Bernský salašnický pes: malý bernardýn s milou povahou

Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Plemeno dostalo své pojmenování podle oblasti svých předků, tedy po švýcarském kantonu kolem hlavního města Bern. Na toto území se dostal bernský salašnický pes zřejmě již s příchodem Římanů, kteří zde byli významnou vojenskou a mocenskou silou v období Julia Caesara.

Vývojově jsou tedy bernští psi spřízněni s římskými molossy, dogovitými psy asijského původu. Římané je využívali jako psy bojové, ale také k hlídání stád dobytka. Na různých místech vytvořili psi tohoto plemene řadu variet, ze kterých se po čase vyvinula dokonce i samostatná plemena. Kupříkladu takto vzniknul rotvajler, svatobernardský pes nebo švýcarský salašnický pes.

Ve své době sloužili bernští salašničtí psi jako výborní honáci, ale také tažní psi, hlídači a společníci člověka, kterého ochraňovali na cestách. Toto plemeno je díky svému majestátnímu vzhledu a krásně vybarvené srsti již dlouho ve veliké oblibě mezi chovateli.

První standard plemene byl stanoven ve Švýcarsku v roce 1907. I v Česku je tento pes hojně zastoupen, hovoří se asi o dvaceti chovatelských stanicích a spoustě nadšených chovatelů, kteří plemeno vyhledávají a milují.

Stavba těla, popis

Tělo bernského salašnického psa je statné a dobře osvalené, s mírně zaoblenou zádí a výrazným hrudníkem. Končetiny jsou silné a svalnaté, odstraňují se u nich paspárky. Tlapy se vyznačují okrouhlým tvarem, zároveň jsou výrazně velké a uzavřené.

Hlava se jeví silná a plochá na temeni, se zřetelným stopem a slabě vyznačenou čelní rýhou. Oči jsou tmavohnědé, mají tvar mandle a uzavřená víčka, která přiléhají. Uši jsou střední velikosti, ve tvaru trojúhelníku, nasazené poměrně vysoko a zavěšené. Zuby bychom mohli označit za velmi silné, mají úplný nůžkový skus.

Ocas bernského salašnického psa dosahuje až pod hlezna, nikoliv však na zem, je poměrně dosti dlouhý a osrstění je výrazné až huňaté. Bývá většinou poněkud výše nesený.

Srst je dlouhá, těsně přiléhá nebo je mírně zvlněná.

  • Výška psa v kohoutku: 65-70 cm
  • Výška feny v kohoutku: 58-66 cm

Zbarvení

Základním zbarvením je sytá černá barva s výrazně sytými hnědočervenými znaky na tvářích a nad očima, na všech končetinách a na hrudi. Podstatným znakem je také výrazný symetrický pruh na hlavě, tedy lysinka, a nemělo by chybět jasně bílé označení tlapek, které zasahuje nanejvýš k zápěstí, není však povinné.

Charakteristické vlastnosti

Veliká obliba plemene bernský salašnický pes je dána jeho všestranností a schopností milovat nejen svého pána, ale lidi obecně. Navíc je to pes nesmírně pracovitý, plný energie a entuziasmu, který se může přenést také na vás. Pokud vlastníte toto plemeno, nemusíte se obávat zlodějů, je totiž výborným hlídačem.

Velmi silný je vztah tohoto psa k dětem, ke kterým se může chovat až opatrovnicky či mateřsky. Pokud si na ně zvykne, v podstatě má neustále tendenci je chránit. Bernský salašnický pes je velice klidný a přátelský, inteligentní až moudrý. Má rád všechny formy pohybu a hry, velice ocení každodenní dlouhé procházky do přírody, kde ovšem zůstává velmi dobře ovladatelný i bez vodítka.

S jinými zvířaty se snáší vcelku dobře, není k nim nikterak agresivní, a vždy raději ustoupí. Tento pes vám bude neustále předávat své nadšení a radost ze života, na druhé straně si ale zaslouží také velké penzum vaší pozornosti.

Zdroj: Alexey Kuznetsov / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Základní výcvik a výchova by měla být u tohoto plemene důsledná, zvláště pokud ho budete cvičit pro pracovní účely. Tito pejsci jsou ovšem velmi poslušní a bystří, vyžadují především venkovní aktivitu. Pobyt ve vnitřních prostorách příliš nemilují, stejně jako dlouhou samotu.

Pokud hovoříme o srsti, zde je třeba alespoň základní jednotýdenní pročesávání, především v době línání a při tvorbě chuchvalců. Poměrně náročný může být tento pes na výživu, zejména v mladším věku. Štěňata jsou někdy až hyperaktivní a je třeba jejich správný vývoj hlídat a zajistit jim hodně výživného krmiva.

K dalším úkonům, na které byste čas od času neměli zapomenout, patří zastřihávání chloupků mezi prsty nebo v uších. Koupání raději vynechejte a využijte v případě potřeby vhodné přípravky, tento salašnický pes totiž vodu nemá právě v oblibě.

Využití plemene

Dříve se plemeno používalo jako bojové a honácké, dnes je to jeden z nejvíce oblíbených větších rodinných psů. Kromě labradorů a retrieverů patří k těm, kteří jsou člověku opravdu vděční a vytvoří si poměrně brzy vztah k celé rodině.
A nemůžeme zapomínat ani na schopnost vyhledávat člověka nejen v lavinách, ale také v různých závalech, kdy se stává „bernský honák“ zachráncem života.

Zajímavost

  • Podobně jako bernardýn, i bernský salašnický pes umí hledat lidi v lavinových závalech.
  • V 17. století byly ve Švýcarsku nalezeny zajímavé kresby, které velice pravděpodobně představovaly bernského psa, který rozváží za pomoci speciálního vozíčku mléko.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.