Historie plemene
Nepleťte si bruselského grifonka s belgickým, jedná se o rozdílná plemena, jejichž společným předkem je pes zvaný smousie. Ten je prvotním plemenem také pro některé další rasy, například brabantka. Plemeno belgický grifonek pak bylo stabilizováno díky křížení s mopsy a King Charles španěly, od kterých si přineslo především tmavou a krátkou srst, ale také typicky zploštělý čenich.
Do plemenné knihy URC byli tito psi zapsáni roku 1883 a za poměrně krátký čas si již získali velkou oblibu mezi mnoha chovateli. Jednak to bylo proto, že patřili k těm nejlepším lovcům domácí škodné, zejména krys a myší, velkou měrou se ale na vzestupu podílela také královna Marie Antoinetta, která vlastnila hned několik těchto psíků.
Stavba těla, popis
Belgický grifonek je malý pes se souměrnými končetinami, zadní jsou trochu více osvalené. Hrudník bývá většinou mírně propadlý, samozřejmě při dobré kondici psa. Velice markantním znakem je zvláštně utvářená čelist, která je ve spodní části hodně široká a zepředu zploštělá. Za chybu je považováno, když se čenich nenachází ve stejné linii jako oči, naopak je charakteristický předkus, který není považován za chybu.
Oči jsou kulaté a jiskrné, barva by měla být temně hnědá, okraje očních víček mají černou barvu. Bělmo belgických grifonků je v podstatě neviditelné. Ocas je většinou napřímený, špice směřuje směrem k zádi, ale dotýkání není povoleno. Navíc by ocas neměl být deformovaný ani stočený.
Srst bychom mohli nazvat velmi drsnou. Poměrně těsně přiléhá ke kůži a trochu se vlní. Znovu není přípustné, aby se vlnila až příliš a vytvářela kudrliny.
- Kohoutková velikost: 23-28 cm
- Váha dospělých psů: 3-6 kg
Zbarvení
Barva srsti belgických grifonků může být buď jednoduchá černá, nebo černá s pálením, avšak pálení musí představovat pouze čisté barvy. Tu a tam se objevuje také povolené zbarvení, které je laděno trochu více dohněda, často až dočervena. Každopádně chovatelé dávají přednost černým odstínům.
Charakteristické vlastnosti
Asi tím nejvýraznějším znakem belgických grifonků je jejich neutuchající temperament. Stále mají chuť dovádět a bavit své páníčky. Mnohdy jejich chování hraničí až s drzostí nebo rozpustilostí, nikdy ale ne nadmíru. Můžeme říct, že tito grifonci jsou svou povahou bezproblémoví a klidní, i přesto, že pohyb skutečně milují.
Rádi si hrají a pohybují se ve společnosti člověka, dokonce i k cizím lidem se umí chovat spořádaně. Svého pána bezmezně milují a platí to i pro zbývající členy rodiny. Nemůžeme nezmínit velkou odvahu těchto vzrůstem malých, ale srdcem velkých psíků, díky této kladné vlastnosti z nich mohou být ti nejlepší a nejostražitější hlídači.
Dalšími kladnými vlastnostmi, které konec-konců u belgického grifonka převládají, jsou učenlivost a inteligence, přizpůsobivost a rovněž nečekaná houževnatost. Vůči ostatním domácím zvířatům, ale také k menším dětem, se tito zábavní psíci chovají příkladně a jejich přítomnost jim vůbec nevadí.
Tip: Přírodní péčipro vaše čtyřnohé mazlíčky a bylinné veterinární produkty najdete u Energyvet.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-8
Výcvik, péče
Co se týče péče o belgické grifonky, můžeme začít tím, že srst až takovou pozornost nevyžaduje, každopádně se většinou trimuje. Trimování je zde dost časté, doporučuje se provádět ho alespoň dvakrát za týden pomocí speciálních chovatelských rukavic či kartáčem. Svou péči potřebují také vousy, tu a tam je pročesejte a sledujte, zda se v nich nenachází nečistoty.
Odstraňují se také chlupy kolem očí, zkracuje se srst na ocase, která inklinuje k přerůstání, a stříhají se drápky. Bohužel, i tomuto plemenu se zploštělou přední částí obličeje se nevyhýbají určité dýchací potíže, s nimiž se ale grifonek dokáže dobře sžít.
Využití plemene
Belgičtí grifonci jsou především společenskými psíky, dobře se ale osvědčili i při hlídání nebo při hubení hlodavců.
Zajímavost
- Francouzsky se belgický grifonek nazývá Grifon belge, jeho anglický název zní Belgian Griffon.
- V České republice se v současnosti nachází více než deset chovných stanic, které patří pod Klub chovatelů grifonků a brabantíků, je známý též pod zkratkou KCHGB.
Tip: Podívejte se i na ostatní plemena psů a vyberte si toho nejvhodnějšího chlupáče pro vás.