Bearded kolie: veselý vousáč s přátelskou povahou

Fotografie: Bearded kolie
Zdroj: Alec Plunkett / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Předci dnešních ovčáků, které představoval kromě bearded kolie také bobtail, se dostali na britské ostrovy pravděpodobně už v 6. tisíciletí před naším letopočtem. Přivedli je zřejmě dávní kočovní pastevci, kteří pocházejí z východu a asijských končin. V současné době se dá o bearded kolii říct, že se přizpůsobila podnebí a terénu Skotské vysočiny na západě, tedy West Highlands. Zdejší krajina je značně neschůdná a pokrývá ji spousta kapradí, od psa tedy byla vyžadována velká hbitost a obratnost, samozřejmě především při hlídání ovcí.

Přes svou dlouhou historii uznal bearded kolii anglický klub chovatelů Englisch Kennel Club jako samostatné plemeno až v roce 1944, tedy v období, kdy už pomalu ale jistě ztrácela své typické uplatnění při hlídání ovcí. Mimo svou původní vlast se tak vousatá kolie stala především psem do společnosti a rodiny.

Stavba těla, popis

Tělo určuje rovný hřbet, žebra jsou dobře klenutá, hrudník lze označit za hluboký a rozměrný. Bearded kolie má proporční hlavu k celkové velikosti trupu, lebka je široká, plochá a hranatá. Nos je rovněž velký, hranatý, většinou černý. Oči ladí s barvou srsti, jsou velké a posazené poměrně široko od sebe. Mají vnímavý a jemný výraz.

Uši jsou středně velké v poměru k tělu, sklopené, při rozrušení se zvedají. Vousatá kolie má silné a velké zuby s dokonalým nůžkovým skusem.

Tlapy jsou oválné a celková stavba končetin je svalnatá, s dobře skloněnými koleny. Mezi polštářky tlap se nalézá dobré osrstění. Ocas bývá většinou nasazený dosti nízko, nemá zatočení a je dlouhý tak, aby dosáhl k hleznům. Je také bohatě osrstěný a charakteristikou se stal jakýsi háček na jeho konci.

Srst je takzvaně dvojitá, s uzavřenou a bohatou podsadou, svrchní vrstva srsti je plochá, drsná a velmi huňatá. Z dolních pysků a brady vyrůstají ony typické vousy, které tomuto plemenu daly také jeho přízvisko, tedy „bearded“- vousatá.

  • Kohoutková výška psa: 52-56 cm
  • Kohoutková výška feny: 50-53 cm

Zbarvení

Bílé znaky bývají nejčastěji v obličejové partii, na špičce ocasu, na hrudi, na končetinách, na krku a tlapách, nebo tvoří lysinku na hlavě. Nejčastější zbarvení bearded kolie jsou následující:

  • Červeně plavé
  • Břidlicové
  • Černé
  • Modré
  • Všechny odstíny šedé
  • Pískové a hnědé s bílými znaky i bez nich

Charakteristické vlastnosti

Bearded kolie je především velmi agilní plemeno, miluje aktivitu a činorodost. Původně je to vynalézavý a vytrvalý ovčácký pes, který se ale pozvolna proměnil v dokonalého společníka vhodného do bytu, domečku a především do společnosti lidí. Na člověka si však může vytvořit až nebezpečnou závislost, a pokud je nucen žít v boudě nebo odděleně, mnohdy citově strádá.

Pokud se mu ale budete dostatečně věnovat, bude vám odměnou věrnost, láska, kamarádství a spousta zábavných kousků, kterými vousatá kolie rozhodně nešetří. I proto je hvězdou nejrůznějších klání a soutěží, které se zaměřují zejména na agilitu.

O tomto plemenu se dá klidně říct, že má radost ze života. Projevuje se to tím, že vnímá neustále nové podněty, stále si hledá nějakou zábavu a je nesmírně činorodé. Bearded kolie je vnímavá k lidem a snášenlivá k dalším zvířatům.

Zdroj: Jackie / Jacqueline Bankl / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

Alespoň základní výcvik je u tohoto plemena nutný, doslova si žádá především hodně pohybu s pánem, různé překážky a nástrahy, které musí řešit. Je to pes pracovitý a práci vyžaduje.

Hlavní starostí chovatele se zde stává srst. Péče o ní patří k těm nejnáročnějších a je potřeba používat kvalitní kartáč i několikrát za týden. Ale výsledky pak stojí za to, z bearded kolie se může stát nejen šampion agility, ale také hvězda estetických výstav.

Podobně jako o srst na těle, tak je nutné pečovat o vousy, které koneckonců patří k hlavním znakům plemena. Především dbejte na jejich pročesávání, aby se neslepovaly a necuchaly.

Bearded kolie není pes pro pecivály. Měli by si ji pořizovat jen lidé, kteří to myslí vážně a jsou sportovně založení. Na škodu nejsou určité zkušenosti s výcvikem. Pokud bude mít vaše kolie dost pohybu a umožníte jí různé pestré aktivity, budete se bavit stejně jako ona.

Využití plemene

Dříve se plemeno využívalo k hlídání ovcí, především na vysočině ve Skotsku, kde se tato tradice vlastně zachovala dodnes, i když v menší míře. Ve zbytku světa je však bearded kolie považována spíše za společenské plemeno a mistra různých závodních disciplín zaměřených na agilitu.

Zajímavost

Své jméno získala vousatá kolie, bearded collie, podle typické černohlavé skotské ovce „colley“.

Ve 20. století toto plemeno téměř vymřelo, ale naštěstí se několik jedinců zachránilo a z nich vznikl základ nového poválečného chovu.

Tip: Nakoukněte do rubriky plemena psů a vyberte si – hlídače nebo mazlíka – podle vašeho gusta.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama