Chameleon jemenský: samotář s barevnými city

Fotografie: Chameleon jemenský
Zdroj: Oleksandr Shpak / 123RF.com

Reklama

Velký druh chameleona

Chameleona jemenského (Chamaeleo calyptratus) můžeme už na základě samotného názvu situovat do oblasti Jemenu, kde je jeho výskyt velice hojný. Dokonce by se dalo tvrdit, že jej naleznete téměř na každém stromě. Chameleon jemenský patří mezi velké druhy. Samec dosahuje délky až 50 cm, samice jsou menšího vzrůstu do 35 cm.

Mění barvy podle emocí

Fyziologie chameleona je pozoruhodná. Má chápavý ocas, kterým se dokáže udržet na větvi. Kromě toho vidí prostorově a oči se pohybují nezávisle na sobě. Na nohách disponuje třemi prsty s drápky postavenými proti zbylým dvěma, takže pomocí nich může uchopit větev. Tento plaz má vymrštitelný jazyk, jenž je stejně dlouhý jako tělo chameleona. Může být dokonce i delší. Málokdo možná ví, že se chameleon svléká z kůže. Na rozdíl od ještěrů kůži svléká celou zaráz.

A nesmíme opomenout ani známou schopnost měnit barvu kůže. Chameleon mění zbarvení na základě emocí. Když je veselý, odstín kůže je zbarven do křiklavě zelené až tyrkysové. Naopak zlost či strach mohou být signalizovány tmavými tečkami, proužky či ztmavnutím celého těla. Při obraně se chameleon natáčí na bok a naparuje se, aby vzbudil dojem větší tělesné rozlohy. Nafukuje hrdelní lalok a vydává syčivé zvuky. Pokud se setkají dva samci, pokouší se jeden druhého zastrašit. Jestliže ani jeden neustoupí, mohou na sebe nemile zaútočit pokousáním.

Zdroj: wrangel / 123RF.com

Chameleon a lov potravy

Chameleon jemenský je ještěr, jenž se živí převážně hmyzem. Jen tak jej něco nevystraší, a tak si troufne i na ještěrky či na menší ptáky. Při lovu pozoruje kořist nejprve jedním okem a snaží se odhadnout vzdálenost. Poté na kořist otočí tlamu a zaměří ji oběma očima. K oběti se přibližuje pomalými kývavými pohyby či prostřednictvím rychlého běhu. V závěru lovu útočí vystřelením jazyka, kterým míří na hlavu kořisti.

Svatební rituál ještěra

Chameleon jemenský patří mezi samotáře. V páru žije pouze v období námluv. Při páření samec předvádí svatební rituál, který asociuje zastrašování. Jestliže samice není připravena na páření, či v případě, že je gravidní, zbarví se dočerna a samce zastraší. Pokud se samice nechá oplodnit, může snést 10 až 40 vajec. Proces snášení se odehrává v průběhu noci. Vajíčka umístí do snůšky vyhrabané v zemi.

Inkubační doba vajec čítá přibližně tři měsíce. Doba líhnutí většinou spadá do období dešťů, protože mláďata potřebují pro přežití prvních týdnů dostatečný přísun vody. Chameleon jemenský se dožívá až 7 let. Mimo jiné patří mezi četně chované terarijní druhy.

Tip: Poznávejte zvířata a tvory z různých koutů světa, najdete je v rubrice živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama