Historie plemene
Bílý švýcarský ovčák, původně nazývaný americko-kanadský ovčák, se vyvíjel v podstatě totožně jako ovčák německý, obě plemena mají společnou historii. Hlavní předností prvních ovčáků byla jejich bílá barva, díky níž je pastevci či lovci rozeznali od vlků. Prvním z těchto ovčáků, který se blýsknul na výstavě, byl Greif, pes s podivně vzpřímenýma ušima.
Do plemenné knihy byl zapsán jako první z německých ovčáků právě potomek Greifa, Hektor Linkshrein. Záhy byl zakoupen slavným chovatelem a průkopníkem chovu německých ovčáků Maximem von Stephanitzem, konkrétně roku 1899. Obliba ovčáckých psů se zvyšovala ovšem také ve Spojených státech amerických a roku 1913 zde založili první chovatelskou stanici.
Chov plemene bílý švýcarský ovčák doslova vzkvétal v zámoří a například také v Austrálii, nicméně v Evropě to tak jednoduché neměl a málem zanikl, pro jeho bílou barvu. A díky ní bylo plemeno také vyňato z knihy plemen, k čemuž došlo v roce 1968. Naštěstí již o dva roky později doputoval do Evropy bílý ovčák původem z USA, který se jmenoval Lobo. Zkřížením s anglickou fenkou byl chov zachráněn a postupně se tito krásní psi usadili hojně i na území Evropy.
Stavba těla, popis
Bílý švýcarský ovčák dosahuje střední velikosti, je tedy většinou o něco menší než klasický německý ovčák. Tělo je výborně osvaleno, disponuje rovným a silným hřbetem a podobně kvalitně vyvinuté jsou také přední a zadní končetiny. Zadní jsou silnější a svalnatější. Hrudník je silný, s mírně vtaženou břišní partií.
Hlava má tvar klínu a vypadá poněkud suše, tlama se pyšní silnými zuby s nůžkovým skusem. Uši jsou charakteristicky narovnané a směřují mírně dopředu. Ocas těchto psů v klidu visí, při vzrušení se napřimuje, ale většinou ne moc nad úroveň hřbetu. Srst je středně dlouhá, má skvěle vyvinutou podsadu. Ta je o něco kratší v oblasti obličeje a tlamy. Americko-kanadští ovčáci se průměrně dožívají 12 až 13 let.
- Kohoutková výška dospělého psa: 55-65 cm
- Váha dospělých jedinců se pohybuje v rozmezí 25 až 40 kilogramů.
Zbarvení
Uznává se pouze čistě bílá barva bez jakýchkoliv jiných barevných znaků či skvrn.
Charakteristické vlastnosti
Přesto, že se bílí švýcarští ovčáci mohou velmi lišit a u každého z jedinců se může vyskytnout jiná povaha, obecně se dá říct, že toto plemeno je inteligentní, klidné, empatické, citlivé a tu a tam trochu „vyčůrané“. Výchova je velice důležitá, již od toho nejmladšího věku je třeba být důrazný, ale samozřejmě nikoliv až příliš.
Různé nepříjemné příhody si tito ovčáci až moc dobře pamatují a můžou jim způsobovat určitá traumata. Hovoříme o vynikajícím hlídači, u kterého se ale nebudete muset obávat toho, že by jeho agresivita překročila meze. Americko-kanadský ovčák má rád i velmi malé děti a skvěle se k nim dokáže chovat. Bez mrknutí oka se proměňuje v jejich odvážného ochránce.
Rovněž může být partnerem seniorů, k nimž chová patřičnou úctu a toleranci. Stane se z něj skvělý kamarád, ať jste mladým párem nebo velkou rodinou, chce to jen maličko trpělivosti při výcviku.
Tip: Dopřejte svému čtyřnohému parťákovi tu nejlepší přírodní péči a vyzkoušejte veterinární produkty od Energyvet.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-8
Výcvik, péče
Srst bílého švýcarského ovčáka není náročná na údržbu, má totiž samočisticí schopnost a nevyžaduje žádné zvláštní estetické úpravy. Snad pouze po delší vycházce v přírodě zkontrolujte, zda se v srsti nezachytila cizí tělesa. Používání šamponu je možné, ale pouze párkrát do roka. Také dlouhé procházky a hodně pohybu tohle plemeno doslova vyžaduje.
Americko-kanadský ovčák miluje sníh a zimu. Má velice nízký práh bolestivosti, takže by neměl být fyzicky trestán a také vaše děti by měly být naučeny, jak s ním komunikovat a zacházet.
Využití plemene
Bílí švýcarští ovčáci byli využíváni k pasteveckým účelům pouze v dobách minulých, dnes jsou to spíše rodinní a společenští psi, kteří zahrnují svého pána nekončící láskou. Ale své využití, a to díky schopnosti vcítit se do problémů člověka, si najdou také jako asistenční psi pro slepce či pro zdravotně a mentálně postižené.
Zajímavost
- Bílý švýcarský ovčák se těší veliké oblibě v podstatě po celém světě, nejvíce ale v USA, ale také ve střední části Ameriky, v Mexiku.
- O něco méně známá je dlouhosrstá varianta tohoto plemene, ta se ale vyskytuje pouze sporadicky.
Tip: Prohlédněte si i jiná plemena psů a vyberte si svého nejlepšího čtyřnohého přítele.