Beauceron: pracovitý pes z Francie

Zdroj: jpchret / 123RF.com

Reklama

Skupina I. – Ovčáčtí a pastevečtí psi, sekce 1 – Ovčácký pes, plemeno s pracovní zkouškou

Historie plemene

Beauceron je poměrně staré plemeno ovčáckého psa, které se objevilo ve francouzské oblasti Beauce již v 15. století.

Pro chov ovcí se vždy využívaly a využívají dva základní typy psů. Jsou to psi pastevečtí, kteří stádo chrání před šelmami a jiným nebezpečím a psi ovčáčtí, kteří se stádem dokážou pracovat. To znamená, že ho udržují pohromadě, převádí ho z místa na místo a také shání zbloudilé ovečky. Plemeno beauceron je spojením obou těchto předpokladů, zároveň ho můžeme považovat za jakéhosi křížence mezi německým ovčákem, pasteveckým psem dogovitého původu a ryze ovčáckým psem.

Přes svou odlišnost původu byli tito ovčáčtí psi považováni za jediné plemeno společně s briardem, a v důsledku toho byli také společně registrováni chovatelským klubem, a to již na počátku 20. století. Standard plemene byl sepsán již v roce 1863, v roce 1911 pak vznikl dokonce klub přátel plemene beauceron.

Stavba těla, popis

Tělo beaucerona se jeví proporcionálně, vyznačuje se poměrně rovným hřbetem s dobře značeným kohoutkem. U pánevních končetin se nachází na vnitřní straně dvojité paspárky. Hrudní končetiny jsou suše osvalené, rovné při pohledu z kterékoliv strany.

Hlava je dlouhá, s proporcemi, dobře klenutá, lze na ní spatřit patrný týlní hrbol. Nos je černý, tvarem i velikostí odpovídá čenichu. Oči jsou horizontálně uložené, vždy mají tmavou barvu, která by neměla být světlejší, než je odstín lískového ořechu.

Uši jsou vysoko posazené, ploché a spíše kratší délky, přiléhají k hlavě podobně jako například u rotvajlera. Zuby jsou silné s nůžkovitým skusem, řezáky horní čelisti zakrývají řezáky dolní.

Tlapy bychom mohli označit za silné a kulaté. Drápy jsou černé barvy, polštářky tvrdé, ale přitom pružné. Ocas se nekupíruje, je dlouhý a hluboko nesený, na konci se stáčí do tvaru písmene J.

Srst na hlavě i na celém těle je dosti krátká, ale silná a hustá. Přiléhá těsně k tělu a délka jednotlivých chlupů dosahuje asi 3-4 cm.

  • Velikost psa v kohoutku: 65-70 cm
  • Velikost feny v kohoutku: 60-67 cm

Zbarvení

  • Černé s pálením
  • Čistá černá barva
  • Červené veverkové pálení
  • Šedé zbarvení
  • Černá s červenou

Charakteristické vlastnosti

Povaha beaucerona je klidná a inteligentní, je samostatný a velice odvážný. Z toho vyplývá, že je jako stvořený k hlídání majetku. Pes si velmi rychle zvykne na celou rodinu, děti často doslova miluje. Někdy se na svém pánovi může stát dokonce trochu závislým. Na druhou stranu může být k cizím lidem někdy nedůvěřivý. To platí také pro jiné psy, především samce, ke kterým se může chovat dominantně.

Se správným vedením a pevnou rukou chovatele je ovšem tento pes dokonalým partnerem především pro sportovně založené rodiny. Bude vás překvapovat svou chytrostí, silou a nezdolnou pracovitostí.

Zdroj: jpchret / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Beauceron vyžaduje velmi kvalitní výcvik a správnou výchovu. Je to silný pes, proto využijte při jeho tréninku náležitých překážek, ať už přírodních nebo uměle vytvořených, a neustále podporujte rozvoj a správnou kondici jeho svalstva. Při horší nebo žádné výchově se může stát, že bude agresivní nejen vůči jiným zvířatům, ale také k lidem.

Pečovat o srst beaucerona není těžké a stačí kartáčování v období línání. Hlavní je dostatek pohybu a volnosti, dokonce lze toto plemeno využít také do částečného tahu, například ke kolu.

Využití plemene

Již v dávných dobách bylo plemeno využíváno ve Francii k práci s ovcemi, dokázalo zajistit jak jejich bezpečí, tak také efektivní pastvu. Dnes je to ovšem stále více společenská rasa, která ráda žije s člověkem. Beauceron se hodí pro svou vysokou inteligenci na nejrůznější soutěže, je to dokonalý hlídač, který hlásí výrazným štěkotem a zloději si jistě velmi rychle rozmyslí návštěvu vašeho pozemku.

Beaucerona využívají také záchranáři a podobné složky jako spolehlivého pracovního a služebního psa.

Zajímavost

Beauceron je ve Francii považován za národního psa a používají ho zdejší vojenské, policejní a záchranářské složky. Jinak ale není plemeno ve světě dosud tolik známé.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.