Bělásek požírá brukvovité rostliny
Kouzelný motýl bílé barvy, jehož křídla zdobí drobné tmavé detaily – takový je bělásek zelný. V našich končinách si však málokdo cení jeho krásy. Tento motýl je současně i nepříjemným škůdcem. Rád si totiž pochutná na zelenině pěstované na poli či v zahrádce.
Krásný motýlek, ale také škůdce úrody
Bělásek zelný (Pieris brassicae) se přirozeně vyskytuje v Evropě, na severu Afriky a v Asii. Můžete se s ním setkat na loukách a pastvinách, v polích, parcích a zahradách, všude tam, kde je dostatek potravy. Dokáže se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám. Vyskytuje se proto v nížinách i v horských oblastech. Běláska poznáte na první pohled.
V Čechách si jej nemůžete splést s jiným motýlem. Křídla běláska dosahují rozpětí 5 – 6,5 centimetrů. Na vrchní straně jsou zbarvena do běla, na koncích do černa. Spodní strana křídel je mírně nažloutlá. Samice jsou zbarvené o něco pestřeji než samečkové. Na samičích křídlech lze zpozorovat ještě dvě další tmavé skvrny. Hojně rozšířené jsou i ostatní druhy bělásků. Těm však toto tmavé zbarvení chybí.
Vývoj a potrava bělásků
Bělásek zelný se živí brukvovitými rostlinami, ať už pěstovanými či planými. Rád hoduje na zelí, kapustě, květáku, brokolici nebo na kedlubnách. Plody a listy rostlin slouží housenkám běláska jako zdroj obživy od jara až do zimy. Bělásek zelný každoročně stihne své řady rozšířit o dvě až tři nové generace. První housenky se líhnou na jaře – od dubna do června, druhé během léta – v červenci a srpnu.
Kolonie bělásků je schopná zničit úrodu nejednoho zemědělce. Nejenže se na ní živí, ale také ji znehodnocuje svým trusem. Rostliny běláskům zelným slouží pro kladení vajíček, ze kterých se líhnou housenky (žluté barvy s černými skvrnami). Proměna larvy běláska zelného v dospělého motýla trvá přibližně jeden měsíc.
Až housenka doroste do velikosti 4 – 5 centimetrů, zakuklí se. Toto kuklení probíhá u bělásků často hromadně. Samička běláska zelného je schopna najednou snést až 300 vajíček. Jednotlivé larvy se ve snůškách od sebe příliš neoddělují. Zajímavostí může být i fakt, že se díky konzumaci brukvovitých rostlin v těle bělásků hromadí odpudivé a jedovaté látky, kterými zapáchají. Chrání se tak před některými druhy ptáků, pro které představují potenciální potravu. Housenky běláska jsou i přesto vítaným pokrmem pro lumčíka žlutonohého, který se živí hemolymfou a tukem z jejich těl.
Běláska odeženete aromatickými rostlinami
Jak běláska zelného dostat pryč ze zahrádky? Pokud vám páchá velké škody na úrodě, můžete jeho housenky ručně sesbírat či využít odpudivých vlastností aromatických rostlin, konkrétně rozmarýnu či mateřídoušky, které běláska spolehlivě vyženou.
Tip: Prohlédněte si i ostatní úžasné živočichy a zjistěte mnoho zajímavých informací z živočišné říše.