Clumber španěl: těžkopádný, ale milující

Fotografie: clumber španěl
Zdroj: annaav / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Pojmenování clumber spaniel, v našich luzích a hájích clumber španěl, dostal tento pes podle panství Newcastle a zdejšího Clumber parku, který získal první jedince tohoto plemene a typu již v roce 1875 a byl to dar francouzských chovatelů. V Clumber parku došlo k hlavnímu rozvoji chovu, který byl na dlouhou dobu dost omezen z hlediska míst i počtu chovaných jedinců.

Do 80. let 20. století patřil clumber španěl k plemenům, která byla označována za vzácná, a dokonce se tvrdilo, že i takoví chovatelé, jako jsou Angličané, spatřili tohoto psa jen velmi zřídka.

Určitá těžkopádnost clumber španěla a pomalost jsou připisovány záměru získat psa, který lovcům měl razit cestu v náročných a hodně zarostlých terénech, přičemž s nimi bez potíží dokázal udržet tempo. Jako hlavní předci se zřejmě uplatnili anglický baset a již vyhynulý alpský španěl, pravděpodobně i svatohubertský pes.

Nová vlna zájmu o tohoto zajímavého psa přišla až po roce 1991, kdy zvítězil clumber španěl na Cruftově výstavě. Toto dobromyslné plemeno se tak začalo rozšiřovat především v Belgii, Francii a Anglii, ale také ve zbytku Evropy a Spojených státech.

Stavba těla, popis

Tělo clumber španěla je dlouhé, těžké a nízké, kdy dosahuje břichem skoro až k zemi. Hřbet je rovný, široký a dlouhý, bedra pak osvalená a nízká ve slabinách. Hlava je hranatá, masivní, středně dlouhá, na vrcholu se vyznačuje značnou šířkou. Stop je hluboký, čenichová partie robustní a hranatá, s dobře vyvinutými pysky.

Oči by měly být zcela tmavé barvy jantaru. Jsou poněkud zapuštěné, je vidět část oční sliznice. Světlé oko je u tohoto plemene nanejvýš žádoucí. Uši mají tvar vinného listu a jsou dost velké, dobře kryté rovnou srstí a samozřejmě převislé. Osrstění nepřesahuje ušní linii.

Krk má clumber španěl dlouhý a silný, hrudní končetiny jsou krátké a s dobrými kostmi i svaly. Pánevní končetiny mají rovněž velmi dobře vyvinuté svalstvo, v postoji působí rovně. Tlapy jsou velké, kulaté, s kvalitní a dost hustou srstí. Ocas nese clumber španěl v úrovni hřbetu, jeho osrstění je bohaté, stejně jako na zbytku těla.

Srst je tedy hustá a bohatá, přiléhající k tělu, rovná a hedvábná. Nejlépe vyvinutá je na hrudi a končetinách.

  • Tělesná hmotnost dospělého psa: cca 35 kg
  • Tělesná hmotnost dospělé feny: cca 30 kg

Zbarvení

Uznáno je zbarvení čistě bílé s citronovými znaky, povolené jsou také oranžové znaky. Nevýrazné znaky se vyskytují také na hlavě a čenichová partie je nejčastěji kropenatá.

Charakteristické vlastnosti

Clumber španěl je velice mírumilovný a dobrosrdečný pes, který bývá často zcela závislý na pánovi a jeho rodině. Proto by neměl být ponechán příliš dlouho o samotě. Postačí, když bude sdílet prostor s dalšími příslušníky psího světa, ale i jinými domácími zvířaty, se kterými se dobře snáší.

Vůči dětem se chová clumber španěl vskutku nesmírně tolerantně a nevadí mu ani horší zacházení. Je plemenem, které se jen tak nenechá vyprovokovat, to však neznamená, že by se nehodilo k hlídání. V případě potřeby umí clumber pořádně zaštěkat a vystrašit vetřelce.

Tento pes je skutečným optimistou v říši zvířat, což dává najevo neutuchající radostí ze života, tedy pokud má u sebe svého pána nebo jinou společnost člověka.

Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Vzhledem k tomu, že clumber španěl poslechne každý povel svého pána a má svou inteligenci, není výcvik tolik náročný. Ačkoliv se jedná o lovecké plemeno, není nutné zajistit velké množství prostoru a pohybu. Pes se bez větších potíží přizpůsobí i bytovým podmínkám, jen pozor na tendenci přibírat na váze. Obezita může být u tohoto plemene příčinou mnoha horších chorob.

Péče o srst je zde poněkud náročnější a je potřeba věnovat se jí v podstatě každý den. Většinou bude stačit kartáčování a pročesání, ale v případě, že vás čeká výstava, můžete vzhled srsti doladit stříháním. Abyste zabránili znečištění a případným zánětům zvukovodů, zbavte vnitřních chlupů také slechy.

Využití plemene

Clumber španěl byl v minulosti považován za výhradně lovecké plemeno, i když trochu těžkopádné, zejména používané k lovu pernaté zvěře, tedy například koroptví. V současné době se však řadí k čistě společenským psům, kteří se hodí do velké rodiny s dětmi i k seniorům.

Zajímavost

  • V období štěněte by neměly být nadměrně zatěžovány klouby clumber španěla, hrozí takové poruchy, jako je dysplazie kyčelního kloubu.

Tip: Hledáte čtyřnohého parťáka? Porozhlédněte se v naší sekci plemena psů a vyberte si toho nejlepšího.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama