Drentský koroptvář: nejen lovec ptactva

Drentský koroptvář
Zdroj: annaav / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Drentští koroptváři se řadí k velmi starým plemenům Holandska, vznikli zde šlechtěním již v 16. století. Hlavními předky byli velmi pravděpodobně španělští ptačí psi, na vývoji se pak podíleli také münsterlanští ohaři nebo dlouhosrstí ohaři z Francie. Plemeno bylo uznáno za samostatné v roce 1943, o pět let později již vznikl oficiální klub chovatelů.

Své pojmenování získali drentští koroptváři nejen podle skvělých loveckých schopností při honu na koroptve a další pernatou zvěř, ale samozřejmě také podle kraje, kde byli nejvíce chováni. Je velmi důležité uvědomit si, že tito ohaři se za minulá čtyři století v podstatě vůbec nezměnili, pokud hovoříme o tělesné stavbě. Mimo Nizozemsko je drentský ohař spíše vzácným psem.

Stavba těla, popis

Drentský koroptvář je vybavený velmi silným hřbetem, který se lehce svažuje. Přední i zadní končetiny jsou dobře obalené svalstvem, avšak zadní disponují výraznějšími svaly. V obou případech platí, že jsou stavěné velmi zpříma. Tlapy jsou zakulacené, s kvalitně utvářenými prsty. Ocas je níže nasazený, dlouhý a sahající někdy až k zemi, špička bývá velmi často zakroucená směrem nahoru.

Hlava je široká, s lehkým klenutím a s výrazně klínovitou tlamou. Uši jsou vysoko položené a volně visí podél lící. Oči těchto psů se vyznačují inteligentním a pokorným výrazem. Skus je uspořádán nůžkovitě. Srst drentských koroptvářů je hustá, středně dlouhá a neměla by být zkadeřená a zvlněná. Poněkud hustější osrstění můžeme pozorovat v oblasti krku, zadních nohou, ocasu a uší.

  • Kohoutková výška: 55-65 cm
  • Váha dospělých psů: cca 20 kg
  • Dožívají se 12-14 let

Zbarvení

Barva srsti může být hnědá s oranžovými, grošovanými či tříslovými znaky, případně zcela bez znaků.

Charakteristické vlastnosti

Inteligence je drentským koroptvářům vlastní, k tomu jsou velmi klidní a ochotní plnit i náročné úkoly. Mohou se ale chovat také ostražitě a napjatě, platí to zejména pro přístup k cizím lidem. Drentský koroptvář se skvěle ale snáší se všemi členy své lidské rodiny, vyjdou i s dalšími psy a vůbec jim nevadí jiné zvířecí druhy v domácnosti, jestliže jsou na ně zvyklí již od věku štěněte.

I malé děti si v takových případech mohou s jedinci tohoto plemene hrát, aniž by se obávaly pokousání či agresivního podrápání. Hovoříme o výborných hlídacích psech, kteří se při náznaku nebezpečí projevují poměrně hlasitým štěkotem. K těm, které znají, se ale chovají vstřícně a rádi se s nimi mazlí.

Drentský koroptvář se dokonale hodí pro společenský a rodinný chov, za svou lidskou rodinu bude vždy bojovat a velice dobře ochrání její majetek. Dodnes se však využívá také pro lovecké účely, zejména pro lov pernaté zvěře.

Tip: Dopřejte svému čtyřnohému parťákovi kvalitní přírodní péči od Energyvet.

Zdroj: annaav / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik tohoto plemene není zvláště náročný, když ho chováte jako společníka rodiny. Pokud ale bude pracovat jako lovec, je již nutné zvýšit nároky, i tak byste ale k těmto psům měli přistupovat s určitou jemností zkombinovanou s hlasovým důrazem. Srst si nevyžaduje nijak zvláštní péči, snad pouze v partii uší, tu a tam zkontrolujte, jestli se tam nenachází nečistoty či odumřelé chlupy.

Tito psi doslova milují pohyb a také ho vyžadují, bez něj by se mohli stát nepředvídatelnými a bohužel i obézními. Dlouhé procházky by měly být samozřejmostí, stejně jako psí obydlí, které umožní volnost.

Využití plemene

Využití drentských koroptvářů jsme již naznačili, převážně je to pro lovecké a společenské účely, to ale neznamená, že by nebyli dobří v psích sportech. Vynikají v soutěžích poslušnosti a obratnosti, a také výtečně aportují.

Zajímavost

  • U většiny drentských koroptvářů je dobře rozvinutý vztah k vodě a vodním radovánkám. Ideální je pak spojit plavání s aportováním, další oblíbenou kratochvílí těchto psů.

Tip: Podívejte se i na další plemena psů a zjistěte zajímavé informace o čtyřnohých parťácích.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama