Donský sphynx: půvabný naháč

Donský sphynx
Zdroj: Andrey Kekyalyaynen / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

První záznamy o nahých kočkách sphynx pochází již z dob dávných Aztéků. Ovšem zpočátku byl chov těchto koček velmi málo rozšířen díky názoru, že nahá plemena jsou nevzhledná a nevhodná. Jisté je, že první regulérní chovatelský popis naháče je datován do roku 1900.

V Kanadě, konkrétně v Ontariu, se roku 1966 narodila koťata kočky domácí, z toho byl kupodivu jeden sphynx, tedy kočka bez srsti. Zde byl tedy položen základ chovu a již o několik let později se objevili jedinci v kanadských ulicích, kde se volně potulovali.

Naštěstí si jich všimli chovatelé a rozhodli se toto nesmírně zajímavé a nevšední plemeno zachovat. Dali mu název sphynx, někdy je též označován jako kanadský sphynx, což je dáno právě zemí původu.

Ale konečně k našemu plemenu donský sphynx. To přišlo na svět v roce 1987 v Rusku, znovu se jednalo o nahého potomka kočky domácí, tentokrát ovšem s cennou vlastností. Donský sphynx má schopnost přenášet gen bezsrstosti na všechny ostatní potomky, na rozdíl od kanadského sphynxe, u kterého je tento gen potlačen.

Světovou organizací chovatelů FIFe byl donský sphynx uznán v roce 1997, v jiných organizacích po celém světě tomu bylo většinou již mnohem dříve.

Stavba těla, popis

Tělo donského sphynxe je střední velikosti, dobře osvalené, podlouhlé a pružné. Zadní končetiny jsou delší než přední a vyznačují se oválnými tlapkami s delšími prsty, mezi kterými se nachází jakési „plovací blány“. Hlava má tvar klínu a zvrásněné čelo.

Oči donského sphynxe jsou dost velké a mohou mít různé barvy od modré až po velmi tmavou. Právě modrá je v posledních letech u chovatelů zřejmě nejoblíbenější. Uši lze označit rovněž za velké, na koncích jsou zakončeny tupou špičkou. Ocas tohoto plemene je dlouhý a dobře vyvinutý, postupně se lehce zužuje do tupé špičky a jeho charakteristikou je také časté kroucení.

Na hlavě, krku a nohách je kůže více svraštělá, na zbytku těla je hladká a příjemná na dotek. Navíc je velmi pružná. U některých jedinců se může vyskytnout srst na hlavě, končetinách, ocasu nebo čenichu, ovšem ta dosahuje maximální délky dvou milimetrů. Mírné osrstění se dle stupně označuje jako brush nebo flock a je rovněž uznáno většinou chovatelských institucí.

Zbarvení

V současnosti jsou povolené všechny barevné varianty donského sphynxe a může docházet ke křížení mezi těmito varietami.

Tip: Přírodní péče a zdraví pro vaše čtyřnohé miláčky přináší Energyvet – síla přírody.

Zdroj: Andrey Kekyalyaynen / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Donský sphynx už dávno není okrajovým plemenem, u kterého se názory na krásu liší. Ukázalo se, že tito jedinci se dobře chovají, neboť odpadá péče o srst, navíc jsou velmi inteligentní a přítulní. Tyto kočky přímo vyžadují lidskou společnost, jsou kamarádské, přitom ale v podstatě tiché a nenáročné. To ale neznamená, že by nebyly aktivní, naopak hýří temperamentem i hravostí.

Plemeno donský sphynx je společenské a učenlivé, nechybí ani prvky zvídavosti. Velmi často se doslova „zamiluje“ do svého pána a je mu věrné po celý svůj život. V takových případech je ale mnohdy kočka fixovaná, což je spíše na škodu. Donský naháč má velikou oblibu mezi alergiky, což platí konec-konců o všech nahých plemenech.

Březost, koťata

Koťata se rodí buď zcela bezsrstá, nebo s částečnou srstí, která se vyskytuje zejména na koncových partiích. U bezsrstých variant ovšem velmi záhy mizí. Běžně musí být koťata donského sphynxe dokrmována speciálním mlékem.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

U plemene donský sphynx sice odpadá péče o srst, ale o kůži se přesto musíte umět postarat. Až dvakrát týdně se doporučuje koupání dětským nebo speciálním šamponem, případně alespoň otírání uzpůsobeným hadříkem. Pro tyto kočky je velmi nevhodné prašné prostředí, protože prach se na kůži dobře uchytí.

Donský sphynx miluje teplé prostředí a vnitřní podmínky, není vhodné nechávat ho v chladu venku. V zimních měsících by mohlo dojít dokonce k uhynutí v důsledku nízkých teplot a mrazů. Ale ani delší pobyt na prudším slunci tomuto plemenu nesvědčí, kůže má tendenci brzy se spálit.

Tipy, zajímavosti

V minulosti nebyl chov kočky donský sphynx z nejoblíbenějších, což mělo za následek její vyhynutí a po druhé světové válce ji nikdo téměř neznal. K osvětě plemene došlo v 70. letech minulého století.

Tip: Podívejte se i na další plemena koček a najděte si tu nejlepší pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama