Drsnosrstý foxteriér: pes plný života a radosti

Fotografie: drsnosrstý foxteriér
Zdroj: Waldemar Dabrowski / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Foxteriéři jsou opravdovými specialisty na vyhánění lišek z nor a v této činnosti si dodnes libují. Poprvé byli mezi teriéry zmíněni v roce 1859 jistým Angličanem J. H. Walshem a teprve roku 1872 je plemeno uváděno jako samostatné. Následně se rozdělilo do dvou základních skupin, tedy na variantuy: drsnosrstý foxteriér a hladkosrstý. Přesto, že byli lovečtí psi na lišky využíváni již dávno před jeho zrodem, byl foxteriér okamžitě seznán jako skutečný mistr v norování, ale také při štvaní zvěře.

O vyhánění lišky z nory v podání drsnosrstého foxteriéra se dochovaly záznamy již ze středověku, v podobě zajímavých rytin, a dokonce se objevují zprávy ze starověké antiky, a o těchto psech píše jistý Oppianus.

Z původních honičů se tito psi vypracovali na specialisty, kteří mnohdy spolupracovali s honiči, podobně jako jejich předchůdci kooperovali s foxhoundy. Na vytvoření této populární psí rasy, která je rovněž celosvětově rozšířená, se podílela celá řada dalších plemen, ovšem drsnosrstý foxteriér je přece jen výjimečným jedincem v říši psů, jeho temperament, živost a inteligence překvapují dodnes.

Stavba těla, popis

Tělo se označuje jako krátce vázané, má rovný a silný hřbet a svalnatá bedra. Hlava je na vrcholu zploštělá, obličejová partie je suchá, nos černý. Oči jsou tmavé a plné jiskrnosti a inteligence. Velikostí jsou spíše menší, nevystupují a měly by být co možná nejvíce kulaté. Světlé zbarvení očí je zcela nežádoucí.

Uši mají tvar písmene V a dosahují dostatečné velikosti, jsou klopeny dopředu. Zuby jsou usazeny v silných čelistech a disponují dokonalým nůžkovým skusem. Hrudní končetiny jsou rovné, se silnými kostmi, končetiny pánevní jsou pak delší a velice dobře osvalené, vyznačují se velkou pružností. Tlapy mají okrouhlý tvar, jsou uzavřené.

Ocas drsnosrstého foxteriéra je nesený vzpřímeně a dost vysoko, je rovný, zatočení není žádoucí. Většinou bývá kupírován. Srst na těle těchto psů je drsná a značně hustá, větší osrstění se vyskytuje na končetinách, hřbet ho tolik nemá. Na bocích a nohou má srst charakteristické zkadeření.

  • Kohoutková velikost psa: do 40 cm
  • Kohoutková velikost feny: do 25 cm
  • Hmotnost je až 9 kilogramů

Zbarvení

Převládající barvou bývá bílá, do ní pak vstupují znaky, které mohou být červené nebo tříslové, nežádoucí je v tomto případě žíhání, játrové zbarvení, hnědé, modré nebo břidlicové.

Charakteristické vlastnosti

Živou povahu drsnosrstého foxteriéra doplňují další vlastnosti, pro které je tolik oblíbený. Je to pes veselý, přitom ale stále ostražitý. Někteří jedinci mohou být až umínění a když si něco zamanou, tak to musí mít. Inteligence tomuto plemenu rozhodně neschází, což se může projevovat také mnoha nezbednými kousky. Většinu času by nejraději trávili ve společnosti svého pána, ale neřadí se mezi ta plemena, která mohou být až závislá.

S dětmi vychází drsnosrstí foxteriéři dobře a nevadí jim ani horší zacházení, říká se, že práh bolestivosti u těchto psů je značně posunutý. Vůči jiným psům se mohou chovat dominantně, což způsobuje často nemalé potíže, ale je to také o výchově. Podobně je to s kočkami, ideální je navyknout tyto psy již odmalička právě na další doma chovaná zvířátka. Dejte pozor, aby na vás tito psi nevyzráli, jsou totiž vyhlášeni svou mazaností a schopností vtipně obelstít i člověka.

Zdroj: artenex / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Pro zmiňovanou mazanost je nutné, aby byli drsnosrstí foxteriéři vychováváni pevnou rukou, což platí také pro samotný výcvik. Péče o srst není nejjednodušší a v případě připravovaného vystavování je lepší svěřit psa do péče profesionálů. Alespoň dvakrát za týden kartáčujte, několikrát ročně pak provádějte trimování.

Využití plemene

Drsnosrstý foxteriér toho dokáže velmi hodně, je to hravý pes, který není nikdy v klidu. Proto mu dejte dostatek prostoru i různé hračky a pomůcky, aportujte s ním a nebojte se ani koupání.

A samozřejmě, že tento přítel člověka byl již od svého vzniku využíván jako výtečný norovací pes, který když se vydal do hlubin za liškou, tak vždy splnil svůj úkol. Tito foxteriéři se rovněž osvědčili při různých soutěžích agility.

Zajímavost

  • Pojmenování foxteriér je spojením anglického slova fox, tedy liška a latinského výrazu terra, který značí zemi.
  • V dobách minulých se dávala přednost bílému zbarvení, aby nedošlo k záměně s liškou.

Tip: Máme pro vás připravena i další zajímavá, malá i velká plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama