Brazilská fila: silná, ostrá, ale také milá

Fotografie: brazilská fila
Zdroj: artush / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Velké dogovité psy přivedli na jihoamerický kontinent portugalští konkvistadoři, kteří si na své dobyvatelské výpravy brali také velká plemena psů, zřejmě především pro zastrašení nebohých domorodců. Mezi tato plemena se řadí například pyrenejský mastin, pyrenejský horský pastevecký pes nebo Cao da Serra da Estrella. Na postupné selekci a vzniku plemene brazilská fila se dále podílela plemena jako mastif, bloodhound, anglický buldok či dokonce dnes již vyhynulý azorský pes, který se nazýval Fila Terceirense a jehož původ dosahuje až k evropské bordeauxské doze.

Na jihoamerický kontinent pronikaly také jiné národy, zejména pak Holanďané nebo Angličané většinu těchto psů přivezli.

Zejména ve 30. letech minulého století se díky cílené chovatelské aktivitě podařilo vyhranit a upevnit typické znaky brazilské fily, která se tak zařadila do skupiny velkých psů, takzvaných pravých molossů.

Stavba těla, popis

Tělo brazilské fily je silné a široké, pokrývá ho volná srst. Velmi zřetelná je zde hrudní kost. Hlava je dost těžká a velká, přitom ovšem vždy v dobrém poměru k trupu. Na hlavě můžete spatřit výrazný týlní hrbol a nepatrný stop. Oči jsou střední velikosti a jsou poměrně daleko od sebe. Jejich zbarvení by mělo odpovídat barvě srsti.

Uši se označují jako zavěšené, k tomu jsou velké a silné, vytváří jakoby písmeno V. Nachází se spíše v zadní části hlavy a přiléhají k lícím. Zuby jsou charakteristicky široké, silné a pěkně bílé. Ideální je u nich nůžkový skus, ale je povolen také klešťový. Neobyčejně silný krk je výrazně osvalený.

Hrudní končetiny jsou rovné a mají silné kosti. Pánevní končetiny mají mohutná hlezna a nárty jsou lehce stočené a vyšší než předloktí. Pro tlapy platí, že přední jsou tvořeny silnými prsty, zadní jsou o něco menší a oválnější. Ocas je u kořene velmi silný, postupně se zužuje zhruba od výšky hlezen. Srst je kratší a hladká, při omaku dost hustá. Typická je u těchto psů volná kůže po celém těle.

  • Kohoutková výška psa: 65-75 cm, váha asi 50 kg
  • Kohoutková výška feny: 60-70 cm, váha asi 40 kg

Zbarvení

Všechny jednobarevné odstíny jsou povoleny – s výjimkou diskvalifikujících, tedy bílé, myší šedé, merle či skvrnitosti. Žíhané brazilské fily pak mohou mít světlejší i tmavé žíhání.

Charakteristické vlastnosti

Brazilská fila je sebevědomé a silné plemeno, jehož psí odvaha se člověku vždy hodila a hodí se dodnes, především při strážení majetku. Štěkot těchto psů je skutečně velmi silný a varuje každého narušitele, že sem tedy ne. Ale pozor, při strážení svého teritoria mohou být tito psi až nebezpeční a napadat cizí lidi bez příčiny. S tím souvisí také zarputilé bránění dětí, a to nejen těch, které žijí v domácnosti. K cizím psům se chovají brazilské fily poněkud nadřazeně, agresivně však jen výjimečně.

Jsou značně inteligentní a velmi dobře se učí nové věci, ale není ideální brát je na cvičiště s ostatními psy. Je to dáno tím, že fily se začnou po čase nudit a svou pozornost obrací k ostatním psům. Jako skvělí lovci vynikají výtečným čichem. Tito psi jsou poměrně nároční pro jejich chovatele, ti musí být opravdu zkušení a mít pevnou ruku. Pokud se ovšem dostanou do rukou ne právě zodpovědných majitelů, může to znamenat velké potíže.

Pokud si brazilské fily zvyknou na rodinu od mládí, budou na ni až citově fixovány a budou ji bránit proti každému vetřelci a proti každému nebezpečí.

Zdroj: artush / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Brazilské fily vyžadují jednoznačně dostatek prostoru, který je navíc kvalitně oplocený, rozhodně se nehodí do bytové zástavby a na sídliště. Je třeba zajistit pro ně i pro okolí bezpečí. Výcvik je poměrně náročný, proto by tyto fily měli chovat pouze zkušení a zajistit také správnou kontrolu psa. K tomu lze využít různá speciální pevná vodítka, obojky, nebo dokonce postroje, které ovladatelnost velkých psů usnadní.

Co se týče péče o srst brazilské fily, ta sice není náročná, ale je třeba dát pozor na proleženiny, které vznikají v důsledku velké váhy a nevhodné podestýlky. Spánek by měl být zajištěn na dostatečně měkkém podkladu.

Využití plemene

Dříve se plemeno využívalo nejen k zastrašení indiánů Jižní Ameriky, ale také k lovu místních velkých šelem, především pak jaguárů. V některých zemích se používalo a dodnes používá ke psím zápasům, naštěstí ale takových zemí ubývá. Brazilská fila je dnes také výtečným hlídačem, který dokáže opravdu zastrašit.

Ale využití si v minulosti našla také v armádě, při hlídání otroků v Africe nebo při lovu vysoké a velké zvěře. V Brazílii jsou tito psi nezbytnou součástí místních věznic se zvýšenou ostrahou.

Zajímavost

V některých zemích je plemeno řazeno mezi bojové psy a je zde zakázán jeho chov.

Tip: Zajímavé informace o čtyřnohých chlupáčích různých ras a plemen na vás čekají v rubirce plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama