pestrosti úkonů a povelů. Pokud se zaměříte na jednotvárný trénink, efekt bude spíše opačný a pes se bude po čase projevovat znechucením, sníženou pozorností a tendencí dělat něco úplně jiného. Zabavte ho tak, aby byl neustále v pozoru a výcvik zpestřete různými hrami. Nezapomeňte na aportování, vždyť pro to je erdelteriér jako stvořený.

Nepochybně je třeba správně pečovat o srst, využívá se takzvané trimování, tedy vytrhávání chlupů ručně. Trimování se provádí většinou 2-3 krát ročně. Dále je dobré jednou týdně srst vyčesávat běžnými chovatelskými kartáči a rovněž stříhat přerostlé chlupy mezi prsty.

Využití plemene

V dnešní době je Airedale Terier především rodinným psem, který miluje společnost a děti, ale stále se neztratí také na poli loveckém či sportovním. Pokud se budete věnovat jeho tréninku s maximální intenzitou, můžete s ním dosáhnout nečekaných výkonů v různých psích disciplínách, kupříkladu v aportování nebo překážkovém běhu.

Erdelteriér je již dlouhá léta věrným spolupracovníkem policejních a vojenských složek, zvláště pro své výtečné čichové vlastnosti, houževnatost a odvahu.

Zajímavost

Původně bylo plemeno Airedale terier využíváno především k lovu vyder. Bylo vyšlechtěno křížením více ras drsnosrstých teriérů.

Kategorie FCI: III. – Teriéři

Tip: Podívejte se i na další rasy psů a vyberte si toho nejlepšího psího parťáka pro sebe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama