Český teriér: rád si zaloví i pobaví rodinu

Fotografie: český teriér
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Pokusy o získání loveckého teriéra, který by se dokonale hodil pro práci v podmínkách odlišných od skotské domoviny, přivedly na počátku 50. let minulého století jistého českého chovatele, pana Františka Horáka, ke zkřížení skotských teriérů a sealyham teriérů. Výsledkem byla nejen vyšší a lehčí tělesná stavba, ale také sklopené uši a kratší osrstění psa. Vzniklo i plemeno natolik atraktivní, že vzbudilo velice rychle zájem chovatelů z řad lovců. Byl to nevšední „fousáč“, český teriér, kterého se podařilo tomuto šikovnému chovateli získat v roce 1948.

Na mezinárodní úrovni bylo plemeno uznáno v roce 1963 a bylo zařazeno do třetí skupiny teriérů s číslem 246.

Stavba těla, popis

Tělo českého teriéra je středně dlouhé, hřbetní linie je rovná, pouze v bederní oblasti mírně vyklenutá. Celkový tvar těla je válcovitý a dají se zpozorovat dobře vyvinuté svaly. Hlava je poměrně dlouhá, nos velký a dobře tvarovaný, u šedomodrých variet černý, u kávových pak játrově hnědý. Oči jsou střední velikosti a spíše hlouběji uložené, mají neustále mírný výraz. U šedomodrých psů jsou zbarvené hnědě, u kávových spíše dožluta.

Krk je středně dlouhý, nesený zešikma. Zuby tohoto psa mají klešťový nebo nůžkový skus.

Hrudní končetiny lze považovat za rovné, zatímco pánevní jsou šikmější. U nohou jsou vidět výrazné svaly, stejně jako na zbytku těla. Tlapky hrudních končetin jsou velké a mají klenuté prsty se silnými drápy. Zadní tlapky jsou menší.

Ocas dosahuje délky asi 20 centimetrů, není nasazený příliš vysoko a v klidu je skloněný lehce dolů. Celkově je tenký a bičovitý.

Srst českého teriéra dosahuje po celém těle velké hustoty a krásně hedvábného lesku, její délka pro výstavní účely by měla být asi 1,5 centimetru.

  • Kohoutková výška dospělých psů: 25-35 cm
  • Dospělá hmotnost: 6-10 kg

Zbarvení

  • Světle kávově hnědé
  • Šedomodré

U obou barevných variant jsou přípustné žluté, bílé či šedé odznaky na hlavě, na krku, na hrudníku a na břiše. Možné jsou také na spodních partiích končetin a pod ocasem. Někdy se u tohoto plemene může vyskytnout límeček kolem krku nebo bílé zakončení ocasu.

Charakteristické vlastnosti

Lovci oceňují u českého teriéra jeho ostrost, otužilost, houževnatost a také pracovitost při norování nebo při nahánění zvěře ve smečkách. Doma si vás tento originální pes dokáže získat svou společenskou povahou. Na druhou stranu ale umí být i pěkně ostrý k cizím návštěvám, někdy i ke zvířatům. Pokud ovšem hovoříme o některých českých rodinách, nedají na toto plemeno dopustit. Rovněž k dětem se chová český teriér velmi vstřícně a tolerantně.

Vždy to však bude skvělý hlídač a nezdolný lovec, kterého budou lákat různé pachy i zvuky, když ho s sebou vezmete na vycházku do přírody. Pokud nebude na vodítku a dobře vycvičený, může se také stát, že vám unikne. Bude se ale cítit skvěle i na zahradě, každodenní vycházky nejsou až takovou nutností. Celkově je to velmi přizpůsobivý pes s inteligencí a vzhledem, který bude všude přitahovat spousty zvědavých pohledů.

Zdroj: Zuzana Tillerova / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

Český teriér je dobře ovladatelný pes a jeho výcvik je snazší než u většiny dalších teriérů. Ani prostorově není tolik náročný, což je jeden z hlavních důvodů jeho obliby nejen u nás, ale také jinde ve světě. Trochu více pozornosti však vyžaduje jeho srst, kterou je třeba několikrát do roka správně ostříhat.

Stříhání nemusí každý chovatel zvládnout, přece jenom má svá pravidla, proto neváhejte využít pomoc salonu nebo známého chovatele, který se vyzná. Hlavními znaky úpravy srsti by měly být hlavně dlouhý vous, obočí a spodní část těla. Pročesávání srsti postačí jednou týdně.

Plemeno český teriér je vhodné i pro méně zkušené chovatele a nevyžaduje tolik pohybu jako jiní teriéři. I proto ho ocení také senioři.

Využití plemene

Původní využití českého teriéra bylo ryze pro lovecké účely, především pak pro lov lišek a jezevců, tedy norování. Jeho tělo je k pronikání do nor a do užších nepřístupných prostor jako stvořené, jen se na něj podívejte. Dnes je ovšem plemeno nejčastěji členem rodiny a jedná se o společenského psa, který má rád lidskou přítomnost.

Zajímavost

František Horák, první chovatel českých teriérů, se proslavil po celém světě a jako pracovníkovi Československé akademie věd mu chodilo neustále mnoho dopisů ze zahraničí. Byl proto po jistý čas dokonce považován za zahraničního agenta.

Tip: Najděte si toho pravého čtyřnohého parťáka pro život a prohlédněte si i ostatní psí plemena.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama