Belgicko-francouzský kadeřavý bišonek: bílý akrobat

Zdroj: Rimma Akbudak / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Podobně jako blízcí příbuzní tohoto plemene, například maltézáčci nebo boloňští psíci, je i belgicko-francouzský bišonek známý již od 15. století. První zmínky o tomto psíkovi pochází ovšem již z antické doby. Na první pohled je bišonek mazlík a slouží tak trochu jako ozdoba pro rozmarné dámy, ale také ho samozřejmě milují děti, vždyť vypadá trochu jako plyšová hračka. Je ovšem důležité zmínit, že tento pes se dříve využíval k honu a také vodní práci.

Díky své šňůrovité srsti je plemeno belgicko-francouzský bišonek dokonale přizpůsobeno právě pro speciální praktiky při honu, dnes už ovšem zcela zdomácnělo a řadí se vedle pudlů a jiných pokojových psíků k rodinným plemenům.

Poměrně běžné bylo křížení bišonka s ovčáky asijského typu tibetského teriéra, což se projevuje ještě dnes právě ve struktuře srsti, ale také v charakteru psa.

Po určité stagnaci a opomíjení plemene přišla první světová válka, která byla zlomová. Belgicko-francouzský bišonek byl po první světové válce uznán za regulérní plemeno, které je dnes respektováno chovateli po celém světě.

Stavba těla, popis

Tělo bišonka se vyznačuje vyvinutým hrudníkem, okrouhlými boky a slabinami vytaženými k břichu. Bedra jsou širší a lze je považovat za dobře osvalená. Končetiny jsou krátké, nikoliv ale vzhledem k tělu, působí celkově hbitě a pružně. Záď psa je lehce zaoblená.

Hlava má větší mozkovnu než jsou čenichové partie, obvod hlavy koresponduje s kohoutkovou výškou. Nos je okrouhlý a zcela černý, pysky tenké a černě pigmentované. Díky chocholce vypadá lebka kulatě, ale je spíše plochá. Oči by měly být pokud možno co nejtmavší, kulatého tvaru, mandlovitá barva není příliš vítána. V očích bišonka se zračí živost a značná inteligence.

Uši jsou okrouhlé, pokryté zkadeřenými dlouhými chlupy. V klidu se dotýkají hlavy, při vzrušení jsou naopak neseny více dopředu. Dosahují asi do poloviny čenichové partie.

Zuby mají normální postavení a nůžkový skus. Krk bišonka je poměrně dlouhý, nesený hrdě a vzpřímeně, do plecí se postupně rozšiřuje. Ocas je nasazený pod hřbetní linií, v klidu je nesený nadzvednutý a zahnutý. Nedoporučuje se jeho kupírování, kůže by se totiž neměla překlápět, a to ani v případě, že dlouhá srst spadá až na hřbet.

Belgicko-francouzský bišonek má silnější tlapy s černými drápky. Srst má jemnou konzistenci, působí až hedvábně, jednotlivé proudy chlupů tvoří téměř až vývrtky. Délka chlupů je 5-10 centimetrů. Úpravy srsti se provádí pouze u čenichových partií a tlapek.

  • Kohoutková výška dospělého psa: maximálně 30 cm

Zbarvení

Se zbarvením je to u bišonka velmi jednoduché, uznává se pouze čistě bílé.

Charakteristické vlastnosti

Bišonek je plemeno živé, hravé a nadměrně inteligentní. Všechny tyto vlastnosti pak dohromady tvoří nezaměnitelnou povahu, vyznačující se bystrostí a potřebou neustále něco zkoumat, pořád být v pohybu. Stále ještě se u něj projevují některé ochranitelské pudy, přesto je tento pes v rodině velmi přátelský a vstřícný také k malým dětem. Ty si ho oblíbí zcela nesporně, je to skutečný mazlík, stvořený k rozmazlování a lásce.

K ostatním zvířatům v domácnosti se chová francouzsko-belgický bišonek dobře a rozhodně nevyhledává konflikty. Právě naopak, nejvíce ho uspokojí společnost, ať už lidí nebo zvířat. Nesnáší samotu a nudu, pokud ho necháte kupříkladu zavřeného samotného v místnosti, můžete po návratu se zděšením zjistit, že všechny záclony jsou rozedrané, nábytek je poškrábaný.

Bišonek se díky své vysoké inteligenci rychle učí a dokáže se přizpůsobit bytovým podmínkám, jen nezapomínejte na to, aby měl vždy zajištěn dostatek zábavy a společnosti. Každý chovatel rovněž ocení bišonkovu odolnost a velmi dobrou imunitu. Dokáže dosud skvěle odolávat chorobám, což je dáno především nepřešlechtěností a minimálními zásahy do standardů.

Tohle malé plemeno psa má dobře rozvinutý hlídací pud, což může být někdy v bytových podmínkách nepříjemné. Naštěstí se ale bišonek neprojevuje příliš hlasitým a agresivním štěkáním a jeho potřeba hlídat se dá odnaučit.

Zdroj: tilo / 123RF.com

Březost

Štěňata bišonka jsou již od narození velice vitální a pokud se jim dá správná nutriční výživa, výborně prospívají a rychle rostou. Vzhledem k dospělé velikosti se rodí štěňata nepoměrně velká, mohou dosahovat váhy až kolem 25 dekagramů.

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Nejdůležitější součástí péče je u bišonka samozřejmě starost o srst. Ta by měla být pročesávána pokud možno každý den a zastřihována alespoň jednou za tři měsíce. Nejlépe pak v psích salonech, kde pracují odborníci, kteří znají pravidla a standardizace střihu tohoto plemene. Dále je nutné kontrolovat délku srsti kolem očí a v případě potřeby ji rovněž zastřihnout. To samé platí také pro tlapky a meziprstní prostory, ve kterých se mohou objevovat přerostlé chlupy. Podobné je to i s končetinami, kterým dlouhá srst rozhodně příliš nesvědčí, může dokonce narůst tak, že brání psíkovi v pohybu.

Bišonek není přehnaně náročný na prostor, jen vyžaduje dostatek hraček a rozptýlení. Pokud ho vezmete na procházku ven, nemusí se jednat o dlouhé hodiny, ale postačí jen krátký čas na venčení.

Využití plemene

Již jsme si řekli, že francouzsko-belgický bišonek býval kdysi výborným honicím a vodním psem. To už dnes ale neplatí, plemeno se zařadilo jednoznačně mezi rodinné mazlíky a malé společenské psíky, kteří umí pobavit všechny přítomné a dělají to velmi rádi. Výborně se hodí také na závody psí agility, kdy dokážou výborně zdolávat i ty nejnáročnější překážky, jako jsou různé tunely, lávky či přeskoky. Pro své skvělé pohybové schopnosti je bišonek již od dávných dob využíván také jako pes akrobatický.

Zajímavost

Objevují se zmínky o tom, že bišonek se vyskytoval již na trůnu legendární egyptské královny Kleopatry, což dokazují především autentické obrazy a zdobení na sarkofázích, které se z této doby dochovaly. Samotná Kleopatra zřejmě vlastnila jednoho či dokonce více těchto psíků.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.