Černý ruský teriér: obr mezi teriéry

černý ruský terriér
Zdroj: Sergey Tikhomirov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Černý ruský teriér byl původně vyšlechtěn ve stanici sovětské armády v Krasnaje zvezdě, kde byla mísena již existující a známá plemena. Hlavně se pak jednalo o první linii křížení erdelteriéra s velkým černým kníračem. Druhá linie pak představovala křížení velkého knírače černé barvy s rotvajlerem.

Obě tyto linie byly poté spojeny, a tak vznikl tělesnou stavbou nejmohutnější a největší teriér, který byl vybaven již tehdy charakteristickou hrubou srstí. Nové plemeno bylo veřejnosti ukázáno na jedné z ruských výstav, která se konala na počátku 50. let minulého století.

Stavba těla, popis

Tělo černého ruského teriéra je charakteristické širokou a hlubokou hrudí a pevným hřbetem, který je navíc značně svalnatý. Bedra jsou krátká a široká. Hrudní končetiny jsou rovnoběžné, pánevní rovné a poněkud dále od sebe postavené, se silnými stehenními svaly. Hlava je dlouhá a úzká, zaoblená v jařmových partiích. Čelo je ploché, stop dobře vyznačený a čenichová partie mohutná. Vous dává čenichu hranatý tvar.

Oči těchto teriérů jsou malé a oválné, šikmo položené, mají tmavou barvu. Uši jsou nasazené dost vysoko, překlopené a poměrně malé velikosti. Tvar slechů je trojúhelníkovitý. Zuby černých ruských teriérů se vyznačují velkou pevností a zářivě bílou barvou, disponují nůžkovým skusem. Ocas je vysoko nasazený, silný a krátce kupírovaný na délku 3 až 4 obratlů.

Srst tohoto plemene je drsná, hustá a přiléhající. Její délka činí až 10 centimetrů, na čenichu a na bradě vytváří vous, na krku a kohoutku hřívu. Hrudní končetiny pod lokty a pánevní končetiny pod koleny jsou porostlé o něco delší a hrubší srstí.

  • Kohoutková velikost psa: 66-72 cm
  • Kohoutková velikost feny: 64-70 cm

Zbarvení

Zbarvení černého ruského teriéra může být černé nebo černé se šedými chlupy.

Charakteristické vlastnosti

Černý ruský teriér se projevuje značnou odvahou a ostrou povahou, při zkušeném tréninku pak dosahuje skvělých výsledků při výcviku. Po svých předcích zdědili tito psi jenom ty nejlepší vlastnosti, tedy především vyrovnanost, ostrost i rozvážnost a v neposlední řadě také mrštnost a pohyblivost jako u elderteriérů, kteří jsou konec-konců jedněmi z hlavních předků.

Tohle plemeno se může pochlubit schopností skvěle střežit majetek a pozemek pána, kterému je mimochodem velmi oddané a platí to i pro zbytek rodiny. Někteří jedinci se při špatném výcviku mohou tu a tam chovat nadměrně dominantně, chce to tedy určitou dávku zkušenosti a pevnou ruku.

Přesto, že je ruský černý teriér ostrým a nebojácným psem, umí být nesmírně společenský. A pokud je od mladého věku navyklý i na děti, dokáže s nimi dobře vyjít. Podobně jako u jiných teriérů je ale více než nutné naučit správnému chování také děti.

Zdroj: Ekaterina Gorokhova / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Ideální je chovat černého ruského teriéra ve venkovním výběhu, skvěle snáší i velice chladné počasí, na které je vlastně původně vyšlechtěný. Při správném výcviku se stane věrným a spolehlivým ochráncem majetku i kamarádem rodiny, pokud ale výchovu podceníte, může mít sklony k již zmiňované dominanci.

Také péče o srst se dá považovat za náročnou, zvláště je třeba dbát o její dokonalou čistotu. Plemeno černý ruský teriér je vhodné spíše pro zkušené chovatele.

Využití plemene

Černí ruští teriéři se nejlépe hodí ke služebním účelům a jsou to skvělí hlídači. K pracovnímu zařazení strážce a psa obranáře byli vyšlechtěni v náročných ruských podmínkách, v rodině však umí být empatickými kamarády.

Zajímavost

Pokud se postaráte o dokonalou výchovu a výcvik ruského černého teriéra, odměnou vám bude nejen poslušný druh, ale také neobyčejně neohrožený hlídač, který se zcela podřídí stylu život člověka.

Tip: Poznejte i další psí rasy a plemena a zjistěte, které se k vám hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama