Bedlington teriér: temperamentní pes v rouše beránčím

Fotografie: bedlington teriér
Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Věřili byste tomu, že tento noblesní a něžně vypadající psík, který na první pohled připomíná ovečku, co se zatoulala ze svého stáda, byl ještě poměrně nedávno, tedy na konci 19. století, ostrým psem horníků v Northumberlandské oblasti nacházející se na hranici mezi Anglií a Skotskem? Ano, je tomu tak, plemeno sloužilo především k lovu krys, a když se podíváte na tvar jeho těla, asi vám ihned dojde proč.

Z rasy teriéra dandie dimonta se začal bedlington oddělovat díky spojení s vipetem. Ten ho zjemnil a také odlehčil, rovněž došlo k prodloužení končetin. Bedlington teriér se stal rychlejší a mohl v tuto chvíli lovit také zajíce a divoké králíky.

Na výstavách se bedlington teriér objevil poprvé v roce 1870 a nebylo to nikde jinde, než právě v Bedlingtonu. Ve své moderní podobě se ovšem ukázal až roku 1895.

Stavba těla, popis

Tělo bedlingtona je štíhlé a pružné, dobře osvalené, hřbet vytváří přirozený oblouk. Hlava je úzká, ale hlubší, pokrytá jemnou chocholkou bílé srsti. Čelist se postupně zužuje, nozdry jsou poměrně výrazné a dobře vyznačené, kontrastující. Oči označme za malé, široko od sebe posazené, mají tvar trojúhelníku, mohou mít tmavou barvu, jantarový odstín nebo odstín oříškový.

Uši mají tvar jako lískový ořech, jsou nízko nasazené a přiléhají k hlavě. Zuby jsou překvapivě velké a silné, zasazené kolmo s nůžkovým skusem. Končetiny se vyznačují délkou a svalnatostí, kdy pánevní jsou delší a mohutnější. Tlapy jsou rovněž podlouhlé, skoro až zaječí, se silnými polštářky, které jsou sevřené.

Ocas je středně dlouhý, u kořene silný, elegantně prohnutý a nízko nesený, postupně se zužuje. Srst má charakteristickou hedvábnost, je hustá, trochu připomíná cupaninu, není ale drátovitá. Má tendenci se kroutit, především pak na hlavě a na nohách.

  • Velikost psa v kohoutku: cca 40 cm
  • Velikost feny v kohoutku: cca 38 cm
  • Tělesná hmotnost: 8-11 kg

Zbarvení

  • Modré
  • Játrově hnědé
  • Pískové
  • Vždy s tříslově zbarvenými odznaky nebo bez nich

U modrých jedinců a modrých s pálením musí být černý nos, hnědí a pískoví mají nos hnědý.

Charakteristické vlastnosti

Bedlington teriér je v současnosti více než lovcem skvělým společníkem člověka, který se projevuje přátelskou povahou, ale jen když je dobře vychováván a cvičen, a jenom tehdy, když mu dáte dostatek pohybu a také jistou samostatnost v rozhodování. V některých situacích nezapře svou poněkud horkou krev teriéra lovce.

Je bystrý, rychlý a hbitý, jakmile spatří pohybující se předmět nebo i menší zvíře, ihned se na ně vrhá. Takže pozor s dalšími domácími mazlíčky, jako jsou třeba morčata a králíci, mohli byste zaplakat nad jejich ztrátou zardoušením.

K dětem umí být bedlington velice něžný, stejně jako ke svému dospělému pánovi, chce to ovšem naučit také potomky určitému zacházení. Pokud se budou k tomuto teriérovi chovat ne právě ohleduplně, může dokonce i zaútočit. Obecně se dá o tomto plemenu říct, že pro nějaké to kousnutí nejde daleko a vždy si dobře stráží své soukromí. Proto je neocenitelným hlídačem, který se nebojí vůbec ničeho.

Vzhledem k dominantní povaze se bedlington teriér příliš dobře nesnáší s dalšími psy a bývá k nim dosti agresivní. Výchova je zde nesmírně důležitá a plemeno je vhodné spíše pro zkušené chovatele psů. Vzhledem k opravdu velké potřebě aktivity by měl být majitel také sportovec.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

Plemeno bedlington teriér je obzvláště náročné na péči o srst. Musí se v podstatě každý den udržovat v co nejlepší kondici česáním a trimováním, ale také vyžaduje poměrně náročný střih. Jen opravdu poučení nebo zkušení chovatelé zvládnou takto náročnou každodenní péči. Není to ale jen o znalosti, ale také o časové náročnosti. Možná mnohem schůdnější možností je návštěva speciálního psího salonu, ten ale zajisté něco stojí.

Bedlington potřebuje pohyb, pohyb a ještě jednou pohyb, neustálé podněty a také určitou toleranci při výcviku. Může se projevovat dosti svéhlavě, a pokud mu zadáte úkol či příkaz, který mu není právě po chuti, jednoduše ho nesplní. Na druhé straně budete mít při správném vedení věrného a čilého psíka nevšedního vzhledu, který vám ohlídá váš domov. Plemeno ale není příliš vhodné pro začátečníky.

Využití plemene

V minulosti se bedlington teriér používal především k lovu krys a dalších hlodavců, ale také lišek, zajíců, králíků či dokonce jezevců. V současné době je to rodinný pes, který ale není až takovým mazlíkem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud se seznamujete s tímto novým psím jedincem například u známých, nežeňte se hned do mazlení a hlazení.

Přesto, že je velmi aktivní, není až tak vhodný pro soutěže agility, pro svou občasnou svéhlavost a nepředvídatelnost.

Zajímavost

Bedlington je jedno z nejstarších plemen teriérů, první zmínky o něm jsou již více než 200 let staré.

Tip: Prohlédněte si také jiná zajímavá plemena psů. Najdete tam mazlíky do bytu i hlídače k domu.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama