Beauceron: pracovitý pes z Francie

Fotografie: Beauceron
Zdroj: jpchret / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Beauceron je poměrně staré plemeno ovčáckého psa, které se objevilo ve francouzské oblasti Beauce již v 15. století.

Pro chov ovcí se vždy využívaly a využívají dva základní typy psů. Jsou to psi pastevečtí, kteří stádo chrání před šelmami a jiným nebezpečím a psi ovčáčtí, kteří se stádem dokážou pracovat. To znamená, že ho udržují pohromadě, převádí ho z místa na místo a také shání zbloudilé ovečky. Plemeno beauceron je spojením obou těchto předpokladů, zároveň ho můžeme považovat za jakéhosi křížence mezi německým ovčákem, pasteveckým psem dogovitého původu a ryze ovčáckým psem.

Přes svou odlišnost původu byli tito ovčáčtí psi považováni za jediné plemeno společně s briardem, a v důsledku toho byli také společně registrováni chovatelským klubem, a to již na počátku 20. století. Standard plemene byl sepsán již v roce 1863, v roce 1911 pak vznikl dokonce klub přátel plemene beauceron.

Stavba těla, popis

Tělo beaucerona se jeví proporcionálně, vyznačuje se poměrně rovným hřbetem s dobře značeným kohoutkem. U pánevních končetin se nachází na vnitřní straně dvojité paspárky. Hrudní končetiny jsou suše osvalené, rovné při pohledu z kterékoliv strany.

Hlava je dlouhá, s proporcemi, dobře klenutá, lze na ní spatřit patrný týlní hrbol. Nos je černý, tvarem i velikostí odpovídá čenichu. Oči jsou horizontálně uložené, vždy mají tmavou barvu, která by neměla být světlejší, než je odstín lískového ořechu.

Uši jsou vysoko posazené, ploché a spíše kratší délky, přiléhají k hlavě podobně jako například u rotvajlera. Zuby jsou silné s nůžkovitým skusem, řezáky horní čelisti zakrývají řezáky dolní.

Tlapy bychom mohli označit za silné a kulaté. Drápy jsou černé barvy, polštářky tvrdé, ale přitom pružné. Ocas se nekupíruje, je dlouhý a hluboko nesený, na konci se stáčí do tvaru písmene J.

Srst na hlavě i na celém těle je dosti krátká, ale silná a hustá. Přiléhá těsně k tělu a délka jednotlivých chlupů dosahuje asi 3-4 cm.

  • Velikost psa v kohoutku: 65-70 cm
  • Velikost feny v kohoutku: 60-67 cm

Zbarvení

  • Černé s pálením
  • Čistá černá barva
  • Červené veverkové pálení
  • Šedé zbarvení
  • Černá s červenou

Charakteristické vlastnosti

Povaha beaucerona je klidná a inteligentní, je samostatný a velice odvážný. Z toho vyplývá, že je jako stvořený k hlídání majetku. Pes si velmi rychle zvykne na celou rodinu, děti často doslova miluje. Někdy se na svém pánovi může stát dokonce trochu závislým. Na druhou stranu může být k cizím lidem někdy nedůvěřivý. To platí také pro jiné psy, především samce, ke kterým se může chovat dominantně.

Se správným vedením a pevnou rukou chovatele je ovšem tento pes dokonalým partnerem především pro sportovně založené rodiny. Bude vás překvapovat svou chytrostí, silou a nezdolnou pracovitostí.

Zdroj: jpchret / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Beauceron vyžaduje velmi kvalitní výcvik a správnou výchovu. Je to silný pes, proto využijte při jeho tréninku náležitých překážek, ať už přírodních nebo uměle vytvořených, a neustále podporujte rozvoj a správnou kondici jeho svalstva. Při horší nebo žádné výchově se může stát, že bude agresivní nejen vůči jiným zvířatům, ale také k lidem.

Pečovat o srst beaucerona není těžké a stačí kartáčování v období línání. Hlavní je dostatek pohybu a volnosti, dokonce lze toto plemeno využít také do částečného tahu, například ke kolu.

Využití plemene

Již v dávných dobách bylo plemeno využíváno ve Francii k práci s ovcemi, dokázalo zajistit jak jejich bezpečí, tak také efektivní pastvu. Dnes je to ovšem stále více společenská rasa, která ráda žije s člověkem. Beauceron se hodí pro svou vysokou inteligenci na nejrůznější soutěže, je to dokonalý hlídač, který hlásí výrazným štěkotem a zloději si jistě velmi rychle rozmyslí návštěvu vašeho pozemku.

Beaucerona využívají také záchranáři a podobné složky jako spolehlivého pracovního a služebního psa.

Zajímavost

Beauceron je ve Francii považován za národního psa a používají ho zdejší vojenské, policejní a záchranářské složky. Jinak ale není plemeno ve světě dosud tolik známé.

Skupina I. – Ovčáčtí a pastevečtí psi, sekce 1 – Ovčácký pes, plemeno s pracovní zkouškou

Tip: Beauceron není to co hledáte? Pak nakoukněte do rubriky plemena psů a najděte si toho svého parťáka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama