Dandie Dinmont teriér: jeden z nejmazlivějších teriérů

Fotografie: Dandie Dinmont teriér
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Teriér zvláštního a stylového vzhledu Dandie Dinmont teriér, který pochází ze Skotska, dostal své jméno podle postavy z románu Waltera Scota Guy Manneringa. Tento farmář byl zároveň i lovcem, který se často a rád chlubil svými krásně zbarvenými teriéry s krátkýma nohama. V této době, tedy na začátku devatenáctého století, se tito psi označovali jako Mustard a Pepper Terrrier. Pro křížence teriérů ze Skotska se staroanglickým teriérem vzniklo také přízvisko English Dandie.

Dandie Dinmont teriér je blízkým příbuzným dalších skotských teriérů, jako je například border teriér, west highland white teriér či cairn teriér. Zřejmě nejblíže má ovšem k bedlington teriérovi. Prvního Dandieho vyšlechtil jistý skotský chovatel Mertoun Dandie pravděpodobně v roce 1815, i jeho jméno se dnes objevuje v názvu plemene.

Stavba těla, popis

Tělo těchto teriérů je dlouhé, silné a pružné, s dobře vyvinutým hrudníkem, záď je dobře osvalená. Hlava je mohutná, silně stavěná, velká a proporční, kdy čelo je výrazně klenuté. Je pokrytá jemnou, měkkou a hedvábnou srstí, která navíc vytváří chocholku po celé její ploše. Nos těchto psíků je černý.

Oči jsou poměrně široce posazené, velké, zářivé a plně kulaté. Barva očí by měla být oříšková. Uši jsou zavěšené a umístěné dost vzadu na hlavě. Přiléhají těsně k lícím a jsou nasazené rovněž daleko od sebe. Zuby mají nůžkový skus, jsou umístěny v pevných čelistech.

Hrudní končetiny lze označit za krátké, silně svalnaté, s dobrými kostmi. Pánevní končetiny jsou pak poněkud delší, mají výborně vyvinutá stehna. Tlapy jsou okrouhlé, s polštářky a zadní jsou o něco menší než přední. Nalézají se na nich tmavé drápy, jejichž odstín ovšem závisí na barvě srsti. Ocas je středně dlouhý, není stočený, ale spíše lehce zahnutý.

Srst Dandie Dinmont teriéra je poměrně tuhá, ale nikoliv drátovitá, při doteku se jeví kadeřavě. Neměla by spadat přes hřbet. Na hrudních končetinách lze spatřit třásně dlouhé asi 5 centimetrů.

  • Dospělí psi v dobré pracovní kondici dosahují váhy 8-11 kilogramů.

Zbarvení

  • Pepřové – od tmavě modravě černé až po stříbřitě šedé zbarvení. Barva srsti přechází směrem k nohám až do sytě tříslově červené nebo světle plavé.
  • Hořčičné – odstíny se zde pohybují od hnědé až po světle plavou. Chocholka je v tomto případě krémově bílá.

U obou těchto barevných variant jsou třásně na zadní straně nohou o něco světlejší. Bílé skvrny na hrudi a bílé drápy jsou přípustné, nežádoucí jsou ovšem plně bílé tlapky.

Charakteristické vlastnosti

Dandie Dinmont teriér je hravý psík, který rozhodně nepatří k těm menším plemenům, která ráda dráždí větší psy, případně se mohou chovat i agresivně vůči dětem. Naopak miluje mazlení, hru a také malé děti, ke kterým je velice tolerantní. To ale neplatí v případě, že ucítí nočního vetřelce, je to totiž výtečný hlídač, který se projevuje hodně ostrým a hlasitým štěkotem.

Dandie Dinmont teriér je většinou psíkem velice bystrým a inteligentním, rád se učí nové věci a neustále vyvádí čiperné kousky. Celá rodina se bude bavit. S Dandiem byste měli vždy zacházet v rukavičkách, je citlivý na hrubé uchopení za kůži a celkově nemá rád netakt.

Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Výcvik Dandie Dinmont teriéra je vlastně snadný, je to dáno tím, že tito malí teriéři milují pohyb v jakékoliv podobě, stejně jako plnění různých úkolů. Jejich poslušnost a přizpůsobivost se velmi pozitivně projevuje také při samotném lovu, ke kterému jsou dosud „dandíci“ využíváni. Dlouhé procházky jsou téměř povinností.

Dandie Dinmont teriér vyžaduje náročnou péči o srst, kdy by se mělo česání provádět každý den a asi 3krát ročně je doporučeno trimování, zvláště u jedinců, kteří jsou připravováni na výstavy.

Využití plemene

V dobách minulých byl Dandie Dinmont teriér pracovním psem, který byl využíván nejen při lovu škodné, ale také ve vodním prostředí. Dnes je tento fešák spíše exkluzivním společenským plemenem, u něhož je třeba dbát na dokonalou úpravu srsti i na všechny potřebné znaky, pak se stává šampionem výstav.

Zajímavost

Ve dvacátých letech minulého století vznikla nejvýznamnější chovatelská stanice Dandie Dinmont teriérů Salismore, jejíž zakladatelkou byla Phylis Salisburyová. Její psi se stali skutečnými šampiony většiny tehdejších výstav a tato dáma sepsala rodokmeny Dinmont teriérů, ve kterých se objevilo více než 60 000 psích jmen a přízvisek.

Tip: Podívejte se i na další psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího chlupatého mazlíka k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama