Clumber španěl: těžkopádný, ale milující

Zdroj: annaav / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Pojmenování clumber spaniel, v našich luzích a hájích clumber španěl, dostal tento pes podle panství Newcastle a zdejšího Clumber parku, který získal první jedince tohoto plemene a typu již v roce 1875 a byl to dar francouzských chovatelů. V Clumber parku došlo k hlavnímu rozvoji chovu, který byl na dlouhou dobu dost omezen z hlediska míst i počtu chovaných jedinců.

Do 80. let 20. století patřil clumber španěl k plemenům, která byla označována za vzácná, a dokonce se tvrdilo, že i takoví chovatelé, jako jsou Angličané, spatřili tohoto psa jen velmi zřídka.

Určitá těžkopádnost clumber španěla a pomalost jsou připisovány záměru získat psa, který lovcům měl razit cestu v náročných a hodně zarostlých terénech, přičemž s nimi bez potíží dokázal udržet tempo. Jako hlavní předci se zřejmě uplatnili anglický baset a již vyhynulý alpský španěl, pravděpodobně i svatohubertský pes.

Nová vlna zájmu o tohoto zajímavého psa přišla až po roce 1991, kdy zvítězil clumber španěl na Cruftově výstavě. Toto dobromyslné plemeno se tak začalo rozšiřovat především v Belgii, Francii a Anglii, ale také ve zbytku Evropy a Spojených státech.

Stavba těla, popis

Tělo clumber španěla je dlouhé, těžké a nízké, kdy dosahuje břichem skoro až k zemi. Hřbet je rovný, široký a dlouhý, bedra pak osvalená a nízká ve slabinách. Hlava je hranatá, masivní, středně dlouhá, na vrcholu se vyznačuje značnou šířkou. Stop je hluboký, čenichová partie robustní a hranatá, s dobře vyvinutými pysky.

Oči by měly být zcela tmavé barvy jantaru. Jsou poněkud zapuštěné, je vidět část oční sliznice. Světlé oko je u tohoto plemene nanejvýš žádoucí. Uši mají tvar vinného listu a jsou dost velké, dobře kryté rovnou srstí a samozřejmě převislé. Osrstění nepřesahuje ušní linii.

Krk má clumber španěl dlouhý a silný, hrudní končetiny jsou krátké a s dobrými kostmi i svaly. Pánevní končetiny mají rovněž velmi dobře vyvinuté svalstvo, v postoji působí rovně. Tlapy jsou velké, kulaté, s kvalitní a dost hustou srstí. Ocas nese clumber španěl v úrovni hřbetu, jeho osrstění je bohaté, stejně jako na zbytku těla.

Srst je tedy hustá a bohatá, přiléhající k tělu, rovná a hedvábná. Nejlépe vyvinutá je na hrudi a končetinách.

  • Tělesná hmotnost dospělého psa: cca 35 kg
  • Tělesná hmotnost dospělé feny: cca 30 kg

Zbarvení

Uznáno je zbarvení čistě bílé s citronovými znaky, povolené jsou také oranžové znaky. Nevýrazné znaky se vyskytují také na hlavě a čenichová partie je nejčastěji kropenatá.

Charakteristické vlastnosti

Clumber španěl je velice mírumilovný a dobrosrdečný pes, který bývá často zcela závislý na pánovi a jeho rodině. Proto by neměl být ponechán příliš dlouho o samotě. Postačí, když bude sdílet prostor s dalšími příslušníky psího světa, ale i jinými domácími zvířaty, se kterými se dobře snáší.

Vůči dětem se chová clumber španěl vskutku nesmírně tolerantně a nevadí mu ani horší zacházení. Je plemenem, které se jen tak nenechá vyprovokovat, to však neznamená, že by se nehodilo k hlídání. V případě potřeby umí clumber pořádně zaštěkat a vystrašit vetřelce.

Tento pes je skutečným optimistou v říši zvířat, což dává najevo neutuchající radostí ze života, tedy pokud má u sebe svého pána nebo jinou společnost člověka.

Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Vzhledem k tomu, že clumber španěl poslechne každý povel svého pána a má svou inteligenci, není výcvik tolik náročný. Ačkoliv se jedná o lovecké plemeno, není nutné zajistit velké množství prostoru a pohybu. Pes se bez větších potíží přizpůsobí i bytovým podmínkám, jen pozor na tendenci přibírat na váze. Obezita může být u tohoto plemene příčinou mnoha horších chorob.

Péče o srst je zde poněkud náročnější a je potřeba věnovat se jí v podstatě každý den. Většinou bude stačit kartáčování a pročesání, ale v případě, že vás čeká výstava, můžete vzhled srsti doladit stříháním. Abyste zabránili znečištění a případným zánětům zvukovodů, zbavte vnitřních chlupů také slechy.

Využití plemene

Clumber španěl byl v minulosti považován za výhradně lovecké plemeno, i když trochu těžkopádné, zejména používané k lovu pernaté zvěře, tedy například koroptví. V současné době se však řadí k čistě společenským psům, kteří se hodí do velké rodiny s dětmi i k seniorům.

Zajímavost

  • V období štěněte by neměly být nadměrně zatěžovány klouby clumber španěla, hrozí takové poruchy, jako je dysplazie kyčelního kloubu.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.