Bordeauxská doga: zápasník, ochránce a něžný společník

Fotografie: bordeauxská doga
Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Bordeauxská doga je vlastně novějším ztvárněním starověkých psů molossů, kteří žili v podstatě nezávisle na jakýchkoliv vnějších vlivech a podmínkách. Dlouhý čas se vyskytovali mezi keltskými obyvateli a Římany, kde byli poněkud izolováni, případně specializováni. Takovou specializací pak byly nevyhnutelně také různé zápasy, především pak s býky a medvědy. V tomto ohledu francouzská doga následovala původní molossy určené pro gladiátorské zápasy.

Až do poloviny 19. století byla bordeauxská doga, nebo také francouzská doga, téměř neznámým plemenem, proslavil ho až slavný psí zápasník, který se jmenoval Bataile. Byl vyhlášen především tím, že bojoval s medvědy bez ochranného náhubku.

U tohoto plemene je ovšem velmi ceněný také hranatý tvar mohutné hlavy. V současnosti je již chováno převážně pro společenské účely, vyznačuje se klidností a vyrovnaností.

O bordeauxské doze hovoří chovatelé i historikové také jako o starověkém plemeni barbarského kmene Alanů.

Stavba těla, popis

Tělo bordeauxské dogy je mohutné a výrazně osvalené, hrudní končetiny mají výrazně pevné kosti a jsou postavené zeširoka. Pánevní končetiny pak jsou podobně mohutné, se značně vyvinutými stehny a souměrnými kratšími lýtky. Hlava je velice mohutná, hranatá a výrazná. Po obou stranách je pokrytá charakteristickými vráskami.

Oči jsou oválného tvaru, posazené daleko od sebe, mají upřímný výraz. Jejich barva je v případě psů s černou maskou oříšková až tmavě hnědá, u jedinců s hnědou maskou jsou povoleny i tmavší odstíny.

Uši lze označit za poměrně malé, pokud je srovnáváme se zbytkem těla či mohutnou lebkou. Zakulacená špička uší by neměla přesahovat oko.

Zuby nemají být vidět při zavření tlamy, jsou mimořádně silné a disponují skutečně mohutnými špičáky i řezáky v rovné linii. Velmi svalnatý krk francouzských dog je typický množstvím uvolněné kůže ve spodní partii.

Tlapy nejsou charakterizovány standardem. Ocas je silný u kořene, postupně se zužuje do tenké špičky. V klidu bývá nesený hluboko, při vzrušení se mírně zvedá. Srst je na dotek velice jemná a příjemná, jednotlivé chlupy jsou pak krátké.

  • Velikost dospělého psa v kohoutku: 60-70 centimetrů
  • Velikost dospělé feny v kohoutku: 58-66 centimetrů

Zbarvení

Bordeauxská doga může být zbarvena dorezava, může se ale jednat také o různé odstíny plavé barvy. Nechybí ani menší bílé odznaky, přípustné na části hrudi a nohou. Standart připouští také výrazně černou nebo červenou obličejovou masku.

Charakteristické vlastnosti

Bordeauxské dogy vypadají na první pohled trochu hrozivě, ovšem ve skutečnosti to jsou vyrovnaní psi, kteří by člověku jen tak neublížili. Přesto, že jsou výtečnými zápasníky i hlídači, nechovají se nikterak agresivně, s výjimkou velmi hlubokého štěkotu, který opravdu dokáže nahnat strach, se kterým ale výrazně šetří.

Tito psi si většinou oblíbí jednoho pána, kterému pak věrně slouží a chrání ho, stejně tak i jeho majetek. Navíc může být při správném výcviku potlačena přirozená dominance, takže se bez potíží snesou i dva či tři psi v domácnosti.

Vzhledem k této zmíněné dominanci může nastat problém ve styku s cizími psy či jinými zvířaty, proto se jako chovatel již od mládí zaměřte na vhodné způsoby socializace. Jinak řečeno, váš pes by měl být neustále v kontaktu s ostatními.

Ve styku s dětmi je bordeauxská doga nečekaně starostlivá a něžná, dospělého pána pak dokáže následovat kamkoliv a být stále ve střehu při ostraze jeho osoby. Pokud se vám podaří odstranit původní dominanci, bude tento pes dokonce velice přátelský také k ostatním domácím zvířátkům.

Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Samotná výchova plemene bordeauxská doga není příliš náročná, chovatel by měl znát správnou intonaci hlasu a umět svého psa také dostatečně motivovat, neboť hovoříme o trochu flegmatičtějším plemenu. Ani výběr pelíšku není složitý, francouzská doga je poměrně známá tím, že se velice dobře přizpůsobí v podstatě jakémukoliv prostředí. Nejraději ale má jednoznačně takové místo, které může sdílet se svou lidskou rodinou.

O něco náročnější je to s krmením. Bordeauxská doga vyžaduje nejen dostatek, ale také kvalitu krmení za každých okolností. Plemeno je náchylné k torzi žaludku, což je dost nepříjemné onemocnění, ale dá se mu dobře zabránit. Postačí vybrat ty správné granule bez jakýchkoliv obilnin.

Zpočátku by měly být vycházky spíše kratší, postupně ale dopřejte francouzské doze více a více pohybu, ať vám nezleniví. Povalování na gauči patří k největším libůstkám, ale i nezdravým neřestem těchto psů.

Využití plemene

Plemeno bordeauxská doga bylo chováno již od starověku ke psím zápasům, boji s medvědem a býkem, ale také k lovu divokých prasat či k pomoci řezníkům. Dnes je to velký domácí mazel, který je neuvěřitelně věrný, odvážný a dokonce i přítulný.

Zajímavost

Většina těchto dog z Francie má uši převislé, výjimku tvoří válečné dogy, u nichž se běžně slechy kupírovaly těsně u hlavy. Důvodem takové úpravy bylo nebezpečí, které hrozilo při lovu od vlků, kteří využívají citlivost ušních boltců ke znehybnění kořisti.

Tip: Máme pro vás připravena i další psí plemena, stačí se jen porozhlédnout a vybrat si toho nejlepšího psího přítele pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama