Cvrček polní: houslový virtuóz

Foto: cvrček polní
Zdroj: Michal FugleviÄ / 123RF.com

Reklama

Cvrček nelétá, ale výborně skáče

Cvrček polní (Gryllus campestris) patří mezi rovnokřídlý hmyz. Zástupci této skupiny hmyzu s poměnou nedokonalou disponují dvěma páry křídel. První pár, tzv. krytky, jsou výrazně žilkované a spíše průhledné. Pouze u kořene je na každém křídle žlutá skvrna. Tyto krytky u samečků pokrývají celé tělo a zadeček, u samic jsou výrazně kratší. Druhý pár je pouze pozůstatkem křídel. Cvrček proto není schopen létat. Je ovšem skvělým skokanem. Třetí pár nohou je totiž speciálně uzpůsoben ke skákání.

Všežravý hmyz, který má lesklý kabátek

Cvrček připomíná umělce ve smokingu. Nosí totiž černý lesklý kabát. Vnitřní strany silných skákacích stehen jsou červeného či oranžového odstínu. Tykadla cvrčka jsou podobné délky jako celé tělo. Dospělec i nymfa disponují nápadně velkou hlavu. Samička je navíc vybavena kladélkem. Celková velikost cvrčka polního se pohybuje okolo 2 centimetrů. Obývá raději sušší oblasti. Na stráních, loukách či okrajích polí si v zemi vyhrabává komůrky. Je to nevybíravý všežravec. Spořádá téměř vše, co ve svém teritoriu nalezne.

Zdroj: Thomas Koschnick / 123RF.com

Cvrčci třením křidélek vydávají cvrkání

Cvrček polní je zasloužilý zástupce rovnokřídlého hmyzu. Umí cvrkat neboli stridulovat. Cvrkavé zvuky vydává třením prvního páru křídel. Jedno křídlo je vybaveno zoubkovanou hranou. Tento speciální pilníček pak otírá o hladkou lištu druhého křídla, čímž rozechvívá tzv. harfu. Harfa je resonanční oblast na křídle, která zvuk zesiluje. Stridulace jsou schopni zpravidla pouze samci, ale u cvrčků existují i výjimky. Samice musí především naslouchat. Samičky mají na kolenou předních nohou speciální sluchový orgán.

Díky tomu, že slyší dvěma nohama, dokážou velmi dobře odhadnout, odkud zvuk přichází. Samci nehrají pouze za účelem nalákání samičky do své komůrky. Svou hudbou si označují i teritorium nebo zápasí s ostatními samci. Když je ovšem rivalský koncert vyrovnaný, neváhají se do sebe pustit kusadly. Takový boj však většinou končí smrtí jednoho ze zápasníků.

Samička klade vajíčka do země

Rozmnožování cvrčka polního probíhá na konci léta. Samice pak klade stovky vajíček, každé do vlastní chodbičky v zemi. Zde pak vajíčka přezimují. Na jaře vylézají leskle černé nymfy, které se podobají dospělému stádiu.

Tip: Poznávejte živočichy ze všech koutů světa a obohaťte se o zajímavé informace.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama