Bernský salašnický pes: malý bernardýn s milou povahou

Fotografie: bernský salašnický pes
Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Plemeno dostalo své pojmenování podle oblasti svých předků, tedy po švýcarském kantonu kolem hlavního města Bern. Na toto území se dostal bernský salašnický pes zřejmě již s příchodem Římanů, kteří zde byli významnou vojenskou a mocenskou silou v období Julia Caesara.

Vývojově jsou tedy bernští psi spřízněni s římskými molossy, dogovitými psy asijského původu. Římané je využívali jako psy bojové, ale také k hlídání stád dobytka. Na různých místech vytvořili psi tohoto plemene řadu variet, ze kterých se po čase vyvinula dokonce i samostatná plemena. Kupříkladu takto vzniknul rotvajler, svatobernardský pes nebo švýcarský salašnický pes.

Ve své době sloužili bernští salašničtí psi jako výborní honáci, ale také tažní psi, hlídači a společníci člověka, kterého ochraňovali na cestách. Toto plemeno je díky svému majestátnímu vzhledu a krásně vybarvené srsti již dlouho ve veliké oblibě mezi chovateli.

První standard plemene byl stanoven ve Švýcarsku v roce 1907. I v Česku je tento pes hojně zastoupen, hovoří se asi o dvaceti chovatelských stanicích a spoustě nadšených chovatelů, kteří plemeno vyhledávají a milují.

Stavba těla, popis

Tělo bernského salašnického psa je statné a dobře osvalené, s mírně zaoblenou zádí a výrazným hrudníkem. Končetiny jsou silné a svalnaté, odstraňují se u nich paspárky. Tlapy se vyznačují okrouhlým tvarem, zároveň jsou výrazně velké a uzavřené.

Hlava se jeví silná a plochá na temeni, se zřetelným stopem a slabě vyznačenou čelní rýhou. Oči jsou tmavohnědé, mají tvar mandle a uzavřená víčka, která přiléhají. Uši jsou střední velikosti, ve tvaru trojúhelníku, nasazené poměrně vysoko a zavěšené. Zuby bychom mohli označit za velmi silné, mají úplný nůžkový skus.

Ocas bernského salašnického psa dosahuje až pod hlezna, nikoliv však na zem, je poměrně dosti dlouhý a osrstění je výrazné až huňaté. Bývá většinou poněkud výše nesený.

Srst je dlouhá, těsně přiléhá nebo je mírně zvlněná.

  • Výška psa v kohoutku: 65-70 cm
  • Výška feny v kohoutku: 58-66 cm

Zbarvení

Základním zbarvením je sytá černá barva s výrazně sytými hnědočervenými znaky na tvářích a nad očima, na všech končetinách a na hrudi. Podstatným znakem je také výrazný symetrický pruh na hlavě, tedy lysinka, a nemělo by chybět jasně bílé označení tlapek, které zasahuje nanejvýš k zápěstí, není však povinné.

Charakteristické vlastnosti

Veliká obliba plemene bernský salašnický pes je dána jeho všestranností a schopností milovat nejen svého pána, ale lidi obecně. Navíc je to pes nesmírně pracovitý, plný energie a entuziasmu, který se může přenést také na vás. Pokud vlastníte toto plemeno, nemusíte se obávat zlodějů, je totiž výborným hlídačem.

Velmi silný je vztah tohoto psa k dětem, ke kterým se může chovat až opatrovnicky či mateřsky. Pokud si na ně zvykne, v podstatě má neustále tendenci je chránit. Bernský salašnický pes je velice klidný a přátelský, inteligentní až moudrý. Má rád všechny formy pohybu a hry, velice ocení každodenní dlouhé procházky do přírody, kde ovšem zůstává velmi dobře ovladatelný i bez vodítka.

S jinými zvířaty se snáší vcelku dobře, není k nim nikterak agresivní, a vždy raději ustoupí. Tento pes vám bude neustále předávat své nadšení a radost ze života, na druhé straně si ale zaslouží také velké penzum vaší pozornosti.

Zdroj: Alexey Kuznetsov / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Základní výcvik a výchova by měla být u tohoto plemene důsledná, zvláště pokud ho budete cvičit pro pracovní účely. Tito pejsci jsou ovšem velmi poslušní a bystří, vyžadují především venkovní aktivitu. Pobyt ve vnitřních prostorách příliš nemilují, stejně jako dlouhou samotu.

Pokud hovoříme o srsti, zde je třeba alespoň základní jednotýdenní pročesávání, především v době línání a při tvorbě chuchvalců. Poměrně náročný může být tento pes na výživu, zejména v mladším věku. Štěňata jsou někdy až hyperaktivní a je třeba jejich správný vývoj hlídat a zajistit jim hodně výživného krmiva.

K dalším úkonům, na které byste čas od času neměli zapomenout, patří zastřihávání chloupků mezi prsty nebo v uších. Koupání raději vynechejte a využijte v případě potřeby vhodné přípravky, tento salašnický pes totiž vodu nemá právě v oblibě.

Využití plemene

Dříve se plemeno používalo jako bojové a honácké, dnes je to jeden z nejvíce oblíbených větších rodinných psů. Kromě labradorů a retrieverů patří k těm, kteří jsou člověku opravdu vděční a vytvoří si poměrně brzy vztah k celé rodině.
A nemůžeme zapomínat ani na schopnost vyhledávat člověka nejen v lavinách, ale také v různých závalech, kdy se stává „bernský honák“ zachráncem života.

Zajímavost

  • Podobně jako bernardýn, i bernský salašnický pes umí hledat lidi v lavinových závalech.
  • V 17. století byly ve Švýcarsku nalezeny zajímavé kresby, které velice pravděpodobně představovaly bernského psa, který rozváží za pomoci speciálního vozíčku mléko.

Tip: Vyberte si svého chlupatého přítele pečlivě a prohlédněte si také ostatní plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama