Bostonský teriér: malý válečník se srdcem na tlapce

Fotografie: boston teriér - psí plemeno
Zdroj: bubutu / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Společně s anglickými osadníky se do Nového světa přenesla také ne právě bohulibá vášeň pro psí zápasy. V Anglii byli k těmto soubojům využíváni kříženci anglického buldoka s teriéry, čímž byl položen základ plemene bullteriér a také staffordshire bullteriér, americký staffordshire teriér a v neposlední řadě také bostonský teriér. Americké město Boston bylo především v 19. století vyhlášeno konáním velkého počtu psích zápasů. V souvislosti s tím bylo samozřejmě také místem významného odbytu a obchodu s takzvanými bojovými plemeny.

Další příměsi v podobě genů francouzského buldočka a boxera přispěly k vytvoření samostatného plemene, které bylo uznáno v roce 1893. V Bostonu bylo ovšem tohle plemeno známé spíše jako Boston Bull či Toy Bulldog. V poslední době se však z tohoto bývalého psího válečníka menších rozměrů stává stále více domácí mazlík a oblíbený člen rodiny. Jeho velikost a krátká srst ho rovněž předurčují k chovu v městských a bytových podmínkách.

Stavba těla, popis

Tělo je menší, ale podsadité a velice dobře osvalené, se širokou hrudí. Končetiny jsou pak kratší, svalnaté, zakončují je tlapy okrouhlého tvaru, jsou malé velikosti s dobře klenutými prsty. Hlava je hranatá, na vrcholu zploštělá, stop bývá dobře vyznačený.

Oči se nachází u boston teriéra dosti daleko od sebe, jsou velké a kulaté, nejčastěji tmavého zbarvení, které mají živý až laskavě inteligentní výraz. Uši se dají považovat za menší, upřednostňuje se jejich posazení co nejvíce v rozích hlavy. Jsou neseny vzpřímeně. Zuby se vyznačují klešťovitým skusem, někdy mírným podkusem.

Ocas tohoto teriéra je posazený nízko, je krátký, nikdy není nesen nad linií hřbetu, může být rovný i zakroucený. Srst je krátká a hladká, při doteku působí krásně jemně.

Dle velikosti a váhy se boston teriér diferencuje na následující skupiny:

  • Lehký ráz – do 6,8 kg
  • Střední ráz – 6,8-9,07 kg
  • Těžký ráz – 9,07-11,34 kg

Zbarvení

Boston teriér disponuje dvěma základními barevnými variantami, první je žíhání s bílými odznaky, druhá pak černé zbarvení s bílými odznaky. Žíhaným variantám se dává přednost.

Charakteristické vlastnosti

Bostonský teriér se dá považovat za plemeno velmi aktivní a zvídavé. Na jednu stranu je sice čilý, ale ne hyperaktivní a dokáže se přizpůsobit tempu svého chovatele. Nevyžaduje sice neustálou pozornost, ale nesnáší dobře ani naprostou samotu po delší dobu. I proto není od věci chovat tohoto psa ve společnosti s dalšími zvířaty, se kterými si poměrně dobře rozumí, nebo samozřejmě s dalšími příslušníky své rasy.

Své lovecké a bojové instinkty si stále částečně zachovává, je to velmi dobrý hlídač a sem tam prožene i nějaké to menší zvířátko, kterému však jen zřídka ublíží. Díky své vitalitě si bostonští teriéři neustále hledají nějakou zábavu a jsou nesmírně hraví. Snesou výborně i dětskou přítomnost, jen pozor, aby dítka nebyla až příliš agresivní. Boston teriér si přece jen nenechá líbit vše.

Zdroj: Daniela Jakob / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Výcvik by měl být veden spíše v poklidném duchu, bostonský teriér je dosti náchylný a citlivý na změny v intonaci hlasu svého pána. Na dlouhé procházky si tento malý bojovník nepotrpí, což ocení především pohodlnější chovatelé. Mnohem raději má různé pestré aktivity po celý den, a pak zasloužený odpočinek v pelíšku, samozřejmě co nejblíže svému pánovi.

Péče o srst není náročná, stačí jen občasné kartáčování, ale zvláštní pozornost věnujte záhybům kůže na hlavě. Ty je třeba kontrolovat a odstraňovat nečistoty, případně nepříjemné parazity.

Využití plemene

Ačkoliv je dnes bostonský teriér především rodinným psem, v minulosti byl vyšlechtěn s jediným cílem, tedy pro bojové účely. Při souboji s dalšími psy se ukázal především jako neobyčejně vytrvalý protivník.

V současnosti se cení především jeho přizpůsobivost a nenáročnost při chovu i výcviku. Složitý výcvik v podstatě není nutný.

Zajímavost

Dejte pozor na přehřátí organismu bostonského teriéra, zejména pak není vhodný ke kolu a do tahu. Tohle psí plemeno se sice dokáže přizpůsobit pohybu člověka a naučí se i delším vycházkám, nikdy ho ale zbytečně nepřetěžujte.

Tip: Prohlédněte si také ostatní psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama