Čivava – Chihuahua: chlupatý trpaslík s velkým srdcem

Fotografie: Čivava
Zdroj: Charles Wollertz / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Čivava Chihuahua, kterou u nás nazýváme čivavou, je původním plemenem pocházejícím z Jižní Ameriky. Pochází zřejmě právě z Chihuahuy, což je mexický stát, a dle toho také získala přízvisko. Je to nejmenší pes na světě, s nímž se seznámili již španělští a portugalští dobyvatelé. V Novém světě se setkali také s bezsrstými psy peruánských a mexických indiánů.

Čivava byla oblíbeným a velmi pravděpodobně i posvátným psem Aztéků, kteří znali kromě těchto malých psů už jen jediné domestikované zvíře, kterým byl kupodivu krocan.

Milá a přítulná čivava, která vypadá trochu jako hračka, si po příchodu do Evropy získala okamžitě velký zájem milovníků malých psů. Nebyla však jen hračkou a mazlíkem v rukou dam, ale také překvapovala svými loveckými výkony a nečekaným důrazem i odvahou.

Pro omezené možnosti chovu je toto plemeno stále málo početné, řadí se k luxusním a tomu odpovídá i cena. Původní standard plemene byl určen ve Velké Británii v roce 2004. První jedinci čivavy byli dovezeni do ČR v roce 1971.

Stavba těla, popis

Tělesné proporce čivavy jsou všem známé, tento malý psík má kompaktní tělo, jehož délka přesahuje kohoutkovou výšku. Linie hřbetu je rovná. Hlava má v mozkové části jablkovitý tvar, mezi ušima je dost široká a čenichová partie je krátká a špičatá. Nos může být tmavý i světlý.

Oči jsou velké, kulaté, mírně vystupují. Dává se přednost tmavšímu zbarvení, ale uznávány jsou také mnohé další odstíny. Uši lze označit za velké, vztyčené a široce od sebe posazené. Zuby se vyznačují nůžkovým i klešťovým skusem.

Hrudní končetiny jsou přiměřeně silné, rovné, chybou je postoj do O nebo do X. Lopatky jsou skloněné dozadu. Pánevní končetiny jsou kolmé a rovné, stehna jsou svalnatá, kolmá, s rovnými hlezny. Tlapky čivavy jsou drobné a okrouhlé, s dobře klenutými prsty a silnými polštářky. Ocas je středně dlouhý, nesený ve volném oblouku, kryje ho srst o něco delší než na zbytku těla. Ocas by neměl být nasazený příliš nízko, či nesený jako u špiců.

Srst čivavy je buďto krátká, nebo v dlouhé podobě. V případě krátké srsti můžete spatřit velmi jemnou strukturu, dlouhá pak tvoří třásně na uších, límci krku a na spodní straně ocasu. Na těle je srst o něco delší než u varianty s krátkou srstí a je hladká či lehce vlnitá. Na koncích končetin i v obličejové partii je krátká.

  • Čivava se dožívá 10 až 20 let
  • Tělesná hmotnost: 0,5-2,5 kg, optimum je v rozmezí 1-2 kilogramů

Zbarvení

Barva může být libovolná, včetně kombinovaných odstínů a barev.

Charakteristické vlastnosti

Čivava patří k těm malým plemenům pejsků, kteří vypadají něžně a přítulně, ale dokážou být nečekaně ostří. Pokud nebude vaše chihuahua správně vychovaná, může být nezvladatelná, hyperaktivní a dokonce i agresivní ke všemu, co se pohne. Většinou však vyspěje v milého psa, se kterým se dá opravdu mazlit.

Chihuahua má velmi ráda společnost člověka, přitom se ale dá dost snadno vydráždit. I z tohoto důvodu se příliš nehodí do domácnosti s malými dětmi. Nejednou už se stalo, že čivava pokousala dítko, které ji obtěžovalo nedobrým zacházením. Miluje procházky a neustále je v pohybu, všechno ji zajímá.

Tohoto psa oceníte v bytových podmínkách, protože není vůbec náročný na krmení a ani při chovu není třeba zvláštních metod. Je vhodný klidně i pro důchodce, se kterými se bude po náročných pohybových aktivitách rád povalovat na gauči.

Zdroj: Stanislav Duben / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Malé plemeno čivava nevyžaduje náročnou péči, spíše dostatek pozornosti a lásky svého majitele a chovatele. Dlouhodobý pobyt o samotě mu rozhodně nesvědčí.

Péče o srst spočívá v občasném česání běžným chovatelským kartáčem, čištění očí a především kontrole drápků. Ty mohou přerůstat, proto se stříhají až 2krát měsíčně.

Čivavy mají rády spíše teplé prostředí, rozhodně byste je neměli nechávat přes zimu ve venkovní boudě nebo výběhu.

Využití plemene

Z minulosti se dochovaly někdy až děsivé informace o tom, že chihuahua byla uznávána jako skvělý objekt k obětování. Tradicí údajně bylo pohřbívání důležitých osob právě s tímto psíkem, kterého do své smrti vlastnili, přičemž jeho usmrcení bylo celým posvátným rituálem.

Dnes už je naštěstí tento mazlíček chován pouze pro účely mazlení a také ozdoby domácnosti. Jsou známy některé superstar z Hollywoodu, které se s čivavou velmi rády ukazují.

Je ale také dost dobře možné, že nachytáte svou čivavu, jak ulovila myš nebo jiného hlodavce či ptáka, lov pro ni totiž není neznámou.

Zajímavost

Existuje teorie, podle které není původní zemí plemene čivava Mexiko, ale Čína. Chihuahua byla možná dovezena právě z této velké země místními obchodníky.

Tip: Máte rádi malá plemena jako je čivava? Máme jich pro vás připraveno více, stačí se podívat do rubriky plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama