Belgický ovčák: inteligentní služebník i přítel

Fotografie: belgický ovčák
Zdroj: Eliška Kadlecová / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Belgický ovčák se řadí mezi základní čtyři varianty, tedy laekenois, malinois, groenendael a tervueren, svou rozmanitostí a přitom jednotou symbolizovaly také základní prototypy původních evropských ovčáků. Jejich rozdílné verze můžeme najít v podstatě v každé zemi Evropy, od maďarského mudi až po tradičního německého ovčáka, nebo holandského herdeshonda či portugalského pyrenejského ovčáka.

Řízený chov belgického ovčáka byl zahájen roku 1891 a zde se začaly rozlišovat tři variety, které se dělily podle typu srsti. V roce 1895 pak byly stanoveny požadavky na barvu, kdy dlouhosrstí směli být pouze v černé barvě, krátkosrstí v červenohnědé a hrubosrstí v šedé. Později byli ovšem uznáni i dlouhosrstí ovčáci, kteří byli známí jako tervueren, jejichž barva je hnědá.

K uznání jednotlivých vnějších znaků belgického ovčáka došlo v Belgii na konci 19. století.

Stavba těla, popis

Tělo belgického ovčáka lze považovat za silné, avšak nikoliv těžké, hřbet je rovný, silně osvalený. Břicho je lehce vtažené, hrudní koš přiměřené šířky. Hlava a lebka jsou typicky tvarované a mají vyznačený stop. Čenichová partie se rovnoměrně zužuje směrem k nosu, který má černou barvu.

Oči jsou střední velikosti, mají lehce mandlovitý tvar a jejich zbarvení bývá zpravidla hnědé nebo tmavé. Uši jsou vysoko posazené, malé a ve tvaru trojúhelníku. Vždy bývají vzpřímené, jiná poloha se považuje za chybu. Zuby jsou silné, bílé, s nůžkovým skusem, ovšem toleruje se i klešťový.

Krk a hrudní končetiny mají belgičtí ovčáci výrazně osvalené, stejně jako končetiny pánevní. Tlapky jsou okrouhlého tvaru, dobře klenuté, s pevnými polštářky. Drápy jsou pružné a tmavé.

Ocas je dobře nasazený, u kořene výrazně zesílený. Při akci se zvedá a bývá rovněž zdůrazněn jeho oblouk. Srst by měla být u všech variant bohatá, s dobrou a hustou strukturou, s vlnitou a dobře chránicí podsadou.

  • Kohoutková výška psa: 62-65 cm
  • Kohoutková výška feny: 58-60 cm

Zbarvení

  • Tervueren: plavé s uhlováním
  • Groenendael: černé, lesklé
  • Malinois: celování s teplým odstínem
  • Laekenois: rezavé s uhlováním v oblastech obličeje a ocasu

Charakteristické vlastnosti

Belgický ovčák je považován za jedno z nejvíce inteligentních psích plemen, která si najdou navíc mnohé využití. V rodině bude skvělým společníkem pro jakoukoliv hru, přitom ale také ostražitým hlídačem. K cizím lidem bývá poměrně odtažitý, nikoliv však agresivní, vždy si drží určitý odstup.

Pokud se budete cítit jakkoliv ohroženi, dokáže to belgický ovčák vycítit a také zasáhnout. Bude vás bránit a svou věrnost prokazovat v podstatě neustále. Belgického ovčáka lze označit za výtečné pracovní plemeno, které je vhodné do každé rodiny a k dětem, ale na druhou stranu až ostře brání majetek či svého pána a vyžaduje neustále určitou zátěž. K dětem v rodině umí být velice pozorný a chová se k nim až s mateřskou láskou.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Péče o srst belgického ovčáka se liší podle varianty plemene. Nejméně náročný je v tomto případě malinois, zatímco u dalších variet jsou vždy kladeny zvláštní nároky. Výrazně specifická je především péče o srst variety laekenois, kde se doporučují zvláště jemné hřebeny a rozhodně se nedoporučuje stříhání, ale spíše trimování, tedy ruční vytrhávání srsti. Při stříhání by mohlo dojít dokonce k trvalému poškození srsti této varianty.

Vzhledem ke svému pracovnímu zařazení vyžaduje tento pes dostatek pohybu a pracovní činnosti. Zajistěte mu pravidelné a aktivní vycházky a také dostatek podnětů pro hru. Výcvik a výchova musí být důsledné již od mladého věku, jinak může mít pes vlastní hlavu a stát se neovladatelným. Základem kvalitního výcviku je zde postupné navykání štěňat na člověka a citlivá výchova bez agrese.

Využití plemene

Belgický ovčák je dokonalým psem pro služební výcvik, osvědčil se nejen v armádě, ale také u policejních složek, jako pravý ovčák je to ale samozřejmě také výborný společník pro člověka.

Skvěle reprezentuje také při soutěžích agility a sportovních akcích, kde dokáže udivovat jak svou inteligencí, tak nečekanými fyzickými výkony.

Belgický ovčák také zachraňuje životy při lavinových či jiných závalech, je to pes záchranář, o jehož odvaze se vypráví napínavé příběhy.

Zajímavost

Z původních psů obranářů větší velikosti byli belgičtí ovčáci vyšlechtěni postupně od druhé poloviny 17. století. Výsledná podoba byla menší a prokazovala své kvality také při nahánění dobytka.

Tip: Belgický ovčák je pro vás moc velký? Hledáte menší rasu, která se hodí do bytu? Vyberte si v kategorii plemena psů toho nejlepšího parťáka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama