Historie plemene
Egyptská mau je jediným druhem orientálních koček, který se vyvinul přirozenou cestou. Od té doby, kdy se plemeno poprvé ukázalo v Káhiře, je zde předpoklad, že je potomkem koček uctívaných již ve starověkou, a egyptská kultura je považuje za posvátné. Tyto kočky už byly vyobrazeny na nástěnných malbách starých chrámů, kde symbolizovaly slunečního boha Ra a také bohyni Bastet. Těmto bohům byla přisuzována již odpradávna kočičí podoba. Mau znamená v egyptském jazyce slovo kočka.
V roce 1950 se v USA objevila skupina chovatelů s vědeckým zaměřením, kteří se snažili získat z tohoto plemene prapůvodní egyptskou posvátnou kočku, která se specializovala na rybaření. Přivezli si několik exemplářů z Káhiry, které odpovídaly původním informacím na starém papyru, a výsledkem měla být zřetelně tečkovaná srst. Tyto exempláře pak byly kříženy s tabby varietami siamských koček.
Na evropském území se objevila egyptská mau poprvé na výstavě v Římě, v polovině padesátých let minulého století a v současnosti se rozšířila mezi chovatele ze všech koutů světa.
Přesto, že v USA bylo plemeno mau uznáno již v roce 1968, hlavní světová organizace chovatelů FIFe ho standardizovala a schválila až roku 1994.
Stavba těla, popis
Plemeno egyptská mau se řadí mezi krátkosrsté kočky s aguti faktorem, což je značkovaná kresba. Je to středně velká kočka, krásně zbarvená jako pravá šelma, s charakteristickým tečkováním na těle. Trup je středně dlouhý, půvabný, má dobře vyvinuté svaly, hlava pak působí lehce zakulaceně. Nos by měl být stejně široký po celé délce, pokud se podíváme zepředu.
Uši jsou střední až větší, mají široké nasazení a vybíhají do špičky. Jsou opatřeny krátkými chlupy, které těsně přiléhají. Velké mandlovité oči mají ostražitý výraz a jejich barva může být světle zelená. U jedinců mladšího věku je povolený také jantarový odstín očí.
Ocas této kočky má výrazné kroužkování a bývá nejčastěji zakončený špičkou tmavé barvy.
Zadní končetiny jsou delší než přední, takže kočka vypadá, jako kdyby stála na špičkách prstů. Tlapky jsou úzké a ladné, lehce zaokrouhleného až kulatého tvaru. Srst je krátká, ale dost hustá, působí pružně a má zajímavý hedvábný lesk. Jejím hlavním znakem je tmavé tečkování. Na čele můžeme spatřit charakteristické písmeno M, což je další z nutných a předepsaných znaků egyptské mau.
Dospělí jedinci dosahují váhy 2,5 až 5 kilogramů.
Zbarvení
V současnosti uznává FIFe tři barevné varianty egyptské mau:
- Bronzová
- Stříbřitě černě tečkovaná
- Černá kouřová

Charakteristické vlastnosti
Povahové rysy egyptské mau jsou velmi příznivé pro člověka, je to totiž především milující kočka a také se o ní tvrdí, že má výtečnou paměť. Projevuje se spíše stydlivou povahou, ale rozhodně se nestydí provést sem tam nějakou tu lumpárnu. Má ráda aktivitu a hru, hodně pohybu ve venkovním prostředí, kde dominuje svou obratností. Rozhodně to není pecivál, ale ráda se k vám přitulí na pohovku, kdykoliv k tomu bude mít příležitost.
I přes značný rozvoj plemene a jeho postupnou inklinaci ke společnosti člověka a domácímu chovu si zachovala mau své lovecké dovednosti, dokonce ji můžete někdy přistihnout u vody, jak se snaží chytit rybu, ať už tam nějaká je nebo ne.
Egyptská mau se ve většině případů zaměří na svého jediného pána a neakceptuje cizí osoby. To však nemusí platit, pokud je odmalička vychovávána ve větší rodině. S dalšími kočkami i zvířaty se dokáže poměrně dobře snášet, ale snaží se být vedoucím elementem smečky, což může značit některé problémy. Obecně toto plemeno nesnáší příliš dobře změny.
Březost, koťata
Zvláštností egyptské mau je její březost, která je na rozdíl od většiny ostatních kočičích plemen velice dlouhá. Je to znak, který může být také potvrzením toho, že se jedná o prapůvodní kočičí rasu.
- Délka říje: 7-30 dní
- Délka březosti: cca 70 dní
- Počet koťat: 3-8
Výchova, péče
Více než péče o srst je důležité zajistit této kočičí královně dostatek volnosti, a pokud možno rozměrný výběh. Pokud ji vypustíte přímo na zahradu nebo na dvorek, tak dejte pozor na zajištění všech únikových cest. Mohlo by se totiž stát, že by kočku zlákala svoboda. Nejsou na škodu ani delší vycházky do přírody, ale raději s vodítkem.
Srst stačí jednou až dvakrát týdně důkladně pročesat, jinak se o ni nemusíte až tolik starat. Uši vyžadují pravidelnou kontrolu, jsou poměrně náchylné na nečistoty. Rovněž by měla být povinností chovatele pravidelná kontrola délky drápků a případné zastřižení. Ještě lepší ale budou škrabadla, která budou spojena s různými prolézačkami.
Tipy, zajímavosti
Při rozrušení a radosti se egyptská mau projevuje překvapivým hlasem. Vydává zvuk, který se podobá ptačímu zpěvu nebo dokonce lidskému smíchu.
Tip: Mnohem víc kočičích mazlíků najdete v kategorii plemena koček, vyberte si toho pravého.