Černý ruský teriér: obr mezi teriéry

Zdroj: Sergey Tikhomirov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Černý ruský teriér byl původně vyšlechtěn ve stanici sovětské armády v Krasnaje zvezdě, kde byla mísena již existující a známá plemena. Hlavně se pak jednalo o první linii křížení erdelteriéra s velkým černým kníračem. Druhá linie pak představovala křížení velkého knírače černé barvy s rotvajlerem.

Obě tyto linie byly poté spojeny, a tak vznikl tělesnou stavbou nejmohutnější a největší teriér, který byl vybaven již tehdy charakteristickou hrubou srstí. Nové plemeno bylo veřejnosti ukázáno na jedné z ruských výstav, která se konala na počátku 50. let minulého století.

Stavba těla, popis

Tělo černého ruského teriéra je charakteristické širokou a hlubokou hrudí a pevným hřbetem, který je navíc značně svalnatý. Bedra jsou krátká a široká. Hrudní končetiny jsou rovnoběžné, pánevní rovné a poněkud dále od sebe postavené, se silnými stehenními svaly. Hlava je dlouhá a úzká, zaoblená v jařmových partiích. Čelo je ploché, stop dobře vyznačený a čenichová partie mohutná. Vous dává čenichu hranatý tvar.

Oči těchto teriérů jsou malé a oválné, šikmo položené, mají tmavou barvu. Uši jsou nasazené dost vysoko, překlopené a poměrně malé velikosti. Tvar slechů je trojúhelníkovitý. Zuby černých ruských teriérů se vyznačují velkou pevností a zářivě bílou barvou, disponují nůžkovým skusem. Ocas je vysoko nasazený, silný a krátce kupírovaný na délku 3 až 4 obratlů.

Srst tohoto plemene je drsná, hustá a přiléhající. Její délka činí až 10 centimetrů, na čenichu a na bradě vytváří vous, na krku a kohoutku hřívu. Hrudní končetiny pod lokty a pánevní končetiny pod koleny jsou porostlé o něco delší a hrubší srstí.

  • Kohoutková velikost psa: 66-72 cm
  • Kohoutková velikost feny: 64-70 cm

Zbarvení

Zbarvení černého ruského teriéra může být černé nebo černé se šedými chlupy.

Charakteristické vlastnosti

Černý ruský teriér se projevuje značnou odvahou a ostrou povahou, při zkušeném tréninku pak dosahuje skvělých výsledků při výcviku. Po svých předcích zdědili tito psi jenom ty nejlepší vlastnosti, tedy především vyrovnanost, ostrost i rozvážnost a v neposlední řadě také mrštnost a pohyblivost jako u elderteriérů, kteří jsou konec-konců jedněmi z hlavních předků.

Tohle plemeno se může pochlubit schopností skvěle střežit majetek a pozemek pána, kterému je mimochodem velmi oddané a platí to i pro zbytek rodiny. Někteří jedinci se při špatném výcviku mohou tu a tam chovat nadměrně dominantně, chce to tedy určitou dávku zkušenosti a pevnou ruku.

Přesto, že je ruský černý teriér ostrým a nebojácným psem, umí být nesmírně společenský. A pokud je od mladého věku navyklý i na děti, dokáže s nimi dobře vyjít. Podobně jako u jiných teriérů je ale více než nutné naučit správnému chování také děti.

Zdroj: Ekaterina Gorokhova / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Ideální je chovat černého ruského teriéra ve venkovním výběhu, skvěle snáší i velice chladné počasí, na které je vlastně původně vyšlechtěný. Při správném výcviku se stane věrným a spolehlivým ochráncem majetku i kamarádem rodiny, pokud ale výchovu podceníte, může mít sklony k již zmiňované dominanci.

Také péče o srst se dá považovat za náročnou, zvláště je třeba dbát o její dokonalou čistotu. Plemeno černý ruský teriér je vhodné spíše pro zkušené chovatele.

Využití plemene

Černí ruští teriéři se nejlépe hodí ke služebním účelům a jsou to skvělí hlídači. K pracovnímu zařazení strážce a psa obranáře byli vyšlechtěni v náročných ruských podmínkách, v rodině však umí být empatickými kamarády.

Zajímavost

Pokud se postaráte o dokonalou výchovu a výcvik ruského černého teriéra, odměnou vám bude nejen poslušný druh, ale také neobyčejně neohrožený hlídač, který se zcela podřídí stylu život člověka.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.