Bazilišek je ještěr podobný drakovi
S baziliškem je spojena řada legend a pověstí. Bazilišek zelený, o němž mluví báje a fantasy literatura, má podobu hada či draka s dlouhým ocasem. Připomíná tak nebezpečné jedovaté zvíře, které je schopné probodnout i jezdce na koni. Naštěstí se není čeho bát. Skutečný bazilišek je docela jiný.
Žije v tropických deštných pralesech
Bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons), který patří mezi leguánovité ještěry, je výborným běžcem, plavcem i potápěčem. Díky svému dlouhému ocasu často dosahuje délky až 80 centimetrů. Ocas však zabírá až dvě třetiny tělesné délky. Bazilišek se pyšní výraznou zelenou barvou, která mu ve volné přírodě poskytuje dokonalé krytí před případnými nepřáteli. Bazilišek zelený obývá kontinent Jižní Ameriky. Můžete se s ním setkat zejména v křovinách tropických deštných pralesů. Lze jej také spatřit na nízkých stromech či v blízkosti řek a jezer.
Bazilišci skvěle plavou i běhají
Jak bazilišek vypadá? Jak se chová? Nač nezapomenout při pořízení tohoto živočicha do terária? Bazilišek je jasně zelený. Na jeho kůži se vyskytují i bílé a světle modré nepravidelné skvrny. Postava je charakteristická vysokým hřebenem, dvojitou přilbou a dlouhým ocasem, který baziliškovi pomáhá udržovat rovnováhu při pohybu. Díky svým dlouhým zadním nohám s kožními lemy dokáže běhat rychlostí až 10 kilometrů za hodinu, a to nejen po souši, ale i po vodní hladině. Zajímavostí je, že bazilišek zelený vydrží pod vodou až neuvěřitelných 30 minut. Bazilišci se dožívají věku 10 až 20 let. Pohlavně dospívají přibližně ve dvou letech.
Samice klade v průměru 10 vajec, ze kterých se zhruba během 100 dní vylíhnou mladí bazilišci. V přírodě svá vejce zahrabává do země. V zajetí se líhnou v inkubátoru. Bazilišci zelení jsou často chováni v zoologických zahradách a v domácích teráriích. Jednoznačně se řadí mezi velmi oblíbené ještěry, které si dnes můžete běžně pořídit. Teritorium baziliška zeleného je v přírodě velké až 1 km². Zahrnuje stromy, jezera, řeky, louky, zkrátka veškerý prostor. Bazilišek zelený je velmi aktivní tvor, který se pohybuje především během dne. V noci spí na koncích větví a v korunách stromů. Bazilišci žijí ve skupinách a patří mezi plaché živočichy. Dorozumívají se pokyvováním hlavy. Bazilišek zelený s chutí konzumuje různé cvrčky, sarančata, žížaly, červy či pavouky. Pochutná si však i na sladkém ovoci.
Výbava terária pro baziliška
Pokud se rozhodnete pro chov baziliška zeleného doma, zvolte pro něj terárium o délce alespoň 120 centimetrů. Terárium vybavte porostem vhodným ke schovávání i šplhání. Nezapomeňte na misku s vodou ke koupání. V teráriu udržujte vlhkost v rozmezí 60 – 90 procent. Ve dne vytápějte přibližně na 25 – 30°C, v noci udržujte teplotu kolem 20 – 25°C. Teplota na jednom místě v teráriu by neměla přesáhnout 35°C. Bazilišek zelený je zvíře, které snadno podléhá stresu. Je zapotřebí se k němu chovat šetrně.
Tip: Podívejte se i na další zajímavé živočichy a poznávejte blízkou i vzdálenou živočišnou říši.