Dánská doga: královský pes ze severu

Zdroj: Michal FugleviÄ / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Prapředky dánské dogy můžeme nalézt už ve starověké antice. Velice podobní psi se totiž objevili již na řeckých mincích, které se nalezly při vykopávkách. Později ve středověku se tohle plemeno začalo uplatňovat při lovu vysoké, nebo při hlídání majetku, mimo jiné si ho oblíbil také nejeden dánský král.

Jako oficiální plemeno byly tyto dogy chovány od 18. století, kdy si připsal ty největší zásluhy lesník Shested of Broholm. Již vám je tedy zřejmě jasné, proč se dánské doze někdy říká také „Broholmer“.

Stejně jako u jiných plemen, tak i u dánské dogy došlo po druhé světové válce k velkému úpadku chovu a tito krásní a silní psi málem vymizeli. Naštěstí se podařilo sesbírat poslední přežívající jedince a navrátit chov. Dodnes se v Dánsku respektují náročná chovatelská pravidla, jako je zákaz kastrace, a existuje snaha o větší rozšíření dánských dog, které už byly málem vyškrtnuty z plemenné knihy. Vývoz do jiných zemí byl ale i tak povolen až roku 1998.

Stavba těla, popis

Stavbou těla je dánská doga podobná mastifům, vyznačuje se značnou mohutností a nemalou váhou kostí. Hrudník je hluboký a mohutný, hřbet rovný a pevný. Výška dánských dog je opravdu markantní, rovněž se pyšní vypracovaným svalstvem na předních i zadních končetinách. Nohy těchto psů jsou poměrně dlouhé, netoleruje se jejich vytočení do jakékoliv strany. Tlapy mají zakulacený tvar a disponují černými drápy.

Hlava působí rovněž velice mohutně, je vybavena podlouhlým nosem. Uši mají střední délku, kupírování je zakázáno, a především v Dánsku hrozí za porušení nemalé postihy.

Také zrak těchto psů připomíná mastifa, oči jsou tedy zapadlé, mandlovitého tvaru, barva je ve většině případů hnědá, s viditelným bělmem. Ocas dánské dogy dosahuje střední délky, nejčastěji je nesený šavlovitě zahnutý pod linií hřbetu, výjimečně, např. při vzrušení, také nad její linií. Krk je velmi silný a výrazně osvalený, netvoří límec.

Srst dánské dogy je krátká, ovšem poměrně hustá. Neumožňuje ale dokonalé krytí kůže psa, proto není vhodný zimní venkovní chov.

  • Kohoutková výška: od 70 do 75 cm
  • Váha dospělých psů: až 70 kilogramů

Zbarvení

Dánské dogy jsou zbarvené pískově, dozlatova nebo černě, tu a tam se může objevit také jedinec ve žlutém zbarvení a s černou maskou.

Charakteristické vlastnosti

Dánské dogy jsou inteligentními a vstřícnými psy, kteří mají rádi děti různých věkových skupin, nevadí jim ani horší zacházení z jejich strany. Nespornou výhodou u těchto psů je fakt, že nikdy nemají tendenci útočit nebo se chovat nadměrně dominantně. V podstatě hovoříme o velice klidných a vyrovnaných psech, kteří ale dokážou zakročit, když přituhuje. Pak svého pána chrání i za cenu vlastního života.

Na svou velikost je dánská doga temperamentním plemenem s dávkou zdravého sebevědomí. Velice rychle si uloží do paměti i větší množství povelů a pokynů. I přes svou velikost je to vlastně mírumilovný pes, kterého musí něco opravdu silně vyprovokovat, aby se naštval.

S dalšími zvířecími členy vaší domácnosti se snesou tito psi dobře, lépe řečeno nesnesou vůbec, protože je většinou ignorují. Občas se ale najdou i jedinci, kteří se projevují dominantně vůči jiným psům. K cizím lidem se dánská doga nebude chovat nebezpečně, spíše s odstupem a hrdostí, poměrně rychle se ale umí spřátelit.

Tip: Udržujte svého chlupáče v dokonalé kondici a vyzkoušejte přírodní veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: 1959rdv / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výcvik dánské dogy by měl být přiměřeně důrazný, tento pes se učí rychle, a tak není výchova vrcholem náročnosti. Důležité je ovšem pamatovat na to, že se ne právě nejlépe snáší s chladem a bude potřebovat neustále zdroj vyšší teploty. Chov ve venkovním zimním kotci není možný. Svou důležitost má také vyvážené krmení.

Pokud bychom hovořili o srsti, ta potřebuje pravidelné pročesávání a kartáčování, jinak o ni ale nemusíte nijak přehnaně pečovat.

Využití plemene

Původní využití plemene dánská doga bylo k hlídání a k lovu vysoké zvěře, ale také jiných zvířat. Z loveckého a klasifikačního hlediska hovoříme o univerzálních molossovitých psech, kteří patří ke kníračům a pinčům.

Zajímavost

  • Po druhé světové válce bylo plemeno dánská doga dokonce oficiálně uznáno za vyhynulé. Naštěstí se několik jedinců zachránilo, a tak mohl chov znovu pokračovat.
  • Mezi slavné majitele dánských dog minulosti patřil také německý kancléř Otto von Bismarck.

V současné době platí v Dánsku omezení vývozu štěňat na maximálních 10 procent z celkového chovu této země.

Tip: Vyberte si svého chlupatého parťáka pečlivě a prohlédněte si i ostatní plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama