Devon rex: mrštná, chytrá a zábavná kočka

Fotografie: Devon rex
Zdroj: vphotostock / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Kde jinde než v devonském hrabství, přesněji v anglickém Buckfastleightu, byla roku 1960 objevena kudrnatá krátkosrstá kočka, jejíž jméno bylo Kirlee. Její potomci byli hybridi jedinců z Cornwallu, tím bylo ale dosaženo pouze hladké srsti. Další křížení probíhalo s německými rexy a americkými rexovitými plemeny, ale kupodivu ani to nepřineslo žádné znaky kudrnatosti. Devon rex se tedy vyvinul samostatně, a pokud se kříží s jinými rexy, koťata mají pouze rovnou a krátkou srst.

Plemeno devon rex bylo standardizováno společně s cornish rex jako samostatné v Anglii roku 1967. V roce 1983 bylo z cornish rex odděleno plemeno německý rex, především pro rozdílnou stavbu těla a hlavy. Další varieta související s tímto plemenem, tedy oregon rex, zatím nebyla FIFe uznána, a je dosud předmětem intenzivních studií genetiků.

V USA byla kočka cornish rex uznána jako regulérní plemeno v roce 1979.

Stavba těla, popis

Tělo devon rex je středně dlouhé, vyznačuje se svalnatostí a přitom štíhlostí. Celé je potaženo kudrnatou a krátkou srstí. Končetiny jsou štíhlé a dlouhé, přičemž zadní jsou vždy delší. Také ocas dosahuje značné délky a ke konci se zužuje. Je velmi dobře krytý krátkými chlupy.

Hlava má tvar krátkého klínu, čelo je zakulacené a klene se směrem k ploché lebce. Velmi krátký nos tvoří spolu s čelem dojem stopu. Hmatové chlupy jsou zkadeřené, pevné a středně dlouhé. Uši jsou velké a široce nasazené, vybíhají do zakulacené špičky.

Oči má cornish rex velké, oválného tvaru, poměrně značně daleko od sebe. Mají zářivou, většinou zelenou nebo žlutou barvu, ale uznány jsou také další barevné odstíny, v podstatě bez omezení.

Srst se vyznačuje velmi krátkými chlupy a jemností, navíc je měkká a zvlněná. Krycí chlupy jsou poměrně ostré, nechybí pestíky ani podsada. Během línání může srst částečně vypadat a vznikají holá místa. Ta ovšem později znovu zarostou.

Dospělí jedinci této kočky dosahují váhy od 3 do 4 kilogramů.

Zbarvení

Uznány jsou všechny barvy a kresby včetně kombinace s bílou. Bílá barva je povolena v jakémkoliv množství.

Zdroj: grigory_bruev / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Devon rex je velmi živá kočka, schopná nečekaných výkonů. Dalo by se říct, že je bystrá a rychlá, například dokáže rychle běhat a má neuvěřitelné starty z místa. Její skvělé akrobatické schopnosti jsou již legendární, a proto bývá často využívána při soutěžích a exhibicích. Díky dlouhým a pružným nohám umí vysoko vyskočit a snadno překonávat překážky.

Plemeno devon rex vás bude neustále bavit a potřebuje od člověka dosti pozornosti, podobně jako domácí pejsci, dokonce i podobně neustále následuje svého pána. Je to ovšem také znamenitý lovec, takže o myši budete mít doma postaráno.

Devon rex je kočkou zvídavou, vyžaduje pozornost a neustálé podněty, projevuje se dosti hlasitým vrněním a předením. V rodině ji oceníte, zvláště pro její nespornou snášenlivost s dalšími zvířaty a samozřejmě také díky věrné lásce k člověku. Může velmi dobře nahradit i pokojového psa.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-8

Výchova, péče

Péče o srst spočívá především v zajištění vhodného klimatu, je totiž poměrně řídká, a tak není nejlepší vystavovat cornish rex kupříkladu velmi nízkým nebo naopak vysokým teplotám a extrémům. Ideální je vyvážené prostředí s běžnou pokojovou teplotou, pokud možno s absencí mínusových teplot po celý rok.

Srst líná jen minimálně, nemusíte ji tedy tak často pročesávat. Drápky se stříhat také nemusí, snad jen ve výjimečných případech, raději zajistěte náročné šplhací pomůcky se škrabadly, na kterých si vaše kočka bude rovněž trénovat skoky a šplh. Pravidelné čištění uší je nutností.

Tipy, zajímavosti

Kočky devon rex jsou známé tím, že mají asi o dva stupně vyšší teplotu těla než ostatní kočky, což má za následek také zrychlený metabolismus. Jinak řečeno, devon musí trochu více jíst a má rychlejší „spalování“.

Tip: Prohlédněte si také další roztomilá kočičí plemena a vyberte si mazlíka pro potěšení.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama