Cornish rex: hbitý společník s neobvyklou srstí

Fotografie: cornish rex
Zdroj: dragonika / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Plemeno se zkadeřenou srstí se našlo poprvé u jisté berlínské nemocnice, těsně po válce v roce 1946. Kočka však nebyla chovatelsky zařazena. Až později získala prioritu v chovu koček se zvlněnou srstí paní Ennismorová, která pochází z anglického Cornwallu. Roku 1950 objevila ve vrhu krátkosrsté kočky koťata želvovinového zbarvení s bílou, která byla významně zkadeřená.

Vzhledem k tomu, že byla zároveň chovatelkou králíků, rozeznala tuto zajímavou mutaci a podle králičích plemen dala kočkám název rex. Velmi rychle projevili zájem o tuto kočku se zajímavým vzhledem také další chovatelé z Evropy, USA a rovněž genetikové, kteří mutace nadále monitorovali. Podle názvu lokality prvního výskytu bylo jméno plemene upraveno na cornish rex.

V roce 1959 se chovatelce Stinhghamové z Oregonu narodila kočka s rexovitým zvlněním, která se jmenovala Kinky Marcela. Žila celých 13 let, ale o jejích potomcích se nic nevědělo. Až před pár lety objevil chovatel Smith v jednom zapadlém zvířecím útulku pravděpodobně jejího potomka, který se stal základem pro chov několika vrhů. Tato varieta je dnes označována jako oregon rex.

Stavba těla, popis

Cornish rex má středně dlouhé tělo, pevné, svalnaté, ale protáhlé stavby. Nohy jsou dlouhé, rovné a štíhlé, díky čemuž se kočka jeví jako vysokonohé plemeno. Hlava má tvar klínu a její délka by měla být o třetinu větší než maximální šířka. Výrazně se zužuje směrem k bradě. Nos je rovný, brada výrazná. Uši jsou velké, široce nasazené, vybíhají do zakulacené špičky a pokrývají je jemné chloupky.

Oči tvoří tvar mandle, uznány jsou v podstatě všechny barvy odpovídající barevné formě, hlavním cílem chovatelů je zářivost a jiskra v oku, jeho charakteristická jasnost a čistota. U obočí se nalézají hmatové chloupky, které jsou také zkadeřené. Tlapky má tato kočka malé, oválné. Ocas je dlouhý, úzký, je zakončený výrazně ostrou špičkou. Také na ocase najdeme charakteristické zkadeření.

Srst je krátká a hustá, dala by se označit za plyšovitou, bez ostrých krycích chlupů. Je zvlněná nebo kadeřavá, hlavně pak na hřbetě a na ocasu. Chybí pesíky, o srsti cornish rex tvrdí mnozí chovatelé, že je zcela nezávadná pro alergiky, zde se však najdou určité rozpory.

Váha dospělé kočky: 2-5 kilogramů

Zbarvení

Jsou přípustné všechny barevné varianty a kresby včetně kombinace s bílou, kdy této barvy může být libovolné množství. FIFe uznává v současné době přes tisíc barevných variet, dále rozdělených do šesti posuzovacích skupin dle kombinací barev, odznaků a kreseb.

Příklady:

  • Červeně kouřové zbarvení
  • Bílé zbarvení
  • Želvovinové s bílou
Zdroj: digifuture / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Cornish rex je kočka velice milá, přítulná a přátelská, řadí se k těm mazlíkům, kteří si na člověku velmi snadno vytvoří závislost. Ne právě dobře snáší samotu, proto s ní buďte co nejvíce, nebo jí poskytněte druha, nejlépe pak stejného plemene, klidně i ze stejného vrhu.

Plemeno má velice příjemnou kadeřavou srst, která je doslova lákadlem pro mazlení a hlazení. To bude bavit také vaše dítka, kočka je k tulení jako stvořená a dělá jí to velmi dobře. Cornish rex je velice hbitá a dokáže velmi vysoko vyskočit, z toho vyplývá, že se pro ni bude hodit výběh, ale takový, který bude dobře oplocený.

Kočka cornish rex má tu skvělou vlastnost, že dokáže bavit svými kousky nejen sebe, ale také celé okolí. Nudit se s ní rozhodně nebudete.

Březost, koťata

Koťata cornish rex se rodí se zvlněnými chlupy, které se po týdnu života narovnávají. Tuto kondici si pak drží až do doby, kdy jim společně se stálým chrupem vyroste i trvale zkadeřená, takzvaně rexovitá srst.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-8

Výchova, péče

Srst téměř nelíná, nemá totiž pesíky. Proto o ni nemusíte až tolik pečovat, ale pročesání chovatelským kartáčem alespoň jednou za týden není od věci. V podstatě ale stačí hlazení a prohrabávání chlupů rukou. Kočka bude nejen spokojená, ale také si její srst udrží výbornou kondici.

Hlavní je pohyb, zábava a společnost, a pokud toto cornish rex od svého páníčka dostane, bude šťastná. Nejvíce zábavy s ní zažijete na různých prolézačkách a škrabacích konstrukcích, kde dokáže dělat až „psí kusy“.

Dejte pozor na váhu tohoto plemene, je dosti náchylné k tloustnutí, zejména pak při větší a dlouhodobé nečinnosti, nebo po kastraci.

Tipy, zajímavosti

V USA byly tyto kočky doplněny a přikříženy siamským plemenem a orientální krátkosrstou kočkou kolem roku 1957. Díky tomu získala štíhlejší stavbu těla než je tomu u stejných jedinců na britských ostrovech. Cornish není dosud tolik rozšířená, především pro její poměrně vysoké pořizovací náklady. Výstavní jedinci s rodokmenem stojí i několik desítek tisíc.

Tip: Další zajímavá plemena koček na vás u nás čekají. Stačí kliknout a porozhlédnout se.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama