Čínský chocholatý pes: malý ochránce domácnosti

Fotografie: čínský chocholatý pes
Zdroj: stieberszabolcs / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Malí psi byli miláčky čínské nobility a mandarínů již velmi dávno, podobně tomu pak bylo v Mexiku, Peru a na dalších místech světa, kde se tato varianta objevila. Neosrstění čínského chocholatého psa je způsobeno pravděpodobně mutací, tedy náhlou změnou dědičné informace. U tohoto plemene pak známe dvě základní variety, jednak lysou, která je charakteristická chocholkou bílé srsti na hlavě a špičce ocasu, a také variantu osrstěnou, s bohatou a nadýchanou srstí.

Primárním předkem čínského chocholatého psa byl zřejmě africký pes bez srsti, jehož chov se dále rozšířil v Číně a koncem 19. století pronikl také do Evropy. Patronát nad tímto psem přebrala britská chovatelská odnož organizace FCI. Do Česka se dostali tito psi až v 90. letech minulého století.

Stavba těla, popis

Tělo čínského chocholatého psa se vyznačuje střední délkou, je pružné a disponuje poměrně širokým a hlubokým hrudníkem. Hrudní koš dosahuje k loktům. Hlava je lehce klenutá, s prodlouženou lebkou, stop je mírně vyznačen, celkové linie hlavy se dají označit za jemné. Nos zřetelně vystupuje a je úzký, jeho zbarvení může být jakékoliv.

Oči jsou velmi tmavé, někdy působí až černě. Mají střední velikost a jsou posazené dost daleko od sebe. Uši jsou nízko nasazené, velké a vzpřímené, naleznete na nich třásně, ty ale mohou také chybět.

Zuby by měly mít dokonale pravidelný nůžkový skus, čelisti jsou pak silné. Krk je bez záhybů, dlouhý a graciézní. Hrudní končetiny jsou dlouhé, tenké, lokty přiléhají těsně k tělu. Pánevní končetiny jsou široce posazené, vycházejí ze svalnaté a okrouhlé zádi.

Tlapy vypadají jako zaječí, tudíž jsou úzké a velmi dlouhé. Drápy můžou disponovat jakoukoliv barvou. Ocas je vysoko nesený, dlouhý a postupně se zužující. Na jeho konci se může nacházet chochol, který je dlouhý a bohatý. Srst čínského chocholatého psa je jemně drsná a teplá na dotek, u variety powder puffs má srst i podsadu, vrchní srst je pak dlouhá a jemná.

  • Ideální kohoutková výška psa: 28-33 cm
  • Ideální kohoutková výška feny: 23-30 cm

Zbarvení

Zbarvení tohoto chocholatého plemene může mít jakoukoliv jednotnou podobu.

Charakteristické vlastnosti

Čínský chocholatý pes je živý, přátelský a má rád lidskou společnost i společnost dalších psů. K okolnímu světu je však tohle plemeno poměrně nedůvěřivé. K rodině si ale dokáže získat velmi blízký vztah a velice rád sdílí se svým pánem také lože. Díky své veselé povaze vás bude neustále bavit.

Plemeno se vyznačuje rovněž značnou inteligencí a bystrostí, která se projevuje venku i doma zvídavostí. Při učení nových věcí zjistíte, že patří ke psům s nejlepší pamětí. A nesmíme zapomenout ani na hravost čínského chocholatého psa. Jakákoliv hračka či pohyblivý předmět ho dokážou neobyčejně zaujmout.

Čínský chocholatý pes je vhodný do rodiny s dětmi i dalšími psy, dokáže se brzy přizpůsobit a není v podstatě nikdy agresivní. Snad jen k vetřelcům se chová s odstupem a hlásí je výrazným štěkotem. Jinak řečeno, vůbec to není špatný hlídač.

Zdroj: Jaroslav Silhan / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

Při péči o srst čínského chocholatého psa je třeba brát zřetel na základní dělení na bezsrstou a srstnatou variantu. V případě naháče bude stačit jen občasná kontrola, otření nebo namazání proti spálení sluncem, u srstnaté variety pak není péče o srst také nijak zvláště náročná. Na její rozčesání i rozčesání chocholu bude stačit kartáč jednou za týden. Kontrola čistoty srsti je také zásadní.

Tito psi nemají rádi prašné prostředí, nevyžadují mnoho pohybu a velmi dobře se dokážou přizpůsobit rychlosti svého majitele. Dlouhé výpravy a túry pro ně nejsou zrovna nejvhodnější. Hodí se tak výtečně ke starším lidem a do městského bytu. Pozor, jsou dosti náchylní na chlad, proto se hodí patřičné oblečky.

Využití plemene

Čínský chocholatý pes patří k těm plemenům, která se velmi dobře umisťují v nejrůznějších soutěžích agility. Jinak je to především pes společenský a nezvyklý svým vzhledem, dalo by se tedy říct i dekorativní.

Zajímavost

  • Plemeno čínský chocholatý pes je vhodné také pro alergiky, zejména pak varianta bez srsti.

Bylo využíváno jako takzvaný „chrámový pes“, k různým bohoslužbám i jako patron a ochránce domácností v Číně.

Tip: Podívejte se také na ostatní menší i větší psí plemena a vyberte si takové, které se k vaší osobnosti hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama