Historie plemene
Podobně jako blízcí příbuzní tohoto plemene, například maltézáčci nebo boloňští psíci, je i belgicko-francouzský bišonek známý již od 15. století. První zmínky o tomto psíkovi pochází ovšem již z antické doby. Na první pohled je bišonek mazlík a slouží tak trochu jako ozdoba pro rozmarné dámy, ale také ho samozřejmě milují děti, vždyť vypadá trochu jako plyšová hračka. Je ovšem důležité zmínit, že tento pes se dříve využíval k honu a také vodní práci.
Díky své šňůrovité srsti je plemeno belgicko-francouzský bišonek dokonale přizpůsobeno právě pro speciální praktiky při honu, dnes už ovšem zcela zdomácnělo a řadí se vedle pudlů a jiných pokojových psíků k rodinným plemenům.
Poměrně běžné bylo křížení bišonka s ovčáky asijského typu tibetského teriéra, což se projevuje ještě dnes právě ve struktuře srsti, ale také v charakteru psa.
Po určité stagnaci a opomíjení plemene přišla první světová válka, která byla zlomová. Belgicko-francouzský bišonek byl po první světové válce uznán za regulérní plemeno, které je dnes respektováno chovateli po celém světě.
Stavba těla, popis
Tělo bišonka se vyznačuje vyvinutým hrudníkem, okrouhlými boky a slabinami vytaženými k břichu. Bedra jsou širší a lze je považovat za dobře osvalená. Končetiny jsou krátké, nikoliv ale vzhledem k tělu, působí celkově hbitě a pružně. Záď psa je lehce zaoblená.
Hlava má větší mozkovnu než jsou čenichové partie, obvod hlavy koresponduje s kohoutkovou výškou. Nos je okrouhlý a zcela černý, pysky tenké a černě pigmentované. Díky chocholce vypadá lebka kulatě, ale je spíše plochá. Oči by měly být pokud možno co nejtmavší, kulatého tvaru, mandlovitá barva není příliš vítána. V očích bišonka se zračí živost a značná inteligence.
Uši jsou okrouhlé, pokryté zkadeřenými dlouhými chlupy. V klidu se dotýkají hlavy, při vzrušení jsou naopak neseny více dopředu. Dosahují asi do poloviny čenichové partie.
Zuby mají normální postavení a nůžkový skus. Krk bišonka je poměrně dlouhý, nesený hrdě a vzpřímeně, do plecí se postupně rozšiřuje. Ocas je nasazený pod hřbetní linií, v klidu je nesený nadzvednutý a zahnutý. Nedoporučuje se jeho kupírování, kůže by se totiž neměla překlápět, a to ani v případě, že dlouhá srst spadá až na hřbet.
Belgicko-francouzský bišonek má silnější tlapy s černými drápky. Srst má jemnou konzistenci, působí až hedvábně, jednotlivé proudy chlupů tvoří téměř až vývrtky. Délka chlupů je 5-10 centimetrů. Úpravy srsti se provádí pouze u čenichových partií a tlapek.
- Kohoutková výška dospělého psa: maximálně 30 cm
Zbarvení
Se zbarvením je to u bišonka velmi jednoduché, uznává se pouze čistě bílé.
Charakteristické vlastnosti
Bišonek je plemeno živé, hravé a nadměrně inteligentní. Všechny tyto vlastnosti pak dohromady tvoří nezaměnitelnou povahu, vyznačující se bystrostí a potřebou neustále něco zkoumat, pořád být v pohybu. Stále ještě se u něj projevují některé ochranitelské pudy, přesto je tento pes v rodině velmi přátelský a vstřícný také k malým dětem. Ty si ho oblíbí zcela nesporně, je to skutečný mazlík, stvořený k rozmazlování a lásce.
K ostatním zvířatům v domácnosti se chová francouzsko-belgický bišonek dobře a rozhodně nevyhledává konflikty. Právě naopak, nejvíce ho uspokojí společnost, ať už lidí nebo zvířat. Nesnáší samotu a nudu, pokud ho necháte kupříkladu zavřeného samotného v místnosti, můžete po návratu se zděšením zjistit, že všechny záclony jsou rozedrané, nábytek je poškrábaný.
Bišonek se díky své vysoké inteligenci rychle učí a dokáže se přizpůsobit bytovým podmínkám, jen nezapomínejte na to, aby měl vždy zajištěn dostatek zábavy a společnosti. Každý chovatel rovněž ocení bišonkovu odolnost a velmi dobrou imunitu. Dokáže dosud skvěle odolávat chorobám, což je dáno především nepřešlechtěností a minimálními zásahy do standardů.
Tohle malé plemeno psa má dobře rozvinutý hlídací pud, což může být někdy v bytových podmínkách nepříjemné. Naštěstí se ale bišonek neprojevuje příliš hlasitým a agresivním štěkáním a jeho potřeba hlídat se dá odnaučit.

Březost
Štěňata bišonka jsou již od narození velice vitální a pokud se jim dá správná nutriční výživa, výborně prospívají a rychle rostou. Vzhledem k dospělé velikosti se rodí štěňata nepoměrně velká, mohou dosahovat váhy až kolem 25 dekagramů.
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Nejdůležitější součástí péče je u bišonka samozřejmě starost o srst. Ta by měla být pročesávána pokud možno každý den a zastřihována alespoň jednou za tři měsíce. Nejlépe pak v psích salonech, kde pracují odborníci, kteří znají pravidla a standardizace střihu tohoto plemene. Dále je nutné kontrolovat délku srsti kolem očí a v případě potřeby ji rovněž zastřihnout. To samé platí také pro tlapky a meziprstní prostory, ve kterých se mohou objevovat přerostlé chlupy. Podobné je to i s končetinami, kterým dlouhá srst rozhodně příliš nesvědčí, může dokonce narůst tak, že brání psíkovi v pohybu.
Bišonek není přehnaně náročný na prostor, jen vyžaduje dostatek hraček a rozptýlení. Pokud ho vezmete na procházku ven, nemusí se jednat o dlouhé hodiny, ale postačí jen krátký čas na venčení.
Využití plemene
Již jsme si řekli, že francouzsko-belgický bišonek býval kdysi výborným honicím a vodním psem. To už dnes ale neplatí, plemeno se zařadilo jednoznačně mezi rodinné mazlíky a malé společenské psíky, kteří umí pobavit všechny přítomné a dělají to velmi rádi. Výborně se hodí také na závody psí agility, kdy dokážou výborně zdolávat i ty nejnáročnější překážky, jako jsou různé tunely, lávky či přeskoky. Pro své skvělé pohybové schopnosti je bišonek již od dávných dob využíván také jako pes akrobatický.
Zajímavost
Objevují se zmínky o tom, že bišonek se vyskytoval již na trůnu legendární egyptské královny Kleopatry, což dokazují především autentické obrazy a zdobení na sarkofázích, které se z této doby dochovaly. Samotná Kleopatra zřejmě vlastnila jednoho či dokonce více těchto psíků.
Tip: Další malá i velká plemena psů najdete zde.