Historie plemene
Burmilla se řadí k jedněm z posledních plemen 3. skupiny, tedy koček krátkosrstých. Toto plemeno se vyznačuje značnou elegancí, bylo vytvořeno uměle v roce 1981 londýnskými chovateli, kdy došlo k nahodilému křížení perské činčily s barmskou kočkou. Chovatelka Miranda von Kirchbergová poté začala s řízeným chovem. Po patnáctiletém šlechtění vznikla kočka s krátkou srstí a stavbou těla po barmských předcích, po perských činčilách pak zdědila zase efektivní zbarvení, rámování očních víček a zrcátka nosu.
Britská organizace chovatelů GCCF uznala toto plemeno již v roce 1989, organizací FIFe bylo uznáno 1. ledna 1995. Zatím není burmilla tolik rozšířená a výstav se účastní jen výjimečně, její obliba se však zvyšuje a ukazuje se, že patří k výrazně společenským plemenům, tudíž je ideální k lidem.
Stavba těla, popis
Burmilla je rasa s elegantním tělem i vystupováním, patří mezi krátkosrsté kočky. Je střední velikosti, se zakulacenou hlavou a střední vzdáleností mezi ušima. Nos je z profilu mírně prohnutý. Uši jsou středně velké, v základně široké, s lehce zakulacenou špičkou. Oči jsou velké a posazené poměrně daleko od sebe, mírně šikmé. Barva očí je výrazná, s tmavým orámováním, povoleny jsou všechny odstíny zelené. Nádech žluté se toleruje u mladých jedinců a koťat, u želvovinových, krémových a červených je povolen také jantarový odstín barvy očí.
Končetiny bychom mohli považovat za štíhlé, mají dobře vyvinuté kosti a zadní nohy jsou o něco vyšší než přední. Ocas má střední délku, může být i dosti dlouhý, v nasazení je silný a nepatrně se zužuje do kulaté špičky. Srst je krátká a hustá, s jemně hedvábnou strukturou a bohatou podsadou, která poněkud nadzvedává horní krycí chlupy.
Zbarvení
FIFe v současnosti uznává dvě základní skupiny barevných variant:
- Bez oranžové – černá, modrá, lila, čokoládová, skořicová, závojová, stříbřitě stínovaná
- S oranžovou – krémově stříbřitá a červená + všechny želvovinově stínované a závojové variety

Charakteristické vlastnosti
Burmilly jsou už od mládí velmi hravé a nebojácné, oceníte jejich vysokou inteligenci, kterou při hrách i jiných aktivitách dokážou zúročit. Ve společnosti jiných koček je burmilla velmi klidná a neagresivní, ještě lépe se pak cítí v rukou člověka, nebo alespoň v jeho blízkosti.
Burmillu můžeme klidně označit za velice přizpůsobivou a trpělivou. Přes svůj klid však miluje aktivitu a projevuje se velkou zvídavostí, například při zkoumání nových předmětů nebo venkovního prostředí. Neznámý podnět ji může zabavit i na dlouhou dobu.
Tyto kočky jsou jako stvořené pro chovatele, kteří mají větší rodinu, velmi dobře se sžijí také s dalšími zvířecími druhy. Děti mají také rády a jsou velmi přítulné a mazlivé. Jejich krásně jemňoučká srst je na dotek velice příjemná, a tak bude hlazení těšit i vás a potomky.
Březost, koťata
- Délka říje: 7-14 dní
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet koťat: 3-6
Výchova, péče
Burmilla je moderním plemenem, které nevyžaduje nikterak náročnou péči. Srst postačí vyčesat jednou týdně, není třeba koupání. Pokud využijete herní a funkční prvky jako jsou šplhací stromy či škrabadla, nemusíte se starat ani o drápky a už vůbec ne o to, jak svého mazlíčka burmillu zabavit.
Tipy, zajímavosti
O burmille se někdy hovoří jako o „kočkopsu“, má totiž některé vlastnosti, které jsou těm psím vskutku podobné. Kupříkladu ji můžete vodit na vodítku, nebo se dokonce naučí velmi dobře aportovat.
Na společnost, a to nejen lidskou, může být burmilla až fixovaná, proto někteří chovatelé pořizují rovnou kočky dvě, nebo i více, aby u nich nikdy nehrozila samota.
Tip: Podívejte se i na další kočičí rasy a vyberte si tu nejlepší pro vás.